کدام عوامل، خطر سرطان رحم را افزایش می‌دهند؟

فاکتورهای خطر سرطان، عواملی هستند که وجود آن‌ها، احتمال ابتلا به سرطان را در آینده افزایش می‌دهد. هرچند فاکتورهای خطر احتمال ابتلا به سرطان را بیشتر می‌کنند، اما به‌طور مستقیم عامل ایجاد سرطان نیستند. بسیاری از مردم با وجود داشتن فاکتورهای خطر مختلف، هرگز مبتلا به سرطان نمی‌شوند؛ از طرف دیگر برخی از افراد با وجود این که هیچ یک از فاکتورهای خطر سرطان را ندارند، به این بیماری مبتلا می‌شوند. از آنجایی که به هفته جهانی سرطان (چهارم فوریه) نزدیک هستیم، این مطلب به معرفی فاکتورهای خطر سرطان رحم اختصاص پیدا کرده است. آگاهی از فاکتورهای خطر سرطان رحم، به خانم‌ها در انتخاب سبک زندگی سالم برای پیشگیری از سرطان، کمک می‌کند.

به فاکتورهای خطر سرطان رحم توجه داشته باشید:

سن

سرطان رحم اغلب در خانم‌های بالاتر از پنجاه سال ایجاد می‌شود، متوسط سن ابتلا به سرطان رحم، شصت سالگی است.

چاقی

در خانم‌هایی که اضافه وزن دارند، بافت چربی مقادیر اضافه‌ای از هورمون استروژن تولید می‌کند. استروژن یکی از هورمون‌های جنسی است که مقادیر بالای آن، خطر ابتلا به سرطان رحم را بیشتر می‌کند. ۴۰ درصد موارد ابتلا به سرطان‌ رحم، با چاقی ارتباط دارند.

نژاد

خانم‌های سفیدپوست بیش از خانم‌های سیاه‌پوست در معرض ابتلا به سرطان رحم قرار دارند.

ژنتیک

وجود برخی از ژن‌ها احتمال ابتلا به سرطان را در انسان افایش می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهد بین سرطان رحم و سرطان روده بزرگ، وابستگی ژنتیکی وجود دارد.

سایر بیماری‌ها

خانم‌های مبتلا به هیپرپلازی آندومتر یا دیابت، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان رحم قرار دارند.

سایر سرطان‌ها

خانم‌های مبتلا به سرطان سینه، سرطان روده بزرگ یا سرطان تخمدان، بیشتر یه سرطان رحم مبتلا می‌شوند.

تاموکسیفن

خانم‌هایی که برای پیشگیری یا درمان سرطان سینه از داروی تاموکسیفن استفاده می‌کنند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان رحم قرار دارند. البته در این خانم‌ها، اثر مثبت تاموکسیفن در کاهش خطر سرطان سینه، به اثرات منفی آن غلبه دارد. اما با این وجود، در صورتی‌که از این دارو استفاده می‌کنید، در مورد عوارض احتمالی آن با پزشک مشورت کنید.

پرتودرمانی

خانم‌هایی که در گذشته برای درمان سرطان یکی از اندام‌های لگنی پرتودرمانی کرده‌اند، بیشتر از سایر خانم‌ها در معرض سرطان رحم قرار دارند. اندام‌های لگنی اندام‌هایی هستند که در بخش پایینی شکم، بین استخوان‌های لگن قرار دارند.

رژیم غذایی

خانم‌هایی که از غذاهای غنی از چربی‌های حیوانی استفاده می‌کنند، بیشتر به سرطان رحم مبتلا می‌شوند.

استروژن

هورمون استروژن در طول دوره قاعدگی نواسانات مشخصی را در بدن خانم‌ها پیدا می‌کند. شرایط زیر ممکن است باعث به هم خوردن تعادل و افزایش مقدار هورمون استروژن شوند و خطر سرطان رحم را ایجاد کنند:

  • آغاز دوران پریود زودتر از دوازده سالگی یا یاسگی دیرهنگام
  • هورمون ‌درمانی پس از رسیدن به یائسگی؛ به‌ویژه هورمون درمانی تنها با داروی استروژن
  • خانم‌هایی که هرگز بارداری نداشته‌اند، بیشتر دچار برهم‌خوردگی تنظیم هورمون استروژن می‌شوند.

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

از زبان بیماران

© 2017 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.