کولپوسکوپی دهانه رحم چیست و چگونه انجام می‌شود؟

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی، یک روش تشخیصی ساده و غیر تهاجمی است که توسط متخصص زنان به وسیله ابزار خاصی به نام کولپوسکوپ برای بررسی دقیق و مشاهده بهتر دهانه رحم و مهبل انجام می‌گیرد. کولپوسکوپ شامل یک دوربین، با منبع نوری قوی و لنزهای میکروسکوپی است که توانایی بزرگنمایی دهانه رحم را دارد. پزشکان به وسیله ابزار کولپوسکوپی می‌توانند دهانه رحم را با وضوح بهتری مشاهده و بررسی کنند. متخصصان در حین انجام کولپوسکوپی در صورت مشاهده نواحی غیرطبیعی در دهانه یا گردن رحم، جهت پیگیری و تشخیص نهایی از بافت محل مورد نظر نمونه برداری یا بیوپسی انجام می‌دهند.

هدف از انجام کولپوسکوپی

در صورتی‌که نتایج آزمایش پاپ اسمیر غیرطبیعی باشد و جهت مشاهده دقیق‌تر دهانه رحم، انجام کولپوسکوپی توسط پزشکان توصیه می‌گردد. همچنین پزشکان از کولپوسکوپی برای بررسی و تشخیص بیماری‌ها و مشکلاتی به شرح زیر استفاده می‌کنند، این بیماری‌ها عبارتند از:

 • خونریزی غیرطبیعی و بی دلیل بعد از آمیزش جنسی
 • مشاهده رشد غیرطبیعی دهانه رحم و واژن
 • زگیل ناحیه تناسلی (HPV)
 • التهاب دهانه رحم
 • تشخیص پیش سرطان دهانه رحم
 • تشخیص پیش سرطان واژن
 • تشخیص سرطان دهانه رحم و واژن

مراحل و چگونگی انجام کولپوسکوپی

غالبا کولپوسکوپی در مطب پزشک انجام می‌شود. این معاینه سرپایی حدودا ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و نیازی به بیهوشی عمومی ندارد. مراحل کولپوسکوپی عبارتند از:

 1. بیمار روی تخت معاینه به پشت به همان شکلی که برای انجام تست پاپ اسمیر و معاینه داخلی رحم دراز می‌کشد.
 2. پزشک به وسیله‌ی ابزاری به نام اسپکولوم دیواره واژن را باز نگه‌ می‌دارد، سپس دستگاه کولپوسکوپ را جهت مشاهده بهتر دهانه رحم به اندازه چند اینج وارد رحم می‌کند.

پزشکان در طول کولپوسکوپی به وسیله‌ی ۳ نوع آزمایش ویژه و خاص، دهانه رحم را مورد کاوش و ارزیابی قرار می‌دهند. این آزمایشات شامل:

شستشویی اسید استیک: پزشک متخصص بعد از بررسی دهانه رحم با کولپوسکوپ، محل مورد نظر را به وسیله‌ی یک ماده شیمیایی به نام اسید استیک رقیق شده‌ی ۳ ٪ تا ۵٪ ضد عفونی می کند. محلول اسید استیک (سرکه) مخاط را از بین می‌برد و باعث بهتر و راحت‌تر دیدن شدن نواحی غیرطبیعی در دهانه رحم می‌گردد. همچنین، پس از شستشویی دهانه رحم با اسید استیک، نواحی غیرطبیعی سفید رنگ می‌شوند. در این پروسه‌ی ضد عفونی و شستشو با محلول اسید استیک ممکن است نواحی معمولی و نرمال هم به رنگ سفید تبدیل شوند، منتها ناهنجاری‌های دهانه رحم از قبیل: زگیل‌های تناسلی، پیش سرطان(دیسپلازی) و سرطان به طور قابل توجهی مشخص و واضح می‌گردند.

استفاده از فیلترهای رنگی برای کولپوسکوپی: یکی دیگر از انواع آزمایشات کولپوسکوپی استفاده از فیلترهای رنگی است. این فیلترها به پزشک کمک می‌کنند تا رگ‌های خونی ریز (مویرگ) را بررسی کند. نور فیلتر شده آبی یا سبز منجر به آشکار شدن مویرگ‌های غیرطبیعی در محل مورد نظر می‌گردد. مویرگ‌های طبیعی اندازه نرمال و به طور مساوی از هم فاصله دارند. در صورتی‌‌که، مویرگ‌های غیرطبیعی به صورت لکه‌های قرمز و با ضخامت غیر عادی ظاهر می‌شوند. هر چه بیماری دهانه رحم پیشرفته‌تر باشد، این مویرگ‌ها ضخیم‌تر و گسترده‌تر نمایان می‌گردند. الگوی مویرگی غیرطبیعی از خفیف (پیش سرطان) تا شدید (سرطان) متغیر است.

بیوپسی از دهانه رحم: در نهایت کولپوسکوپی از دهانه رحم برای پزشک امکان نمونه برداری یا بیوپسی از نواحی غیرطبیعی را فراهم می‌کند. در واقع بخش مهم کولپوسکوپی، نمونه برداری و بیوپسی از نواحی غیرطبیعی دهانه رحم است. به خاطر اینکه، راهبردهای درمان ناهنجارهای دهانه رحم و ضمایم آن به میزان زیادی بستگی به نتیجه آنالیز بیوپسی دارد. پس از انجام کولپوسکوپی و بیوپسی، برای جلوگیری از خونریزی و لکه بینی یک ماده شیمیایی در ناحیه بیوپسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خطرات و عوارض کولپوسکوپی

عوارض ناشی از کولپوسکوپی و بیوپسی بسیار ناچیز و کم است. به طور کلی کولپوسکوپی به عنوان یک روش ایمن شناخته شده است. با این وجود ممکن است در موارد بسیار نادری مشکلاتی به شرح زیر برای بیمار روی دهد، که با مشاهده آنها بهتر است در اسرع وقت به پزشک مربوطه مراجعه کند. این عوارض عبارتند از:

 • خونریزی بسیار زیاد و طولانی مدت (بیشتر از دو هفته)
 • تب و لرز
 • عفونت و مشاهده ترشحات غلیظ، زرد رنگ و بد بو در واژن
 • احساس درد و ناراحتی در ناحیه لگن

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.