چه عواملی در تخمک گذاری و افزایش شانس بارداری تاثیرگذار است؟

برای افزایش شانس بارداری چه راهکارهایی توصیه میشود؟

بسیاری از افراد پس از آنکه تصمیم به بچه‌دار شدن می‌گیرند، تمام تلاش خود را می‌کنند تا باردار شوند اما موفق نمی‌شوند و دچار ناامیدی می‌گردند. بهتر است بدانید که باردار شدن فرآیندی زمان‌بر است. به طور مثال یک خانم سالم ۳۰ ساله تنها ۲۰ درصد احتمال باردار شدن در هر ماه را دارد. پس طبیعی است که باردار شدن چند ماه یا بیشتر زمان ببرد. اگر نگران باردار شدنید و به دنبال افزایش شانس بارداری خود هستید، با ما همراه باشید. در ادامه،‌ به نکات موثری برای افزایش شانس بارداری خواهیم پرداخت.

هر ماه، تغییرات هورمونی که در بدن شما اتفاق می‌افتد باعث می‌شود که تخمک نابالغ در تخمدان رشد کند و بالغ شود. چرخه تخمک‌گذاری در هر فرد متفاوت است. این روند به طور متوسط حدود دو هفته طول می‌کشد که شروع کننده یک دوره قاعدگی است. هنگامی که تخمک بالغ است در یک فرآیند شناخته شده به نام تخمک‌گذاری از تخمدان آزاد می‌شود. سپس این تخمک بالغ از لوله فالوپ به سمت رحم حرکت می‌کند. تخمک حدود ۲۴ ساعت پس از آزاد شدن قابل دسترس است. اگر تخمک در طول این فرآیند توسط یک سلول اسپرم بارور شود، به سمت رحم حرکت می‌کند و به داخل رحم وارد می‌شود.

یکی از راه‌های افزایش شانس بارداری این است که در روز‌های قبل از تخمک‌گذاری و حین تخمک‌گذاری مقاربت داشته باشید. در این حالت وقتی تخمک آزاد می‌شود سلول‌های اسپرم نیز در لوله‌های فالوپ قرار می‌گیرند. این همزمانی باعث می‌شود که لقاح تخمک و اسپرم صورت بگیرد. اسپرم می‌تواند چهار تا پنج روز در دستگاه تناسلی زن زنده بماند.

بهترین راه برای افزایش شانس بارداری ، این است که مطمئن شوید در زمان مناسبی در چرخه تخمک‌گذاری مقاربت می‌کنید. اگر دوره‌های قاعدگی منظمی داشته باشید، حدود دو هفته قبل از شروع زمان قاعدگی، دوره تخمک گذاری است. این بدان معنی است که هفت روز قبل از زمان تخمک‌گذاری احتمال باردار شدن بیشتر است. اما اگر دوره‌های قاعدگی نامنظمی دارید، پیش‌بینی زمان تخمک‌گذاری و زمان باروری با احتمال بیشتر، کمی دشوار است. چند تکنیک برای تعیین زمان باروری شما وجود دارد که یکی از این تکنیک‌ها استفاده از کیت پیش‌بینی زمان تخمک‌گذاری است. این کیت شبیه به همان نوار‌های تست بارداری است.

برای افزایش شانس بارداری نیز قبل از باردار شدن باید سعی کنید تا حد ممکن بدن سالمی داشته باشید. از این رو بهتر است که قبل از بارداری به پزشک مراجعه کنید تا علاوه بر انجام آزمایشات قبل از بارداری، دستورالعمل‌های لازم را برای داشتن بدنی سالم دریافت کنید. پزشک شما ممکن است قبل از اینکه باردار شوید تغییراتی در شیوه زندگیتان ایجاد کند. به طور مثال انجام موارد زیر را به شما توصیه نماید:

  • در صورت کمبود یا اضافه وزن باید به وزن نرمال برسید.
  • عادات غذایی خود را بهبود دهید و ورزش روزانه انجام دهید.
  • مصرف الکل یا سیگار را قطع نمایید.
  • کافئین مصرفی خود را کاهش دهید.
  • اگر قهوه یا نوشابه به مقدار زیاد مصرف می‌کنید باید مقدار مصرفی آن را کاهش دهید.

قبل از اقدام به بارداری باید ویتامین‌های قبل از بارداری را جهت کاهش خطر ابتلا به نواقص مادرزادی در جنین شروع به مصرف کنید.

برای کسب اطلاعات در رابطه با درمان ناباروری و نازایی روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره تخصصی با ما در تماس باشید.

 

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.