درمان کیست تخمدان در دوران بارداری

درمان کیست تخمدان

با توجه به شرایط کیست تخمدان، پزشکان ممکن است درمان‌های مختلفی را پیشنهاد کنند. همچنین ممکن است از بیمار بخواهند صبورانه منتظر بماند تا ببینند کیست خودش برطرف می‌شود یا خیر. برای درمان کیست تخمدان کوچک، پزشک به بیمار توصیه می‌کند که به طور منظم سونوگرافی انجام دهد. به این ترتیب تغییر اندازه کیست بررسی می‌شود. برای درمان کیست تخمدان در دوران بارداری، باید با انجام سونوگرافی اطلاعات مورد نیاز درباره کیست را به دست آورد. معمولا پزشک برای درمان کیست تخمدان در بارداری، صبر می‌کند تا بیمار نیمی از دوران بارداری را بگذراند. زیرا درمان کیست تخمدان و برداشتن آن در مراحل اولیه بارداری می‌تواند احتمال سقط جنین را افزایش دهد.

گاهی اوقات کیست در پایه تخمدان ایجاد می‌شود. در این حالت بیماری کمی پیچیده شده و ممکن است بیمار احساس ناخوشی داشته باشد. ایجاد کیست در پایه تخمدان می‌تواند به تخمدان آسیب برساند. در چنین مواردی پزشک بدون در نظر گرفتن حاملگی، برای درمان کیست تخمدان و برداشتن آن از لاپاراسکوپی استفاده می‌کند. لاپاراسکوپی یک راه ایمن و موثر برای درمان کیست تخمدان است. اگر در اواخر بارداری کیست تخمدان خیلی بزرگ شود، انجام لاپاراتومی برای درمان آن ضروری است.

علائم کیست تخمدان

بیشتر کیست‌های تخمدان بی ضرر هستند و معمولا خودشان بهبود پیدا می‌کنند. ولی کیست‌های بزرگ می‌توانند مشکلات و ناراحتی‌های شکمی به وجود آورند. هنگامی که یک کیست بزرگ به مثانه فشار بیاورد، ظرفیت مثانه کاهش یافته و ممکن است دچار تکرر ادرار شوید. بی نظمی در قاعدگی و درد لگن از نشانه‌های کیست تخمدان هستند. ممکن است درد لگن در ران‌ها و کمر نیز احساس شود. این درد می‌تواند قبل از شروع قاعدگی آغاز شده و قبل از اتمام آن پایان یابد. احتمال درد هنگام رابطه جنسی نیز وجود دارد. احساس درد و فشار در روده‌ها هنگام عمل دفع یا احساس فشار دائمی در روده‌ها از دیگر نشانه‌های کیست تخمدان است. احساس تهوع، حساسیت پستان‌ها و استفراغ مانند آنچه در زنان باردار مشاهده می‌شود نیز می‌تواند از علائم کیست تخمدان باشد. علاوه بر این، فردی که دارای کیست تخمدان است ممکن است علائمی مانند سنگینی شکم، فشار در روده و مثانه را احساس کرده و در تخلیه کامل مثانه دچار مشکل شود.

اقدامات پیشگیرانه

هیچ روش قطعی برای جلوگیری از رشد کیست وجود ندارد. ولی با انجام منظم معاینات لگنی می‌توان اندازه تخمدان و وجود کیست را تشخیص داد. شما باید نسبت به دوره قاعدگی خود و هر نوع تغییر در آن آگاه باشید. هوشیاری نسبت به علائمی که در این دوره بروز پیدا می‌کنند نیز ضروری است. باید درباره تغییرات قاعدگی با پزشک مشورت کنید. سپس پزشک با انجام معاینات لازم می‌تواند کیست را تشخیص داده و به درمان کیست تخمدان بپردازد.

 

اگر می‌خواهید بدانید سندروم تخمدان پلی کیستیک چه علائمی دارد روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره با ما در تماس باشید.

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.