عملکرد جنسی خانم‌ها در دوران یائسگی

تغییراتی که در دوران یائسگی در روابط جنسی شما پیش می‌آید

بطور کلی عملکرد جنسی با افزایش سن در هر دو نفر خانم و آقا کاهش می‌یابد، اما خانم‌ها ۲ تا ۳ برابر بیشتر تحت تاثیر کاهش میل جنسی قرار می‌گیرند. افزایش سن همراه با کاهش هورمون تستوسترون است که پاسخ و میل جنسی را فعال می‌کند. کاهش میزان استروژن در دوران یائسگی نیز می‌تواند بر بسیاری از جنبه‌های عملکرد جنسی خانم‌ها اثر بگذارد. خشکی واژن، اشکال در تحریک شدن، آتروفی واژن و نازک و ملتهب شدن دیواره‌های واژن در بسیاری از خانم‌ها در دوران یائسگی اتفاق می‌افتد. این‌ها موجب دردناک شدن رابطه جنسی و کاهش میل جنسی در خانم‌ها می‌شود.

کاهش سطح استروژن می‌تواند موجب کاهش خونرسانی به واژن شود که موجب کاهش لغزندگی و رطوبت واژن و در نتیجه خشکی و آتروفی واژن می‌شود. این تغییرات هورمونی و واژینال بطرز قابل توجهی روی تحریک جنسی تاثیر می‌گذارد. آتروفی و خشکی واژن موجب سخت‌تر شدن تحریک جنسی و طولانی شدن مدت زمان آن می‌شود. کاهش استروژن در واقع موجب کاهش خونرسانی به ولو واژن، کلیتوریس و واژن می‌شود. به دنبال این تغییرات رسیدن به ارگاسم در دوران یائسگی سخت‌تر شده و ممکن است مدت زمان بیشتری برای رسیدن به ارگاسم لازم باشد.

با کاهش سطح استروژن بافت واژن نازک و خشک می‌شود که موجب ناراحتی حین رابطه جنسی در بسیاری از خانم‌ها می‌شود. این ناراحتی می‌تواند از احساس خشکی و سفتی در واژن تا درد حین رابطه جنسی باشد. همچنین با گذشت زمان و در صورت عدم درمان خشکی واژن، ممکن است سوزش و خونریزی از واژن به دنبال رابطه جنسی رخ دهد.

همچنین یائسگی می‌تواند موجب گرگرفتگی و عرق شبانه شود که در نتیجه آن مشکلاتی در خوابیدن ایجاد می‌گردد که به دنبال آن، احساس خستگی شدید می‌تواند عملکرد جنسی خانم‌ها را در این دوران تحت تاثیر قرار دهد. اضافه وزن در دوران یائسگی شایع است که می‌تواند از عوامل کاهش اعتماد به نفس جنسی باشد. برخی دیگر از خانم‌ها دچار افسردگی، استرس و تغییر مداوم خلق و خو می‌شوند که همگی روی میل جنسی آن‌ها در این دوره تاثیر می‌گذارد. پوست برخی از خانم‌ها نیز در دوران یائسگی نسبت به لمس بسیار حساس می‌شود که می‌تواند موجب از بین رفتن صمیمت جنسی شود.

آیا عملکرد جنسی در همه خانم‌ها در دوران یائسگی کاهش می‌یابد؟

گرچه بدلیل تغییرات هورمونی عملکرد جنسی خانم‌ها می‌تواند تحت تاثیر قرار گیرد اما از طرفی دوران یائسگی می‌تواند مزایایی نیز داشته باشد به طوری که برخی از خانم‌ها متوجه بهبود میل جنسی می‌شوند. این تغییرات مثبت به دلیل موارد زیر است:

  • نبود دوران قاعدگی- با توجه به عدم قاعدگی در این دوره، خانم‌هایی که دوران قاعدگی دردناک و سختی را تحمل کرده‌اند در دوران یائسگی احساس مثبت و راحتی نسبت به این تحول در زندگی خود دارند.
  • عدم ترس از بارداری- در این دوره دیگر نیازی به استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری نیست و استرس بارداری وجود ندارد. با از بین رفتن ترس از بارداری، فرد با خیال راحت و بدون استرس می‌تواند فقط به لذت رابطه جنسی خود فکر کند.

کاهش مسئولیت‌های فرزندان در دوران یائسگی و بعد از آن این امکان را به زوج می‌دهد تا با آرامش بیشتری به فعالیت جنسی بپردازند.

اگر می‌خواهید در مورد روابط جنسی مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره با ما در تماس باشید.

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.