خطرات روابط جنسی با وجود خشکی واژن چیست؟

تأثیر خشکی واژن بر روی رابطه جنسی

علی رغم آنکه بسیاری از زوج‌ها در روابط جنسی خود با خشکی واژن روبرو نیستند و هنگام مقاربت، واژن به اندازه کافی ترشحات لازم را دارد، اما بسیاری از افراد دیگر با مشکل خشکی واژن در روابط جنسی خود مواجه هستند و این امر باعث می‌شود تا از رابطه جنسی خود لذت نبرند.

هنگامی که بدن یک خانم برای انجام رابطه جنسی آماده می‌شود، غدد موجود در واژن نوعی مایع روان کننده را ترشح می‌کنند. انجام این پروسه برای انجام گرفتن رابطه جنسی ضروری است زیرا علاوه بر آنکه نقش حفاظتی برای واژن خانم دارد، فرآیند دخول را نیز سهولت می‌بخشد. فقدان مایع روان‌کننده مشکل بسیاری از خانم‌هاست به خصوص افرادی که مشکلات مربوط به تحریک پذیری را دارند، افرادی که داروهای خاصی مصرف می‌کنند و کسانی که به دوران یائسگی نزدیک می‌شوند. رابطه جنسی برای این افراد بسیار دردناک خواهد بود و باعث پاره شدن دیواره واژن، التهاب و عفونت خواهد شد.

علائم خشکی واژن چیست؟

علائم خشکی واژن می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درد، خارش یا سوزش واژن
 • رابطه جنسی دردناک
 • خونریزی پس از انجام رابطه جنسی
 • ترشحات واژن

علت خشکی واژن چیست؟

بسیاری از عوامل می‌توانند در خشکی واژن تأثیر داشته باشند. در ادامه، به عوامل مختلف می‌پردازیم.

پائین بودن سطح استروژن: در اغلب موارد، خشکی واژن ناشی از کاهش سطح استروژن است. در واقع استروژن هورمونی است که به مرطوب بودن و سلامت بافت واژن کمک می‌کند. عواملی که می‌توانند باعث کاهش سطح استروژن شوند عبارتند از:

 • یائسگی
 • زایمان
 • دوران شیردهی
 • سیگار کشیدن
 • جراحی برداشتن تخمدان
 • برخی اختلالات سیستم ایمنی
 • روش‌های درمانی سرطان
 • مصرف داروهای ضد استروژن

دوش واژینال و سایر محرک‌ها: با استفاده از برخی صابون‌ها، لوسیون‌ها و عطر‌ها میزان طبیعی pH واژن از حالت طبیعی خارج شده و منجر به خشکی واژن می‌شود.

استرس و اضطراب: داشتن استرس و اضطراب می‌تواند میل جنسی را تحت تأثیر قرار داده و در نتیجه باعث خشکی واژن شود.

مصرف داروها: مصرف داروهای آلرژی، سرماخوردگی و آسم که حاوی آنتی هیستامین هستند باعث خشکی واژن و کاهش ترشحات واژینال می‌شوند. برخی از داروهای ضد افسردگی نیز ممکن است منجر به کاهش ترشحات واژن شوند.

سندرم Sjogren: این بیماری که ناشی از بیماری‌های خود ایمنی است می‌تواند باعث خشکی چشم، دهان و واژن شود.

خطرات روابط جنسی با وجود خشکی واژن

انجام نزدیکی در صورت خشکی واژن خطرات بسیار جدی در پیش دارد. در حالی که رابطه جنسی با وجود خشکی واژن نتایج بسیار بدی بر روی سلامت واژن دارد با این حال، استفاده از هر نوع مواد روان‌ کننده‌ای که سطح pH واژن را تغییر دهد ممکن است منجر به بروز عفونت‌های واژینال شود.

تحقیقات نشان داده است که برقراری رابطه جنسی با وجود خشکی واژن باعث آسیب جدی به سلول‌های بافت واژن می‌شود و می‌تواند موجب التهاب، عفونت و سرکوب باکتری‌های طبیعی واژن شود که این امر احتمال ابتلا به عفونت‌های منتقل شده از روابط جنسی، از جمله HIV را افزایش می‌دهد.

لیزر مونالیزا یک روش درمانی با لیزر است که بسیار سریع، ساده و ایمن عمل کرده به طوری که درمان با این روش، کمتر از پنج دقیقه زمان می‌برد. لیزر مونالیزا خشکی واژن را به سرعت درمان کرده و نتایج آن برای مدت زمان طولانی پایدار است. در این روش، پزشک متخصص با بکارگیری انرژی لیزر و تاباندن آن به داخل واژن باعث بهبود خشکی واژن می‌شود.

برای آنکه در رابطه با لیزر مونالیزا بیشتر بخوانید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره تخصصی با ما در تماس باشید.

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.