ارتباط نزدیک ناباروری با بیماری آسم

برای بارداری، لازم است تخمک‌‫گذاری و بارور شدن سلول تخمک توسط اسپرم، به‫‌درستی انجام شود. دلیل ناباروری ممکن است از یکی از طرفین و یا هر دو طرف باشد. به طور کلی :

  • در یک سوم موارد، علت ناباروری از طرف مرد است. (ناباروری مردان)
  • در یک سوم موارد نیز، علت ناباروری از طرف زن است.(ناباروری زنان)
  • در بقیه موارد، مشکلات هر دو طرف و یا دلایل نامشخص، باعث ناباروری می‫شود.

در سال ۲۰۱۶ یک مطالعه روی زوج‌هایی که به‌خاطر ناباروری با علت‌ نامشخص، به مرکز درمان ناباروری مراجعه کردند، انجام شد. نتیجه نهایی مطالعه نشان داد خانم‌های مبتلا به آسم، دیرتر از سایر خانم‌ها باردار می‌شوند. شیوع ناباروری نیز در خانم‌های مبتلا به آسم بیشتر است.

این نتایج، با مطالعه روی ۲۴۵ خانم بین سنین ۲۳ تا ۴۵ سالگی به دست آمد. این خانم‌ها، به‌خاطر مشکلات باروری به متخصص مراجعه کردند و تحت درمان ناباروری قرار گرفتند. مطالعه بیشتر روی این افراد، نشان داد ۹۶ نفر از آنان دچار آسم هستند.

محققان روند درمان ناباروری را در این خانم‌ها دنبال کردند. نتایج جالبی به دست آمد؛ میانگن زمان باردار شدن در خانم‌هایی که آسم نداشتند ۳۲ ماه بود، در حالی که خانم‌های مبتلا به آسم ۵۵ ماه طول کشید تا باردار شوند.

نتیجه دیگر این مطالعه نشان داد احتمال درمان ناروری در خانم‌های سالم ۶۰ درصد و در خانم‌های مبتلا به آسم، ۴۰ درصد است. با افزایش سن خانم‌های مبتلا به آسم، احتمال درمان ناباروری در آن‌ها کمتر می‌شود.

هرچند این مطالعات ارتباط بین بیماری آسم و ناباروری را نشان می‌دهد، اما علت اصلی این ارتباط هنوز نامشخص است. نوع بیماری آسم، سلامت روانی شخص، داروهایی که بیمار مصرف می‌کند و همچین سطح هورمون‌ها، در ناباروری ناشی از آسم تأثیر دارند.

با توجه به این مطالعه، بهتر است خانم‌های مبتلا به آسم بارداری را به تأخیر نیندازند و زودتر برای باردار شدن اقدام کنند. البته باید توجه داشت وجود این وابستگی‌، به معنای وجود رابطه علت و معلولی بین آسم و ناباروری نیست.

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.