چهار نکته مهم پیرامون رشد نوزاد پس از تولد

توانایی های نوزاد در ماه نخست پس از تولد

نوزاد در ماه اول به سرعت خود را با دنیای پیرامون خود تطبیق می دهد. در این دوره از زندگی، نوزاد بیشتر وقت خود را به خوابیدن و شیر خوردن می گذراند. خواب و تغذیه کافی، اهمیت زیادی در رشد نوزاد پس از تولد دارد. نوزاد در ظاهر قادر به انجام دادن کارهای زیادی نیست؛ اما در درون او، تغییرات زیادی در حال شکل گرفتن است. هرچند او قادر به دیدن فاصله های دور نیست، اما به دیدن چهره مادر علاقه دارد. هنگام در آغوش گرفتن، او را به صورت خود نزدیک کنید تا چهره شما را به خوبی نگاه کند. او تلاش می کند حالت های چهره مادر را تقلید کند. اگر زبان خود را خارج کنید، خواهید دید که او نیز این کار شما را تکرار می کند.

دست ها و پاهای نوزاد، در نخستین ماه خمیده هستند

نوزاد قادر نیست دست و پای خود را به طو کامل صاف و مستقیم نگه دارد. جنین در داخل رحم مادر، حالت خمیده دارد؛ با رشد نوزاد پس از تولد، اندام های او به تدریج از حالت خمیده خارج می شوند. اگر در قامت نوزاد خود خمیدگی مشاهده کردید نگران نباشید؛ این حالت تا دو سالگی کودک برطرف می شود.

خوردن و خوابیدن نوزاد برنامه منظمی ندارد

خوردن، اولین موضوع مهم و حیاتی برای نوزاد است؛ خوابیدن بعد از تغذیه در دومین درجه اهمیت قرار دارد. مدتی طول می کشد تا مادر و نوزاد به برنامه منظمی در این دو مورد برسند. نوزاد در روزهای اول بعد از تولد، هشت تا پانزده بار در شبانه روز شیر می خورد. در هفته های دوم یا سوم بعد از تولد، تعداد دفعات شیر خوردن نوزاد به شش تا هشت بار در روز کاهش پیدا می کند. نوزادانی که به جای شیر مادر با شیر خشک تغذیه می شوند، دفعات کمتری در شبانه روز شیر می خورند.

نوزاد بین شانزده تا هفده ساعت در شبانه روز می خوابد؛ اما این خواب پشت سر هم نیست؛ به این صورت که در شبانه روز در حدود هشت بار چرت می زند.

بعد از شش تا هشت هفته، شاید بتوان الگویی برای خوابیدن و شیر خوردن نوزاد پیدا کرد؛ هرچند این الگو در ماه های اول  پس از تولد، همواره تغییر می کند.

گریه های کودک با زمزمه های مادر آرام می گیرد

نوزاد به جز گریه، هیچ راهی برای نشان دادن احساس و نیازهای خود ندارد. نوزاد از زمانی که از دنیای تاریک وارد دنیای روشن می شود، با محرک های مختلفی رو به رو می شود. اگر گریه نوزاد ناشی از محرک ها باشد، با در آغوش گرفتن و زمزمه کردن آرام می گیرد.

لمس کردن و نوازش نوزاد راه دیگری برای آرام کردن او است. بیشتر نوزادان به آغوش، بوسیدن، تکان دادن و ماساژدادن علاقه دارند. لمس کردن یک راه ارتباطی مهم بین مادر و نوزاد است.

منبع

http://www.babycentre.co.uk/a4730/your-newborns-development

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.