راهکارهای مقابله خشکی واژن

خشکی واژن

خشکی واژن، یکی از شایع‌ترین علائم شروع یائسگی است. با این وجود، خشکی واژن در هر سن و سالی به دلایل مختلفی به وجود می‌آید. از لحاظ علمی، خشکی واژن در نتیجه کاهش تولید هورمون استروژن در بدن است. استروژن یک هورمون زنانه است که رطوبت، ضخامت و انعطاف‌پذیری دیواره واژن را حفظ می‌کند. فقدان رطوبت در واژن با ایجاد درد و ناراحتی هنگام رابطه جنسی، می‌تواند تاثیرات بسیار منفی در زندگی جنسی زنان بگذارد. در ادامه برخی از راهبردهای طبیعی، تغییرات در شیوه زندگی و در نهایت معالجات پزشکی که می‌تواند به کاهش علائم، افزایش کیفیت زندگی و میزان رضایتمندی افرادی که مبتلا به خشکی واژن هستند را بررسی خواهیم کرد.

روش‌های طبیعی برای مقابله با خشکی واژن

در حالی‌که روش‌های درمانی زیادی برای از بین بردن و مقابله با خشکی واژن وجود دارد، بسیاری از افراد رویکردهای طبیعی را ترجیح می‌دهند.

ورزش: انجام فعالیت‌های ورزشی به تنظیم و حفظ تعادل هورمون‌های بدن کمک می‌کند. همچنین ورزش می‌تواند به تسکین علائم خشکی واژن که در نتیجه آتروفی واژن به وجود می‌آید، یاری برساند.

ترک سیگار: استعمال سیگار و دخانیات منجر به کاهش سطح هورمون استروژن شده و خطر ابتلا به خشکی واژن و سایر شرایط پزشکی مانند پوکی استخوان را افزایش می‌دهد.

رابطه جنسی منظم: رابطه و فعالیت جنسی منظم منجر به افزایش گردش خون در دستگاه تناسلی می‌گردد، که این موضوع به نوبه خود به سالم ماندن واژن و سایر اعضا دستگاه تناسلس کمک شایانی می‌کند.

اجتناب از مصرف محصولات عطرآگین: این محصولات شامل: پودرها، صابون‌های عطری و دئودورانت‌ها است. برخی از محصولات روان کننده‌ و اسپرم کش نیز باعث تحریک و خشکی واژن می‌شوند.

حفظ رطوبت واژن: برخی از محصولات دارای مرطوب کننده‌های طبیعی از قبیل: روغن‌های جوجوبا، نارگیل، آلوئه‌ورا و شیاف ویتامین E، به طور قابل توجهی در بهبود علائم خشکی واژن و حفظ رطوبت آن اثر بخش هستند. همچنین استفاده از این محصولات طبیعی از ابتلا به عفونت واژینال جلوگیری می‌کنند.

 

 

راهبردهای درمانی برای مقابله با خشکی واژن

مصرف مکمل‌های پروبیوتیک: پروبیوتیک‌ها، باکتری‌های مفیدی هستند که تاثیرات بسیار مثبتی در بدن انسان دارند. تحقیقات نشان می‌دهد که پروبیوتیک‌ها می‌توانند علائم آتروفی واژن، مشکلات ادرار و خشکی واژن را مدیریت کنند.

استفاده از مرطوب کننده‌های حاوی آب: استفاده روزانه از مرطوب کننده‌های واژینال که مبتنی بر آب هستند، بخصوص هنگام رابطه جنسی به کاهش درد و ناراحتی خشکی واژن کمک می‌کنند.

دارو درمانی: شایع‌ترین درمان خشکی واژن، به دلیل کاهش سطح استروژن، درمان موضعی هورمون استروژن است. در واقع این درمان موضعی، نوعی جایگزینی هورمون استروژن است که به اندازه کافی در بدن تولید نمی‌شود. با کمک این نوع درمان می‌توان تا حدودی علائم خشکی واژن برطرف کرد. درمان موضعی استروژن به سه شکل ارائه می‌شود که شامل:

  • رینگ (استرینگ): در این نوع درمان حلقه‌های نرم و انعطاف‌پذیر توسط فرد یا پزشک داخل واژن قرار میگیرند. این حلقه‌های حاوی استروژن هستند که طی فعل و انفعالات شیمیایی به طور مستقیم درون بافت واژن آزاد می‌شوند. حلقه‌های استروژن را باید هر ۳ هفته یک بار تعویض کرد.
  • قرص‌ واژینال: در این روش فرد باید روزانه یک عدد قرص داخل واژن به وسیله اپلیکاتور قرار دهد.
  • کرم یا ژل موضعی: بیمار به وسیله اپلیکاتور کرم را وارد واژن می‌کند.

نکته مهم و قابل توجه در خصوص دارو درمانی این است که هر کدام از محصولات حاوی استروژن عوارض جانبی مانند: خونریزی واژن و درد پستان را به همراه دارند.

لیزر مونالیزا تاچ: هنگامی‌که درمان موضعی استروژن و سایر روش‌ها برای تسکین علائم و مقابله با خشکی واژن جوابگو و موثر نباشند، از روش لیزر مونالیزا می‌توان به عنوان یک گزینه درمانی غیر تهاجمی و بسیار موثر در درمان خشکی واژن و سایر علائم مربوط به یائسگی استفاده کرد. لیزر مونالیزا تاچ، یک روش درمان جدید و نوین مبتنی بر فناوری انرژی لیزر است. این نوع درمان به ویژه برای افرادی که به دلایل مختلف پزشکی نمی‌توانند داروهای هورمونی و موضعی استفاده کنند، روش بسیار ایده‌آلی می‌باشد. لیزر مونالیزا در سه تا چهار جلسه‌‌ی درمان و به مدت پنچ دقیقه انجام می‌شود. در این روش، پزشک متخصص به وسیله لیزر خراش‌های زیری روی دیواره واژن ایجاد می‌کند، که این امر رشد رگ‌های خونی جدید را تحریک می‌کند. در نتیجه آلاستین و کلاژن در دیواره واژن تولید می‌گردد، همچنین پس از چند جلسه درمان با لیزر مونالیزا تاچ، درد و ناراحتی ناشی از خشکی واژن از بین رفته و با گذشت زمان مخاط واژن ترمیم و بهبود می‌یابد.

 

 

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.