رابطه پایین بودن کیفیت اسپرم با سقط جنین

سقط جنین

پایان خود به خودی بارداری قبل از هفته بیستم بارداری سقط جنین نام دارد. طبق تخمین انجمن بارداری آمریکا (APA)، در %۱۰ تا ۱۵% بارداری‌ها سقط جنین اتفاق می‌افتد. ولی تعداد واقعی سقط جنین‌ها احتمالا بسیار بیشتر از این میزان است؛ زیرا بسیاری از آنها در ابتدای بارداری و زمانیکه زنها هنوز نمی‌دانند که باردار هستند اتفاق می‌افتد. در بسیاری از موارد، به ویژه سقط جنین‌های زودهنگام، پیدا کردن علت دقیق مشکل امر دشواری است.

دلایل شایع سقط جنین

  • ناهنجاریهای کروموزومی: شایع‌ترین عاملی که منجر به سقط جنین می‌شود، وجود مشکل در کروموزوم‌های تخمک یا اسپرم حین تشکیل رویان جنین است.
  • اختلالات تیروئیدی: تیروئید پرکار یا کم‌کار (به طور کلی اختلالات تیروئیدی) می‌تواند منجر به مشکلات مربوط به ناباروری یا سقط جنین‌های مکرر شود.
  • دیابت: دیابت وابسته به انسولین که کنترل نشده، می‌تواند در سه ماهه اول بارداری موجب افزایش نرخ سقط جنین شود.
  • سبک زندگی: برخی از عادات زندگی از قبیل سوءمصرف مواد مخدر، الکل و سیگار در دوران بارداری از علل سقط جنین‌های زودهنگام و از دست رفتن بارداری در سه ماهه سوم بارداری هستند.
  • مشکلات جسمی مادر
  • اختلالات مربوط به لخته شدن خون
  • اختلالات ایمونولوژی

رابطه کیفیت اسپرم و سقط جنین

از آنجاییکه مادر تنها کسی است بدن او بارداری را به عهده دارد، تصور می‌شود که بسیاری از سقط جنین‌ها به مشکلات مادر مربوط است. در گذشته، نقش پدر و به طور خاص اسپرم او، در سقط جنین اغلب نادیده گرفته می‌شد. بااین حال، ممکنست مواردی وجود داشته باشد که کیفیت اسپرم بتواند بارداری را تحت تاثیر قرار دهد و حتی دلیل سقط جنین شود. کارشناسان باروری معتقدند که تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است، اما امروزه این عامل بیش از هر زمان دیگری شناخته شده است. از کروموزومهای غیرطبیعی تا نقض DNA اسپرم، حتی انتخاب سبک زندگی راههای مختلفی وجود دارد که اسپرم می‌تواند ثمره‌ی بارداری را متاثر کند. توصیه می‌شود که در صورت وقوع سقط جنین به طور مکرر، علاوه بر اینکه آزمایشاتی روی مادر انجام می‌شوند، آزمایشهایی هم روی پدر انجام شوند.

برای مطالعه خدمات دکتر آزیتا صفارزاده، متخصص ناباروری و لاپاروسکوپی، روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره تخصصی با ما در تماس باشید.

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.