آیا قرص ضدبارداری خطرناک است؟

قرص ضد بارداری، یکی از رایج ترین روش های پیشگیری از بارداری در سراسر جهان است. قرص های سنتتیک جدید که قرص های ترکیبی ضد بارداری نامیده می شوند، دارای محدودیت ها و عوارضی هستند که خانم ها پیش از مصرف آن، باید این موارد را در نظر داشته باشند. قرص های ال دی، اچ دی و قرص یاز همگی از جمله قرص های ترکیبی ضد بارداری هستند.

آیا مصرف قرص ضد بارداری، خطر لخته خون در خانم ها را افزایش می دهد؟

قرص ضد بارداری حاوی ترکیبات سنتتیک هورمون های استروژن و پروژسترون است. این هورمون ها اثرات مختلفی روی بدن خانم ها دارند؛ هورمون های استروژن و پروژسترون در خانم های باردار، بارداری را حفظ می کند؛ زمانی که هورمون استروژن و پروژسترون در قالب قرص ضد بارداری استفاده می شوند، حالتی مشابه با بارداری در بدن ایجاد می کنند و درنتیجه، باعث پیشگیری از بارداری می شوند. این هورمون ها سطح عوامل انعقاد خود را بالا می برند و این موضوع، عامل افزایش خطر ایجاد لخته خون در دوران بارداری است.

به طور متوسط، خطر ایجاد لخته خون در خانم هایی که قرص ضد بارداری استفاده می کنند، اندک است. از بین هزار خانمی که قرص ضد بارداری مصرف می کند، یک نفر در سال دچار مشکل لخته شدن خون می شود. برای خانم هایی که دچار ترومبوز (تشکیل لخته در عروق خونی) هستند یا سابقه ترومبوز دارند، این خطر بسیار بیشتر است. هرچند خطر ترومبوز در خانم ها نسبت به آقایان کمتر است، اما خانم ها به واسطه بارداری، مصرف قرص ضد بارداری و هورمون درمانی پس از یائسگی، بیشتر در خطر ترومبوز قرار دارند. در واقع علت اصلی خطر ترومبوز، از جانب هورمون استروژن است. هرچند استروژن به خودی خود باعث لخته شدن خون نمی شود، اما اثراتی در بدن دارد که احتمال لخته شدن خون را چند برابر می کنند.

هورمون درمانی پس از یائسگی، عوارض مانند سرطان سینه، سکته مغزی، ترومبوز ورید عمقی و آمبولی ریه را افزایش می دهد. بدون مصرف استروژن نیز می توان عوارض یائسگی از جمله گرگرفتگی، بی خوابی، پوکی استخوان و خشکی واژن را کنترل کرد. (مطلب جوانسازی واژن را مطالعه کنید)

قرص ضد بارداری چه تداخلی با سایر داروها ایجاد می کند؟

داروهای زیادی با قرص پیشگیری از بارداری واکنش نشان می دهند و تأثیرگذاری آن را کاهش می دهند. اتینیل استرادیول به کار رفته در قرص پیشگیری از بارداری نیز، روی غلظت خونی داروهایی از جمله ویتامین ها و داروهای گیاهی اثر می گذارد.

خانم هایی که سیگار می کشند، در خطر قرار دارند

خانم های  بالاتر از ۳۵ سال که سیگار می کشند، نباید از قرص ضد بارداری استفاده کنند. سیگار کشیدن این خانم ها، عوارض قلبی عروقی ناشی از قرص پیشگیری از بارداری را افزایش می دهد. مرگ ناشی از حمله قلبی، لخته شدن خون و سکته مغزی از جمله خطراتی هستند که خانم های سیگاری بالای ۳۵ سال که قرص ضد بارداری مصرف می کنند را تهدید می کند. هر چه قدر مصرف سیگار بیشتر باشد، خطر این عوارض نیز بیشتر است.

منابع

https://www.stoptheclot.org/birth_control_clots.htm

https://www.drugs.com/pro/yaz.html

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.