لابیا چیست؟

لابیا ماژور و مینور

اجزاء خارجی ناحیه تناسلی زنان شامل لابیا ماژور، لابیا مینور، غدد بارتولین و کلیتوریس است. ناحیه‌ای که این اجزا‌ء را در بر می‌گیرد، واژن نام دارد. اجزاء خارجی ناحیه تناسلی سه عملکرد اصلی دارند که عبارتند از:

  • فعال کردن اسپرم برای ورود به بدن
  • حفاظت از اندام‌های داخلی واژن در برابر عفونت
  • افزایش لذت جنسی

لابیا کلمه‌ای است که ریشه لاتین به معنای لب دارد. لابیا ماژور که به عنوان لوب‌های بیرونی نیز شناخته می‌شوند، پوست‌هایی است که طرفین واژن را احاطه کرده‌اند و در زنان بالغ پوشیده از مو است. اگر لابیا ماژور را باز کنید، لابیای کوچک یا همان لوب‌های داخلی را مشاهده می‌نمایید. در واقع لابیا مینور، بافت کوچکتری است که در داخل لابیا ماژور قرار گرفته و از دو طرف، واژن را می پوشاند.

سلامت لابیاهای واژن

به دلیل بالا بودن میزان الاستیسیته واژن، پوست آن بایستی دارای چین و چروک باشد. هر چقدر که میزان الاستیسیته بیشتر باشد، رابطه جنسی برای فرد لذت‌ بخش‌تر و راحت‌تر است و زایمان طبیعی آسان‌تری نیز خواهد داشت. سبک زندگی، سن و عوامل ژنتیکی فاکتور‌های مؤثری در تعیین میزان چین و چروک لابیا مینور هستند. زمانی‌که به دوران یائسگی نزدیک می‌شوید، چین و چروک‌های لابیا مینور از بین رفته و پوست آن صاف و خشک می‌شود.

پوست لابیاها بایستی در وضعیت طبیعی و سالمی باشند. اگر پوست لابیا تغییر رنگ دهد، دچار قرمزی و خارش شود یا جوش‌های ریز سفیدی بر روی پوست آن ظاهر شود، نشانه‌هایی از بروز مشکلات سلامتی است. مثلاً زمانی که لکه‌های سفیدی بر روی لابیا مینور مشاهده می‌شود می‌تواند نشانه‌‌ای از بیماری اسکلروز لیکسن باشد. این بیماری در زنانی که در دوران یائسگی بسر می‌برند، رایج است. همچنین وجود خارش، سوزش یا خونریزی در پوست لابیا می‌تواند نشانه‌ای از وجود مشکل سلامتی باشد که می‌تواند یک بیماری پوستی ساده بوده یا علائمی از بیماری‌های مقاربتی خطرناک و جدی باشد. در صورت مشاهده هر گونه علائم غیر طبیعی به پزشک متخصص مراجعه نمایید تا در صورت امکان، هر چه سریع‌تر درمان شوید.

هر دوی لابیا ماژور و لابیا مینور، وظیفه ‌محافظت از واژن را دارند و هر دوی آن‌ها حین رابطه جنسی از نظر سایز و طول بزرگتر می‌شوند و شکل و اندازه آن در هر فردی متفاوت با دیگری است. تحقیقات علمی انجام شده نشان می‌دهد که طول لابیا ماژور می‌تواند از ۷ تا ۱۲ سانتیمتر متفاوت باشد. همچنین طول لابیا مینور بین ۲ تا ۱۰ سانتیمتر است که طبق این تحقیقات، در هر فردی می‌تواند متفاوت باشد.

معمولاً لابیا مینور طول بیشتری دارد و در برخی افراد، دو طرف لابیا مینور متقارن نیست به گونه‌ای که یک طرف آن بزرگتر از طرف دیگری است. گاهی ممکن است یک طرف لابیا ضخیم‌تر از سمت دیگر باشد یا حتی رنگ دو طرف نیز با یکدیگر متفاوت باشد.

لابیاپلاستی عمل زیباسازی واژن

اگر فردی از شکل ظاهری واژن و لابیاهای خود راضی نباشد می‌تواند با کمک روش‌های جدید درمانی، ظاهر واژن را به حد مطلوب برساند. یکی از این روش‌های درمانی، لابیاپلاستی است. در واقع لابیاپلاستی پروسه جراحی است که در آن اندازه لابیا ماژور و لابیا مینور را می‌توان کاهش داد. همچنین در صورت عدم تقارن دو طرف لابیا‌ها، با استفاده از لابیاپلاستی می‌توان دو طرف آن را به شکل طبیعی متقارن نمود. بر اساس تحقیقات انجام گرفته در آمریکا، به دلیل نتایج رضایت بخش لابیاپلاستی، طرفداران این روش درمانی و زیبایی روز به روز در حال افزایش است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با لابیاپلاستی با لیزر روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره تخصصی با ما در تماس باشید.

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.