سندروم تخمدان پلی کیستیک چه علائمی دارد؟

سندروم تخمدان پلی کیستیک و علائم آن

سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک اختلال هورمونی شایع در سنین باروری خانم‌هاست. مهمترین مشخصه‌های سندروم تخمدان پلی کیستیک عبارتست از:

 قاعدگی نامنظم – به این معنی که تخمدان‌های شما به طور مرتب تخمک آزاد نمی‌کنند.

 اندروژن بیش از حد – سطح بالای هورمون‌های مردانه در بدن که موجب علائم مختلفی می‌شود.

 تخمدان‌ پلی کیستیک – تخمدان‌های شما بزرگ شده و حاوی کیسه‌های پر از مایع (فولیکول) که تخمک‌ها را در برمی‌گیرند می‌شوند. در نتیجه آن، تخمدان‌ها عملکرد درستی نخواهند داشت.

در صورت ابتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک، علائم آن معمولا در اواخر نوجوانی یا اوایل دهه دوم زندگی ظاهر می‌شود. همه خانم‌ها دچار همه علائم مربوط به این بیماری نمی‌شوند و علائم می‌تواند از خفیف تا شدید بروز یابد. علائم معمول این عارضه شامل موارد زیر است:
 قاعدگی نامنظم یا به کل نبود دوران قاعدگی

 خونریزی شدید: با توجه به اینکه تخمک‌گذاری هر ماه انجام نمی‌شود، پوشش رحم برای مدت طولانی فرو نریخته و در نتیجه خونریزی دوران قاعدگی بیشتر می‌شود.

 مشکل باروری (به دلیل تخمک‌گذاری نامنظم یا عدم تخمک‌گذاری)

 رشد بیش از حد مو که معمولا روی صورت، سینه، کمر و باسن دیده می‌شود.

 افزایش وزن

 نازک شدن موها و ریزش موی سر

 پوست چرب و آکنه

 سردرد به دلیل تغییرات هورمونی در برخی از خانم‌ها ایجاد می‌شود.

در صورت داشتن هر یک از این علائم، برای تشخیص سندروم تخمدان پلی کیستیک با پزشک خود مشورت کنید.

مشکلات باروریسندروم تخمدان پلی کیستیک یکی از شایع‌ترین دلایل ناباروری در خانم‌هاست. بسیاری از خانم‌ها هنگام تلاش برای بچه‌دار شدن متوجه بیماری خود می‌شوند.
طی هر چرخه قاعدگی تخمدان‌ها یک تخمک را به درون رحم آزاد می‌کنند. این فرآیند تخمک‌گذاری معمولا هر ماه یک بار اتفاق می‌افتد.
با این حال خانم‌های مبتلا به این بیماری اغلب یا تخمک‌گذاری نمی‌کنند یا تخمک‌گذاری آن‌ها خیلی نامنظم است به این معنی که دچار قاعدگی نمی‌شوند یا قاعدگی نامنظمی دارند. به همین دلیل در بارداری دچار مشکل می‌شوند.

دیگر خطرهای همراه با سندروم تخمدان پلی کیستیکابتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک احتمال بروز مشکلات سلامتی را در مراحل بعدی زندگی افزایش می‌دهد. برای مثال خانم‌های مبتلا به این بیماری در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری‌های زیر هستند:

 افسردگی – تغییرات هورمونی و علائمی مثل رشد موی زائد می‌تواند اثرات منفی روی خلق و خوی فرد گذاشته و منجر به افسردگی شود.

 سندروم متابولیک – ۸۰% خانم‌های مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک دچار اضافه وزن یا چاقی هستند. چاقی و سندروم تخمدان پلی کیستیک هر دو موجب افزایش خطر ابتلا به قند خون بالا، فشار خون بالا، کاهش کلسترول خوب (LDL) و افزایش کلسترول بد (HDL) می‌شوند. این عوامل سندروم متابولیک نامیده می‌شوند که خطر سکته قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع دو را افزایش می‌دهند.

 آپنه خواب – شرایطی است که موجب قطع تنفس هنگام خواب می‌شود. خطر آپنه خواب در خانم‌های مبتلا به این بیماری به ویژه افراد با اضافه وزن، بیشتر است.

 سرطان اندومتر (پوشش رحم) – طی تخمک‌گذاری دیواره رحم فرو می‌ریزد. در صورتی که تخمک‌گذاری هر ماه اتفاق نیفتد، پوشش رحم ضخیم می‌شود که منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان اندومتر می‌شود.

اگر می‌خواهید در مورد کیست تخمدان بیشتر مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره با مادر تماس باشید.

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

از زبان بیماران

© 2017 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.