مسمومیت بارداری چه علائمی دارد؟

مسمومیت بارداری چیست؟

مسمومیت بارداری شایع‌ترین عارضه طی بارداری است. این بیماری عموما در سه ماهه سوم بارداری و اکثرا در اواخر آن اتفاق می‌افتد و تقریبا ۱ بارداری از هر ۲۰ مورد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در موارد نادر نیز ممکن است مسمومیت بارداری برای اولین بار در ۶ هفته اول بعد از تولد نوزاد اتفاق بیفتد.

بیشتر افراد علائم خفیفی از مسمومیت بارداری را تجربه می‌کنند اما در موارد شدید، کنترل شرایط بسیار مهم است. در صورتی که مسمومیت بارداری بدون درمان باقی بماند می‌تواند منجر به اکلامپسی شود که طی آن مادر دچار تشنج، کما و حتی مرگ می‌شود. با این حال، عوارض ناشی از مسمومیت بارداری در صورتی که معاینات بارداری منظم انجام شود، خیلی نادر هستند.

علائم مسمومیت بارداری

  • شایع‌ترین نشانه مسمومیت بارداری فشار خون بالاست. فشار خون بالا ممکن است اولین یا تنها علامت این عارضه باشد. فشار خون ممکن است در ابتدا فقط کمی بالا برود یا به طور خطرناکی بالا باشد. با این وجود میزان فشار خون از فردی به دیگری و همچنین طی روند بیماری متفاوت است. برخی خانم‌های مبتلا به این بیماری نیز هیچوقت فشار خون بالا را تجربه نمی‌کنند.
  • در مسمومیت بارداری کلیه‌ها قادر به فیلتر کردن خون نیستند. به همین دلیل ممکن است پروتئین در ادرار وجود داشته باشد. اولین علامت پروتئین اضافی معمولا در نمونه ادرار فرد گزارش می‌شود.
  • تورم یکی از علائم معمول در بارداری است اما تورم غیر معمول می‌تواند نشانه‌ای از مسمومیت بارداری باشد که به صورت تورم ناگهانی یا زیاد در پاها و مچ پا، تورم قابل توجه در صورت یا پف اطراف چشم و تورم بیش از حد معمول در دست‌ها دیده می‌شود.
  • افزایش سریع و بیش از حد وزن به دلیل احتباس مایعات (افزایش وزن بیش از یک کیلوگرم در هفته).
  • تغییرات سیستم عصبی شامل دید تیره، سردرد شدید، تشنج و حتی گاهی نابینایی. هر یک از این علائم نیازمند رسیدگی فوری پزشکی است.
  • تهوع و استفراغ نیز می‌تواند از دیگر علائم آن باشد.
  • تنگی نفس به دلیل وجود مایع در ریه‌ها.
  • این عارضه موجب تغییراتی در کبد می‌شود که باعث درد در ناحیه بالایی شکم شده و ممکن است با بیماری‌های گوارشی یا بیماری کیسه صفرا اشتباه گرفته شود. دیگر تغییرات جزئی‌تر که بر کبد تاثیر می‌گذارد می‌تواند روی توانایی پلاکت‌های خون در ایجاد لخته اثر بگذارد. این تغییرات ممکن است به صورت کبودی بیش از حد دیده شود.
  • مسمومیت بارداری می‌تواند موجب مشکلاتی در رسیدن جریان خون به جفت شود و بنابراین جنین میزان کافی مواد غذایی دریافت نکند. به دنبال این حالت، رشد نوزاد کمتر از میزان معمولی خواهد بود یا حرکات نوزاد کاهش می‌یابد. در صورتی که حرکات جنین کاهش پیدا کرد لازم است سریعا به پزشک خود مراجعه کنید.

اگر می‌خواهید در مورد بارداری‌های سالم مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره با مادر تماس باشید.

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.