نشانه‌های ناباروری در مردان چیست؟

برخلاف تصور عموم ناباروری در مردان عامل نیمی از دلایل نازایی در زوج‌هاست. در بیشتر موارد هیچ نشانه واضحی مبنی بر ناباروری در مردان وجود ندارد و انجام آزمایشات مختلف به دنبال بچه‌دار نشدن زوج، ناباروری در مردان را مشخص می‌کند. با این حال بعضی از علائم مرتبط با ناباروری در مردان شامل موارد زیر است:

درد یا تورم بیضه

شرایط مختلفی موجب ایجاد درد و تورم در بیضه می‌شود که بسیاری از آن‌ها منجر به ناباروری در مردان می‌شود.

مشکلاتی در عملکرد جنسی

باروری مردان مرتبط با سطح هورمون‌های آنهاست. به هم خوردن سطح طبیعی هورمون‌ها به دلایل مختلف از نشانه‌های ناباروری است. اختلال در نعوظ که اغلب مرتبط با کاهش سطح هورمون‌های مردانه است می‌تواند به عنوان نشانه‌ای از ناباروری در مردان باشد. همچنین مشکلاتی در انزال یا کاهش میل جنسی نیز از دیگر نشانه‌های ناباروری در مردان است.

بیضه‌های کوچک و سفت

بیضه‌ها محل ذخیره اسپرم است، پس سلامت بیضه در باروری مردان اهمیت دارد. بیضه‌های کوچک یا سفت می‌توانند نشانه مشکلات بالقوه‌ای باشد که لازم است برای بررسی به پزشک مراجعه شود.

کاهش تعداد و کیفیت اسپرم‌ها

تعداد کمتر از حد طبیعی اسپرم (کمتر از ۱۵ میلیون اسپرم در هر میلی‌لیتر مایع منی)، شکل غیر طبیعی اسپرم‌ها، اسپرم‌های با حرکت ضعیف، اسپرم‌هایی که نمی‌توانند در تخمک نفوذ و با آن لقاح یابند از جمله مشکلاتی هستند که موجب ناباروری در مردان می‌شوند که توسط آزمایشات خاصی تشخیص داده می‌شوند.

دیگر نشانه‌های ناباروری در مردان

کاهش رشد موهای صورت یا بدن، تغییر صدا و رشد سینه‌ها نیز به دلیل تغییرات هورمونی اتفاق می‌افتد که می‌تواند حاکی از مشکلاتی در باروری باشد.
ناتوانی در حس بویایی
عفونت‌های تنفسی راجعه

اگر می‌خواهید در مورد درمان ناباروری و نازایی مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره تخصصی با ما در تماس باشید.

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

از زبان بیماران

© 2017 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.