دلایل عدم موفقیت آی وی اف چه می‌تواند باشد؟

با دلایل عدم موفقیت آی وی اف آشنا شوید

عدم موفقیت آی وی اف و حاملگی ناموفق یک اتفاق بد برای زن و مرد محسوب می‌شود. دانستن دلایل اصلی عدم موفقیت آی وی اف و چگونگی اجتناب از آن‌ها یک راه انگیزشی برای انجام مجدد آی وی اف است. در اینجا سعی کرده‌ایم اصلی‌ترین علل آی وی اف ناموفق را بیان کنیم.

کیفیت جنین

دلیل اصلی عدم موفقیت آی وی اف ، کیفیت جنین است. بسیاری از جنین‌ها بعد از وارد شدن به رحم، به دلیل ناقص بودن، قادر به جایگیری در آن نیستند. حتی جنینی که در آزمایشگاه خوب به نظر می‌رسد ممکن است به دلایلی دچار نقص شود و به جای رشد کردن، از بین برود.

 عملکرد ضعیف تخمدان

گاهی تخمدان به اندازه کافی به داروهای باروری برای تولید چندین تخمک واکنش نشان نمی‌دهد. به ویژه اگر زن بیش از ۳۷ سال سن داشته باشد، ممکن است تخمدان تخمک کافی برای ایجاد چند جنین، انجام غربالگری و کاشت احتمالی آن‌ها تولید نکند. در این حالت، احتمال عدم موفقیت آی وی اف وجود دارد.

عدم موفقیت در کاشت

پوشش رحم یکی از مهم‌ترین قسمت‌هایی است که در آن لانه‌گزینی جنین صورت می‌گیرد. پس از مصرف دارو و انجام بررسی‌های لازم، تخمک سالم بازیابی می‌شود. سپس اسپرم‌هایی که کاملا آماده تشکیل جنین هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مرحله کافیست لانه گزینی اتفاق بیفتد. یکی از دلایل متداول عدم موفقیت آی وی اف ، نامناسب بودن پوشش رحم، جایی که جنین در آن قرار می‌گیرد، است. پولیپ، کیست، جریان خون ضعیف و پوشش رحمی نازک از دلایلی هستند که باعث شکست در آی وی اف می‌شوند.

سن زن

هر چقدر سن زن بالاتر باشد، کیفیت و کمیت تخمک‌های او پایین می‌آید و احتمال عدم موفقیت آی وی اف بالا می‌رود. بنابراین در آی وی اف، سن تخمک‌ها از سن زنی که تحت درمان است، مهم‌تر است. برای زنانی که کمتر از ۳۵ سال سن دارند از تخمک‌های خودشان برای آی وی اف استفاده می‌شود و نرخ لانه‌گزینی جنین حدود ۴۵ درصد است. برای زنان ۴۰ تا ۴۲ ساله، در استفاده از تخمک‌های خودشان تنها ۱۵درصد شانس موفقیت وجود دارد. احتمال موفقیت در آی وی اف برای زنانی که از تخمک اهداکننده‌های جوان استفاده می‌کنند، تقریبا مشابه زنان جوان است. کیفیت تخمک برای داشتن جنین سالم بسیار مهم است. همانطور که گفته شد تخمک‌های جوان‌تر معمولا کیفیت بهتری دارند.

 شیوه زندگی

سیگار کشیدن، اضافه وزن و وزن بسیار کم، احتمال عدم موفقیت در آی وی اف را افزایش می‌دهد.

مشکلات کروموزومی

یکی از عوامل مهم عدم موفقیت آی وی اف ، اختلالات کروموزومی در جنین است. این اتفاق برای تمامی جنین‌های انسان رخ می‌دهد. اختلال کروموزومی هم در جنین‌های طبیعی و هم در جنین‌های آزمایشگاهی دیده می‌شود. این اختلالات دلیل بسیاری از سقط جنین‌ها و همچنین عدم موفقیت در مرحله لانه‌گزینی در آی وی اف است. مطالعات نشان می‌دهد از شروع ۳۰ سالگی در زنان، اختلالات کروموزومی در تخمک افزایش می‌یابد. به طوری‌که در اواسط دهه ۴۰ زندگی، ۷۵ درصد تخمک‌ها اختلال کروموزومی دارند. در اسپرم مردان نیز با افزایش سن، اختلالات کروموزومی بیشتر خواهد شد. ولی نرخ این اختلالات در اسپرم مردان کمتر از تخمک‌ها است.
اگر می‌خواهید در مورد درمان ناباروری مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره با ما در تماس باشید.

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.