کدام زخم ها باعث سرطان دهانه رحم می شوند؟

زخم های غیرسرطانی دهانه رحم، اغلب هنگام معاینات دوره ای زنان، تشخیص داده می شوند. سهولت معاینه دهانه رحم، امکان مشاهده تغییرات فیزیولوژیکی دهانه رحم و تشخیص به موقع زخم را فراهم کرده است. تغییرات فیزیولوژیکی دهانه رحم، در اثر تغییر در ترشح هورمون ها در طول دوره های قاعدگی و همچنین اختلالات ساختاری و شرایط پاتولوژیکی ایجاد می شوند. تشخیص و درمان زخم دهانه رحم، مستلزم معاینه دقیق و انجام آزمایش است.

آناتومی دهانه رحم

دهانه رحم در حالت طبیعی، دوکی شکل است و دهانه خارجی و داخلی آن، باریکتر از بخش میانی است. طول دهانه رحم سه تا پنج سانتی متر و قطر آن دو تا سه سانتی متر است.

طول کانال داخلی دهانه رحم، سه سانتی متر و عرض آن در حد چند میلی متر است. این کانال، واژن را به رحم متصل می کند. بخش خارجی کانال دهانه رحم (سمت واژن) بخشی کوچک و دایره ای است در مرکز قرار دارد. عرض بخش داخلی کانال دهانه رحم (سمت رحم) در خانم هایی که باردار نیستند، سه میلی متر است.

زخم های التهابی در مخاط دهانه رحم

زخم های التهابی دهانه رحم، علائمی مانند درد پایین شکم، درد کمر و پهلو،‌ خارش و درد در حین رابطه جنسی ایجاد می کند. زخم های التهابی دهانه رحم ترشحات خاکستری، زرد مایل به خاکستری، سفید رنگ، بدبو یا بدون بو ایجاد می کند.

در بررسی کولپوسکوپی دهانه رحم، نقاط زخم و التهاب به طور وسیعی در دهانه رحم و واژن منتشر شده اند و زخم دهانه رحم، به یک نقطه محدود نیست. التهاب اغلب در اثر عفونت های مخلوط و پلی میکروبی، ورود اجسام خارجی (از جمله دستگاه داخل رحمی وتامپون) و محرک های شیمیایی (ژل و کرم) ایجاد می شود.

زخم های التهابی دهانه رحم، ویژگی های زیادی دارند که با مشاهده و بررسی آن ها، می توان زخم های التهابی را تشخیص داد و از تغییرات پیش سرطانی دهانه رحم، متمایز کرد. در صورتی که با معاینه تشخیص قطعی انجام نشود، می توان با انجام بیوپسی از غیرسرطانی بودن زخم دهانه رحم اطمینان حاصل کرد.

تغییرات پیش سرطانی دهانه رحم

تغییرات پیش سرطانی دهانه رحم، در صورتی که به موقع تشخیص داده و درمان نشوند، به سرطان دهانه رحم منجر می شوند. بیشتر زخم های دهانه رحم، غیرسرطانی هستند؛ برای تشخیص تغییرات پیش سرطانی دهانه رحم از سایر زخم های دهانه رحم، تست های مختلفی انجام می شود.

تست های تشخیصی تغییرات پیش سرطانی دهانه رحم

پاپ اسمیر

علاوه بر تست های دوره ای پاپ اسمیر، در صورت نیاز تست های پاپ اسمیر دیگری برای تشخیص سرطانی بودن زخم دهانه رحم، انجام می گیرد.

تست HPV

از آنجایی که بیشتر ضایعات سرطانی در اثر عفونت HPV ایجاد می شوند، پزشکان تست HPV زخم دهانه رحم را توصیه می کنند. بسیاری از عفونت های HPV بعد از ابتلا، به طور خود به خود توسط سیستم دفاعی بدن حذف می شوند؛ اما انواعی از آن که باقی می مانند، می توانند باعث سرطان شوند.

کولپوسکوپی

با انجام کولپوسکوپی، پزشک می تواند زخم دهانه رحم را به طور دقیق با استفاده از میکروسکوپ مشاهده کند.

بیوپسی

در این روش، نمونه کوچکی از بافت دهانه رحم برداشته می شود و برای مطالعات پاتولوژیکی، به آزمایشگاه فرستاده می شود.

منابع

http://screening.iarc.fr/colpochap.php?lang=1&chap=9

http://www.uptodate.com/contents/congenital-cervical-anomalies-and-benign-cervical-lesions

http://www.everydayhealth.com/cervical-cancer/precancerous-cervical-lesions.aspx

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.