خشکی واژن چه علائمی دارد و چگونه درمان می‌شود؟

دلایل بروز خشکی واژن

خشکی واژن می‌تواند در تمامی سنین اتفاق بیفتد، اما با افزایش سن و بعد از یائسگی به علت کاهش سطح استروژن بیشتر احتمال دارد که زنان دچار خشکی واژن شوند. از هر سه زن یک نفر دچار خشکی واژن در دوران یائسگی می‌شود و برخی افراد این احساس ناخوشایند را بعد از دوران یائسگی تجربه می‌کنند.

در طول دوران یائسگی و بعد از آن، میزان استروژن در بدن زنان کاهش می‌یابد. هنگامی که سطح استروژن کاهش می‌یابد، بیماران اغلب دچار گر گرفتگی و نوسانات خلقی ‌می‌شوند، میل جنسی خود را از دست می‌دهند و دچار ناراحتی‌های واژن خواهند شد. یکی از شایع‌ترین علائم مربوط به یائسگی، خشکی واژن است. برخی از بیماران دچار ناراحتی‌های جزئی در واژن خود خواهند شد در حالی که بسیاری از افراد به میزان بسیار زیادی دچار خشکی واژن می‌شوند به طوری که بر روی عملکرد و میل جنسی آن‌ها تاثیر بسزایی دارد. این عارضه می‌تواند باعث درد و ناراحتی حین نزدیکی شود. همچنین این اختلال در واژن می‌تواند به عفونت‌های باکتریایی یا قارچی منجر شود.

در یک واژن طبیعی (یا سالم)، دیواره واژن با لایه نازک و شفافی از نوعی مایع مرطوب می‌شود. استروژن به حفظ و بقای این مایع کمک می‌کند و باعث می‌شود که واژن منعطف و سالم بماند. هنگامی که میزان استروژن طی یائسگی و بعد از آن کاهش می‌یابد، میزان رطوبت نیز کاهش یافته و در نتیجه‌ آن، دیواره واژن سخت، خشک و نازک می‌شود و آتروفی در واژن اتفاق می‌افتد. خشکی واژن می‌تواند علاوه بر یائسگی علل مختلف دیگری داشته باشد مانند زایمان، شیر دادن، استعمال دخانیات، عمل جراحی تخمدان، برخی اختلالات سیستم ایمنی، شیمی درمانی و داروهای ضد استروژن.

علائم بیماری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • احساس درد
  • خارش یا سوزش در واژن
  • مقاربت دردناک
  • خونریزی پس از نزدیکی
  • ترشحات واژن
  • عفونت‌های مجاری ادراری

در صورتی که یک یا چند علامت از علائم خشکی واژن را در خود احساس کردید باید به پزشک مراجعه کنید.

برای تشخیص وجود خشکی واژن حتما باید پزشک برای شما معاین لگن و واژن انجام دهد تا مشخص شود که دیواره‌های واژن شما در چه وضعیتی قرار دارد. همچنین ممکن است نیاز باشد تا سطح هورمون‌های خود را با آزمایش خون مشخص کنید تا اطمینان یابید که دوره یائسگی شما شروع شده است یا خیر. ممکن است ترشحات واژن برای تشخیص علت این عارضه به آزمایشگاه ارجاع داده شود.

یکی از بهترین راه‌های درمان خشکی واژن، لیزر مونالیزا است که بیماران می‌توانند بدون درد و ایجاد مشکل، خشکی واژن خود را درمان کنند. درمان توسط لیزر مونالیزا که روشی غیرجراحی است می‌تواند در مطب پزشک انجام شود. در این روش درمانی، از یک سیستم لیزر کربن دی اکسید استفاده می‌شود که انرژی مشخص و لازمی را به بافت واژن اعمال می‌کند. این انرژی لیزر طوری طراحی شده است که با افزایش تولید کلاژن باعث بازسازی و احیای سلول‌های بافت واژن می‌شود. این روش درمانی، بدون درد است و در بسیاری از بیماران، خشکی واژن با انجام سه دوره درمانی با لیزر مونالیزا به طور کامل درمان می‌شود که بهتر است دوره‌های درمان با فواصل شش هفته‌ای انجام بگیرد.

اگر می‌خواهید پنج گام اساسی در درمان خشکی واژن را بشناسید روی لینک آن را کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره با ما در تماس باشید.

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.