راه‌های پیشگیری از انتقال ویروس تبخال تناسلی به شریک جنسی

ویروس تبخال تناسلی چیست؟

تبخال تناسلی یک عفونت شایع و بسیار مسری است که معمولاً از طریق روابط جنسی (واژینال، مقعدی و دهانی) منتقل می‌شود. این عفونت معمولاً توسط ویروس هرپس سیمپلکس ۲ یا ویروس هرپس سیمپلکس ۱ به وجود می‌آید. ویروس تبخال تناسلی اغلب در ناحیه تناسلی فرد مبتلا، ایجاد زخم می‌کند. جهت درمان تبخال تناسلی، داروهایی تجویز می‌شود که به بهبود سریع‌تر زخم‌های تناسلی کمک کرده و از شیوع ویروس تبخال تناسلی نیز جلوگیری می‌کند.

چندین راه‌ برای پیشگیری از انتقال ویروس تبخال تناسلی به شریک جنسی

زمانی‌ که متوجه شدید مبتلا به ویروس تبخال تناسلی هستید، روحیه خود را نبازید زیرا با رعایت چند نکته می‌توانید به زندگی جنسی خود ادامه دهید و از انتقال ویروس تبخال تناسلی به شریک جنسی خود نیز جلوگیری نمایید:

  • همیشه در طول رابطه جنسی دهانی، مقعدی و واژینال از کاندوم استفاده نمایید.
  • با پزشک خود درباره نحوه مصرف داروهای تبخال تناسلی مشورت کنید تا احتمال انتشار تبخال‌ها کمتر شود.
  • در طول شیوع تبخال تناسلی، حتی با وجود کاندوم، رابطه جنسی نداشته باشید. ممکن است زخم‌ها در نواحی باشند که کاندوم نمی‌تواند پوشش بدهد.
  • زمانی که زخم‌های ناشی از تبخال تناسلی در بدن شما ظاهر می‌شود به شریک جنسی خود بگویید و از داشتن رابطه جنسی خودداری نمایید. احساس سوزش و خارش می‌تواند از علائم به وجود آمدن زخم‌های تبخال تناسلی باشد.
  • از داشتن هر گونه رابطه جنسی تا زمانی که زخم‌های شما کاملاً از بین نرفته‌اند، اجتناب کنید.
  • زخم‌های ناشی از تبخال خود را لمس نکنید زیرا ممکن است با این کار عفونت را به سایر قسمت‌های بدن خود یا افراد دیگر منتقل کنید. در صورت لمس زخم‌ها بلافاصله دست‌ها را با صابون و آب بشویید.
  • هرگز لنزهای تماسی خود را با آب دهان مرطوب نکنید زیرا عفونت تبخال دهانی را به چشمان خود منتقل می‌کنید.
  • اگر درون دهان خود زخم‌هایی را مشاهده کردید به هیچ عنوان فرد دیگری مخصوصاً نوزادان، کودکان و زنان باردار را نبوسید.
  • همیشه قبل از اینکه رابطه جنسی داشته باشید، به شریک جنسی خود اطلاع دهید که شما مبتلا به تبخال تناسلی هستید. بدین ترتیب می‌توانید با همکاری یکدیگر و رعایت نکات لازم مانند استفاده از کاندوم، از گسترش آن جلوگیری نمایید. بهتر است بدانید که با اینکه تبخال تناسلی، بیماری مقاربتی شایعی است اما منجر به مشکلات جدی نخواهد شد پس بدون استرس و خجالت شریک جنسی خود را از این موضوع مطلع کنید.

برای مطالعه خدمات دکتر آزیتا صفارزاده، متخصص ناباروری و لاپاروسکوپی، روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره تخصصی با ما در تماس باشید.

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.