میومکتومی یا عمل جراحی فیبروم رحم چیست؟

میومکتومی

میومکتومی، عمل برداشتن و حذف فیبروم‌ها (تورمورهای غیرسرطانی) از دیواره رحم است. میومکتومی بهترین گزینه، برای درمان فیبروم‌های علامت‌دار جهت حفظ بافت سالم رحم محسوب می‌گردد. پزشکان با انجام عمل میومکتومی یا جراحی فیبروم رحم اهداف زیر را دنبال می‌کنند که عبارتند از:

 • درمان فیبروم‌های رحمی که باعث ایجاد علائمی همچون خونریزی غیرطبیعی یا درد بخصوص در دوران قاعدگی می‌گردد.
 • میومکتومی، درمان جایگزین عمل برداشتن رحم است.
 • از طریق میومکتومی می‌توان علائم قاعدگی‌های دردناک ناشی از فیبروم رحم را که با دارو برطرف نشده‌اند را درمان کرد.
 • این روش، درمانی موثر برای ناباروری ناشی از وجود فیبروم‌های رحم است.

انواع میومکتومی یا عمل جراحی فیبروم رحم

عمل میومکتومی انواع مختلفی دارد،که پزشکان با توجه به اندازه، تعداد و محل فیبروم‌های رحم بیمار یکی از روش‌های آن را انجام و پیشنهاد می‌دهند. انواع عمل متومکتومی عبارتند از:

میومکتومی شکمی: این روش با عنوان میومکتومی باز نیز شناخته می‌شود. میومتکتومی شکمی نوعی عمل جراحی اصلی یا باز است که در طول آن بیمار کاملا بیهوش است. در این عمل جراحی، پزشک از طریق ایجاد یک برش نسبتا بزرگ در قسمت زیر شکم یا خط بیکینی اقدام به برداشتن و خارج کردن فیبروم‌ها از روی دیواره رحم می‌کند. سپس عضلات رحم را بخیه می‌زند. غالبا بعد از عمل میومکتومی شکمی بیمار نیاز به دو شب استراحت در بیمارستان دارد و دوران بهبودی و نقاهت کامل آن چهار تا شش هفته است.

میومکتومی لاپاراسکوپی: در این روش، عمل میومکتومی به وسیله ابزار ویژه موسوم به لاپاراسکوپ جراحی صورت می‌پذیرد. در این نوع عمل نیز بیمار کاملا بیهوش است. پزشک متخصص با ایجاد سه یا چهار برش کوچک (یک سانتی) در قسمت زیر شکم (ناف)، زیر خط بیکینی و اطراف لگن یک لوله‌ی تلسکوپی نازک به نام لاپاراسکوپ را که دارای منبع نوری قوی است، وارد حفره شکم می‌کند. لاپاراسکوپ برای پزشک امکان مشاهده دقیق تخمدان‌ها لوله‌های فالوپی و رحم را فراهم می‌کند. شایان ذکر است که در این نوع عمل جراحی فقط فیبروم‌های خاص قابل خارج کردن و برداشتن هستند. اگر فیبروم‌ها بزرگ، متعدد یا در عمق رحم باشند، ممکن است در طول عمل میومکتومی لاپاراسکوپی به میومکتومی شکمی تبدیل گردد. زمان بهبودی بعد از عمل میومکتومی لاپاراسکوپی به مراتب کمتر از میومکتومی شکمی است. حدودا بیمار یک شب در بیمارستان بستری می‌شود و دوران نقاهت در خانه دو تا چهار هفته است.

میومکتومی هیستروسکوپی: در این نوع عمل جراحی میومکتومی، تمام یا قسمتی از رحم بیمار خارج می‌گردد. میومکتومی هیستروسکوپی در شرایطی که فیبروم‌ها خیلی بزرگ هستند، همچنین در صورتی‌که بیمار خونریزی و درد قاعدگی بسیار سنگین و زیادی را پشت سر می‌گذارد، بهترین گزینه درمان رهایی از فیبروم های رحم است. نوع هیستروسکوپی بستگی به اندازه و بزرگی فیبروم دارد. اگر فیبروم کوچک باشد پزشک می‌تواند از طریق واژن اقدام به جراحی کند، چنانچه اندازه‌ی فیبروم بزرگ باشد، نیاز به جراحی شکمی و باز وجود دارد.

آمادگی قبل از عمل میومکتومی

 1. غالبا پزشکان قبل از عمل جراحی، داروهایی برای کاهش اندازه‌ی فیبروم‌ها به منظور سهولت در برداشتن و حذف آن‌ها از دیواره رحم تجویز می‌کنند. داروهای از قبیل؛ لوپرون که مانع از تولید استروژن و پروژسترون در بدن می‌گردند. این داروها منجر به توقف قاعدگی و ایجاد یائسگی موقت در بیمار می‌شوند، که پس از عدم مصرف آن‌ها مجددا قاعدگی برقرار می‌گردد و بارداری امکان‌پذیر می‌شود.
 2. همچنین جهت اطمینان از سلامت کلی بیمار و تشخیص اندازه و تعداد فیبروم‌ها پزشک انجام مواردی از جمله، آزمایش خون، سونوگرافی، سی تی اسکن و سونوگرافی از لگن را تجویز می‌کند.
 3. بهتر است که قبل از عمل میومکتومی، پزشک مربوطه را در خصوص مصرف سایر داروها مطلع کنید. ممکن است تا مدتی تحت نظر پزشک مصرف آنها را قطع کنید.
 4. از استعمال سیگار و دخانیات شش تا هشت هفته قبل از عمل خودداری کنید. مصرف سیگار روند بهبودی را کاهش می‌دهد.
 5. شب قبل از عمل از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.

عوارض و خطرات ناشی از میومکتومی

اگر عمل میومکتومی توسط یک جراح ماهر و با تجربه انجام شود، عوارض و خطرات بسیار کم و نادری مشابه عمل هیسترکتومی داشته باشد. با این وجود هر عمل جراحی عوارض خاص خود را دارد. از عوارض عمل میومکتومی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عفونت
 • خونریزی
 • تضعیف دیواره رحم
 • نیاز به انجام سزارین در زایمان‌های بعدی
 • عوارض جانبی ناشی از بیهوشی
 • زخم و اسکار داخل رحم
 • ناباروری احتمالی
 • ظهور فیبروم‌های جدید.

 

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.