هیستروسکوپی چیست و چرا انجام می‌شود؟

هیستروسکوپی

هیستروسکوپی روشی است که در آن به پزشک اجازه می‌دهد تا درون رحم را مشاهده کند تا علل خونریزی غیرطبیعی را تشخیص داده و درمان کند. این روش هم می‌تواند تشخیصی باشد و هم درمانی. هیستروسکوپی با استفاده از یک هیستروسکوپ انجام می‌شود؛ هیستروسکوپ یک لوله‌ی باریک و روشن است که برای بررسی دهانه و داخل رحم، به داخل واژن وارد می‌شود.

انواع هیستروسکوپی

  • هیستروسکوپی تشخیصی: برای تشخیص مشکلات رحم و هم‌چنین، تایید نتایج سایر آزمایش‌ها از قبیل هیستروسالپنگوگرافی (HSG) به کار می‌رود. هیستروسکوپی تشخیصی اغلب در مطب انجام می‌شود.
  • هیستروسکوپی درمانی: برای اصلاح شرایط غیرطبیعی که در هیستروسکوپی تشخیصی مشاهده شده است به کار می‌رود. اگر شرایط غیرطبیعی در حین عمل تشخیصی تشخیص داده شود، برای پرهیز از نیاز مجدد به جراحی، هیستروسکوپی درمانی می‌تواند به طور همزمان انجام شود. در طول هیستروسکوپی درمانی، ابزارهای کوچکی که برای اصلاح شرایط غیرمعمول به کار می‌روند از طریق هیستروسکوپ وارد بدن می‌شوند.

چه زمانی هیستروسکوپی درمانی انجام می‌شود؟

امکان دارد پزشک شما هیستروسکوپی را برای اصلاح شرایط رحم انجام دهد؛ از جمله این شرایط عبارتند از:

  • پولیپ و فیبروئید: هیستروسکوپی برای برداشتن این زایده‌های غیرسرطانی موجود در رحم استفاده می‌شود.
  • چسبندگی: به عنوان سندرم آشرمن هم شناخته می‌شود. چسبندگی‌های رحم مجموعه‌ای از بافت اسکار هستند که در رحم شکل می‌گیرند و ممکنست منجر به تغییراتی در جریان قاعدگی و همینطور ناباروری در فرد شوند. هیستروسکوپی به پزشک شما کمک می‌کند تا آنها را پیدا کند و چسبندگی را از بین ببرد.
  • سپتوم‌ها: هیستروسکوپی می‌تواند به تعیین اینکه آیا فرد سپتوم رحمی (نقص مادرزادی رحم) دارد یا نه، کمک کند.
  • خونریزی غیرطبیعی: هیستروسکوپی می‌تواند به تشخیص علت خونریزی سنگین یا طولانی مدت قاعدگی و همینطور خونریزی‌های بین دوره‌های قاعدگی و بعد از یائسگی کمک نماید.

هیستروسکوپی باید چه زمانی انجام شود؟

امکان دارد پزشک شما هفته اول بعد از پریود را برای این کار توصیه نماید. این زمان بهترین زمان برای مشاهده درون رحم توسط پزشک است. به علاوه، هیستروسکوپی برای تعیین علت خونریزی بی‌دلیل یا لکه‌بینی در زنان یائسه هم انجام می‌گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هیستروسکوپی روی لینک زیر کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره تخصصی با ما در تماس باشید.

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.