علل مختلف ناباروری و روش‌های درمان آن

ناباروری چیست؟

هنگامی‌که یک زوج  بعد از گذشت یک سال، با وجود داشتن رابطه جنسی منظم و محافظت نشده (عدم جلوگیری از بارداری) قادر به باردار شدن نیستند، نابارور تلقی می‌گردند.

علل ناباروری در زنان

زنان برای باروری به تخمدان‌ها، لوله‌های فالوپ و رحم سالم نیاز دارند. برخی از شرایط پزشکی و ابتلا به بیماری های که بر عملکرد درست هر یک از این اندام‌ها تاثیر منفی بگذارد، می‌تواند در ناباروری زنان نقش مهمی داشته باشد. در ادامه  برخی از این اختلالات که منجر به ناباروری در زنان می‌گردد و روش‌های ارزیابی آن‌ها را شرح می‌دهم.

اختلال در عملکرد تخمدان‌ها: هنگامی‌که تخمدان‌های یک زن در طی چرخه قاعدگی قادر به تخمک‌گذاری نیست به آن آنولاسیون می‌گویند. علل احتمالی اختلال در عملکرد تخمدان عبارتند از:

 • سندروم تخمدان پلی کیستیک
 • کاهش ذخیر تخمک در تخمدان‌ها
 • آمنوره هیپوتالاموس عملکردی، ناشی از ورزش بیش از حد، استرس، کمبود وزن یا اختلالات بی اشتهایی عصبی
 • عملکرد نادرست غدد هیپوتالاموس و هیپوفیز
 • نارسایی زودرس تخمدان (یائسگی زودرس)

انسداد لوله‌های فالوپی: عواملی از قبیل: سابقه عفونت لگن، سابقه آپاندیسیت حاد، ابتلا به بیماری سوزاک یا کلامیدیا، آندومتریوز یا سابقه جراحی شکم در انسداد و تورم لوله‌های فالوپ اثرگذار هستند .

شرایط غیرطبیعی رحم: با توجه به علائم بیمار در ارزیابی‌ از رحم به وسیله‌ی سونوگرافی واژینال ممکن است، فیبروم یا سایر ناهنجاری‌های آناتومیکی در رحم مشاهده گردد. متخصصان برای ارزیابی های دقیق‌تر بافت رحم از روش‌های تشخیصی و درمانی، سونوهیستوگرام یا هیستروسکوپی رحم استفاده می‌کنند.

علل ناباروری در مردان

ناباروری در مردان در اثر عوامل متعددی به وجود می‌آید که غالبا از طریق آنالیز مایع منی ارزیابی و تشخیص داده می‌شود. متخصصان از طریق تجزیه و تحلیل مایع منی؛ تعداد اسپرم‌ها (غلظت اسپرم)، میزان تحرک اسپرم ها و شکل و اندازه آنها را بررسی و ارزیابی می‌کنند. آنالیز مایع منی نقش مهمی در تعیین عوامل ناباروری در مردان دارد. در خصوص علل ناباروری در مردان می‌توان به موراد زیر اشاره کرد:

اختلال در عملکرد بیضه‌ها: عواملی که منجر به اختلال در عملکرد بیضه‌ها در مردان می‌گردد عبارتند از:

 • بیماری واریکوسل (گرمای بیش از حد در بیضه‌ها به علت وجود رگ‌های خونی فراوان)
 • تروما و آسیب دیدگی بیضه‌ها
 • عادات و شیوه نادرست در زندگی (استعمال دخانیات و مصرف بیش از اندازه الکل)
 • استفاده از برخی داروها بخصوص در درمان سرطان (شیمی درمانی)
 • قرار گرفتن در معرض اشعه و پرتودرمانی
 • ابتلا به بیماری های از قبیل: دیابت، فیبروز کیستیک، اختلالات خود ایمنی و عفونت‌ها

اختلالات هورمونی: عملکرد نادرست و اختلال در غدد هیپوتالاموس و هیپوفیز عامل اصلی اختلالات هورمونی در ناباروری مردان است. این دو غده در مغز هورمون‌هایی را تولید می‌کنند که عملکرد طبیعی بیضه‌ها را حفظ می‌کند. تولید بیش از حد پرولاکتین منجر به تولید ناکافی اسپرم و آسیب یا اختلال در عملکرد هیپوتالاموس یا هیپوفیز می‌گردد.

اختلالات ژنتیکی: در موارد بسیار نادر وجود شرایط و اختلالات ژنتیکی، سندروم‌های خاص، میکروتولید کروموزم Y و دستروفی میوتونیک منجر به عدم تولید یا تعداد اندک اسپرم در مردان می‌گردد.

بهتر است بدانید علاوه بر شرایطی که عنوان شد مواردی از قبیل: افزایش سن، مصرف سیگار و الکل، افزایش یا کاهش شدید وزن و استرس بیش از حد نیز می‌توانند خطر ناباروری را در مردان و زنان افزایش می‌دهند.

درمان ناباروری

ناباروری را می‌توان با دارو، جراحی، لقاح داخل رحمی یا فناوری های نوین تولید مثل درمان کرد. غالبا، دارو و لقلح داخل رحمی به طور همزمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. پزشکان، روش‌های درمانی مختلف با توجه به موارد زیر به بیماران خود توصیه و پیشنهاد می‌دهند که عبارتند از:

 • علل ناباروری
 • مدت زمان ناباروری
 • سن بیمار
 • اولویت درمانی زوجین بر اساس میزان موفقیت روش‌های درمان
 • خطرات و مزایایی هر کدام از روش‌های درمان ناباروری

راهبردهای درمان ناباروری

داروها برای ایجاد تخمک و تخمک گذاری: داروهایی که منجر به تحریک تخمدان برای تولید تخمک می‌گردند، به دو شکل خوراکی و تزریقی هستند. رایج‌ترین داروی خوراکی برای تحریک تخمک گذاری، قرص کلومیفن سیترات و بهترین داروی تزریقی آمپول گنادوتروپین است.

تلقیح: تلقیح داخل رحمی یا IUI فرآیندی است که اسپرم مرد در محیط آزمایشگاهی استیریل می‌گردد و برای قرار گرفتن و لانه گزینی در حفره رحم آماده می‌شود.

لقاح آزمایشگاهی: لقاح آزمایشگاهی یا IVF فرآیندی است که در آن تخمک‌های زن با اسپرم مرد در خارج از بدن و در محیط آزمایشگاهی بارور می‌گردد. سپس جنین لقاح یافته جهت ادامه رشد و نمو داخل رحم قرار می‌گیرد.

کمک شخص ثالث: در این روش شخص سومی به یک زوج کمک می‌کند تا باردار شوند. این اشخاص با اهدایی اسپرم، تخمک، جنین یا رحم جایگزین به باردار شدن و تجربه فرزندآوری زوجین نابارور یاری می‌رسانند.

جراحی: پزشکان بعد از بررسی علل ناباروری در بیمار، معاینه جسمی و سونوگرافی برای اصلاح و درمان ناهنجاری انجام جراحی را توصیه می‌کنند. برای درمان ناباروری شایع‌ترین روش‌های جراحی شامل: لاپاراسکوپی، هیستروسکوپی و میومکتومی شکم است.

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.