دلایل ابتلا به زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی نوعی بیماری عفونی است که غالباً از طریق روابط جنسی منتقل می‌شود. علت اصلی بروز زگیل تناسلی ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) است. زگیل‌های تناسلی زوائد نرم و گوشتی مانند هستند که هم‌رنگ پوست بدن بوده و می‌توانند به صورت متمرکز همانند شکل گل کلم یا به صورت مجزا در اطراف ناحیه تناسلی رشد کنند. زگیل‌های تناسلی معمولاً با خارش، سوزش یا درد همراه نیستند اما در برخی از موارد ممکن است خارش داشته باشند. زگیل تناسلی ممکن است آزار دهنده باشد اما قابل درمان است.

ویروس ایجادکننده زگیل تناسلی یا همان ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) انواع مختلفی دارد که اکثر انواع این ویروس منجر به زگیل تناسلی نشده و در نتیجه بسیاری از افراد مبتلا به ویروس پاپیلومای انسانی، از وضعیت ابتلای خود به این ویروس مطلع نیستند.

در مردان، زگیل‌ها ممکن است بر روی ناحیه تناسلی، بیضه‌ها، اطراف مقعد، ناحیه کشاله ران و در اطراف حنجره ظاهر شوند. زگیل‌های تناسلی در خانم‌ها نیز می‌توانند در اطراف ناحیه تناسلی، در داخل یا اطراف واژن، اطراف مقعد، ناحیه کشاله ران یا در دهانه رحم رشد کنند. بیماری زگیل تناسلی برای خانم‌ها خطرناک‌تر است زیرا برخی از انواع ویروس پاپیلوم انسانی‌ می‌توانند عامل سرطان دهانه رحم باشند.

دلایل ابتلا به زگیل تناسلی

یکی از اصلی‌ترین دلایل ابتلا به زگیل تناسلی تماس مستقیم پوست با فرد آلوده به ویروس زگیل تناسلی است. این تماس پوستی می‌تواند به صورت رابطه واژینال (دخول)، رابطه آنال (مقعد) و رابطه دهانی باشد. همانگونه که ذکر شد ممکن است فرد آلوده به این ویروس هیچ نشانه و علامتی مانند وجود زگیل در ناحیه تناسلی خود نداشته باشد.

یکی دیگر از راه‌های ابتلا به زگیل تناسلی از طریق مادر آلوده به این ویروس است. زمانی که نوزاد از طریق زایمان طبیعی به دنیا می‌آید، احتمال انتقال ویروس وجود دارد.

تحقیقات علمی نشان داده است که استعمال دخانیات و ضعف سیستم ایمنی می‌تواند از مهم‌ترین ریسک فاکتورهای ابتلا به بیماری‌های عفونی باشند. بیماری زگیل تناسلی نیز از این امر مستثنی نیست و خطر ابتلا به ویروس پاپیلوم انسانی در افرادی که دخانیات استعمال می‌کنند یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند بسیار بیشتر از سایر افراد است.

زگیل تناسلی متفاوت از زگیل‌هایی است که در نواحی دیگر بدن ایجاد می‌شود. بنابراین شما با لمس زگیل‌های خود یا شریک خود که بر روی دست یا پا قرار دارند، به زگیل تناسلی مبتلا نخواهید شد.

روش‌های تشخیص زگیل تناسلی

پزشک با انجام معاینات بالینی و انجام آزمایشات مختلف می‌تواند وجود زگیل تناسلی و همچنین نوع ویروس پاپیلوم انسانی را تشخیص دهد. در ادامه، به انواع روش‌های تشخیصی می‌پردازیم:

  • انجام معاینات فیزیکی جهت تشخیص وجود زگیل تناسلی در ناحیه تناسلی و مقعد بیمار
  • استفاده از محلول اسید استیک ملایم برای شناسایی و مشاهده زوائدی که به سختی قابل مشاهده هستند.
  • انجام آزمایش پاپ اسمیر برای خانم‌ها
  • انجام یک آزمایش تخصصی برای انواع ویروس‌های HPV با خطر بالا
  • نمونه‌برداری از بافت دهانه رحم جهت اطمینان از وجود سلول‌های غیرطبیعی که می‌توانند منجر به سرطان دهانه رحم مرتبط با HPV شوند.

برای مطالعه خدمات دکتر آزیتا صفارزاده، متخصص ناباروری و لاپاروسکوپی، روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره تخصصی با ما در تماس باشید.

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.