علائم سرطان پیشرفته رحم چیست؟

شیوع سرطان پیشرفته رحم

سرطان رحم شایع‌ترین سرطان در زنان است. مطالعات نشان داده است که به طور کلی سرطان رحم بعد از سرطان پستان، سرطان ریه و سرطان کولورکتال رتبه چهارم را در شیوع سرطان در زنان دارد. خوشبختانه، این نوع سرطان نیز جزء سرطان‌های قابل درمان به شمار می‌رود. زمانی که بیماری پیشرفت می‌کند و به بافت‌ها و اندام‌های دیگر گسترش می‌یابد و آن‌ها را درگیر می‌کند، با نوع پیشرفته سرطان روبه‌رو می‌شویم که روند بهبود و درمان آن به نسبت رشد سریع آن، بسیار کند خواهد بود و با انجام درمان فقط برخی از علائم مانند درد کاهش پیدا می‌کند. زمانی که سرطان رحم پیشرفته می‌شود پزشک متخصص روش‌های درمانی مختلفی را به شما معرفی می‌کند و باید پس از مشورت با پزشک متخصص خود، یکی از راه‌های درمانی را دنبال کنید. انواع درمان سرطان پیشرفته رحم عبارتند از روش جراحی، شیمی درمانی، پرتو درمانی، درمان هورمونی و مراقبت‌های تسکین‌دهنده بیماری.

ریسک فاکتورهای سرطان پیشرفته رحم

مهمترین عامل خطر برای سرطان پیشرفته رحم، هورمون استروژن است. استروژن باعث رشد اندومتریوم رحم می‌شود. زنانی که در بدن آن‌ها سطح هورمون استروژن بالاست، با احتمال بسیار بیشتری در معرض خطر ابتلا به سرطان رحم هستند. اکثر سرطان‌های رحم بعد از دوران یائسگی ظاهر می‌شوند و در هر دهه متوالی، با افزایش ریسک همراه است. حدود ۹۵ درصد از این سرطان، در زنان بالای۴۰ سال رخ می‌دهد.

چاقی عامل خطرناک دیگری برای ابتلا به سرطان رحم است. به این علت که بافت چربی در زنان مقدار زیادی هورمون استروژن تولید می‌کند و این امر به طور مداوم انجام می‌شود. زنان با اضافه وزن بالا، ۳ تا ۱۰ برابر نسبت به زنان با وزن نرمال احتمال ابتلا به سرطان رحم را دارند. برنامه غذایی با مقدار مصرفی چربی بالا نیز می‌تواند عامل خطر باشد. فعالیت فیزیکی می‌تواند به مقدار قابل توجهی ریسک ابتلا به سرطان را کمتر کند.

استروژن در هر چرخه قاعدگی تولید می‌شود و زنان دارای چرخه‌های قاعدگی بیشتر، در معرض خطر بیشتری هستند. این بدان معنی است که فردی ۴۰ ساله که اولین دوره آن در سن۱۱ سالگی است بیشتر احتمال دارد مبتلا به سرطان پیشرفته رحم شود نسبت به فرد ۴۰ ساله‌ای که قاعدگی‌اش از سن ۱۴ سالگی شروع شده باشد. از آنجایی که بارداری باعث قطع دوره‌های قاعدگی می‌شود، زنان دارای فرزند در معرض خطر کمتری نسبت به کسانی هستند که فرزند ندارند یعنی هر چه زنان بیشتر باردار شوند، اثر محافظتی بیشتری بر روی آنان خواهد داشت. با این حال، تعداد چرخه‌های قاعدگی و عدم حاملگی عوامل خطر بسیار کمی برای ایجاد سرطان رحم نسبت به خطر چاقی محسوب می‌شوند.

علائم سرطان پیشرفته رحم

شایع‌ترین علامت سرطان رحم در مراحل اولیه بروز آن، خونریزی غیر طبیعی رحم است. در دوران قبل از یائسگی زمانی خونریزی غیر طبیعی است که در زمان‌های غیر عادی مثلا در زمان غیر از دوران قاعدگی اتفاق افتد. در دوران یائسگی، هر خونریزی رحمی غیر طبیعی است. مطالعات نشان داده است، یک سوم زنانی که بعد از دوران یائسگی دچار خونریزی رحمی می‌شوند مبتلا به سرطان رحم هستند. در عین حال، بروز این علامت مشخص باعث می‌شود که سرطان در اوایل بروز آن تشخیص داده شود که منجر به درمان موثرتری خواهد شد. همچنین علائم سرطان پیشرفته رحم عبارتند از احساس درد در ناحیه شکم یا لگن، نفخ، احساس سیری سریع هنگام غذا خوردن و تغییر در روند زمانی ادرار یا مدفوع.

برای کسب اطلاعات درباره خدمات دکتر آزیتا صفارزاده روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره تخصصی با ما در تماس باشید.

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.