چگونه می‌توان با اطمینان ۱۰۰ درصد جنسیت جنین را قبل از تولد تعیین نمود؟ دختر می‌خواهید یا پسر؟ انتخاب با شما!

دختر می‌خواهید یا پسر؟ انتخاب با شما!

دختر یا پسر؟ مسأله این است! امروزه پیشرفت تکنولوژی و علوم پزشکی دست به دست هم داده و زندگی را به کام خیلی‌ها شیرین‌تر کرده است؛ همان کسانی که بر سر دختر یا پسر بودن فرزندشان حتی کارشان به دادگاه و طلاق هم می‌کشید! البته بهره بردن از این پیشرفت‌ها معمولاً هزینه‌های بالایی هم به دنبال دارد. شما چطور؟ آیا حاضرید برای جنسیت دلخواه‌تان در سرنوشت دست برده و پول و زمان خود را در اختیار پزشکان بگذارید؟! در این صورت صحبت‌های دکتر آزیتا صفارزاده، متخصص زنان و فوق تخصص نازایی و لاپاروسکوپی در مورد راه‌های تعیین جنسیت جنین و همچنین افسانه‌های موجود در این زمینه را از دست ندهید.

جنسیت را آقایان تعیین می‌کنند!

جنسیت نوزاد توسط کروموزوم‌های جنسی تعیین می‌شود. دو نوع كروموزوم جنسی در بدن وجود دارد: كروموزوم X و كروموزوم Y. کروموزوم تعیین کننده جنسیت برای خانم‌ها X و برای آقایان Y است. در واقع سلول جنسی زن (تخمك) دارای فرمول XX است و به فرزندش می‌تواند فقط یك كروموزم X بدهد. اما سلول‌های جنسی مرد (اسپرم) دارای دو نوع كروموزم جنسی Y و X هستند. بنابراین بسته به اینكه كدام نوع اسپرم (حاوی X یا Y) با تخمكی كه حاوی كروموزوم X است تركیب شود، جنسیت جنین مشخص می‌شود. اگر اسپرم حاوی كروموزم Y موفق به نفوذ در تخمك شود، جنین پسر خواهد بود و اگر اسپرم حاوی X به تخمك وارد شود، جنین دختر خواهد بود. به عبارت دیگر اگر دو کروموزوم X باشند جنسیت مؤنث و اگر یک کروموزوم X و یک کروموزوم Y باشد جنسیت مذکر می‌شود. بنابراین در اولین زمانی که لقاح انجام می‌شود و کروموزوم‌ها با هم ترکیب می‌شوند، جنسیت مشخص می‌شود و دیگر نمی‌توان آن را تغییر داد.

دخترها بیشترند یا پسرها؟!

بر اساس قانون احتمالات، احتمال دختر یا پسر شدن جنین تقریباً یکسان و ۵۰/۵۰ است. با این حال گاهی اوقات ممکن است نسبت دخترها به پسرها و یا نسبت پسرها به دخترها زیاد شود. در گذشته نسبت پسرها به دخترها ۱۰۴ به ۱۰۲ بود اما آمار جدید نشان می‌دهد در ازای هر ۱۰۳ پسر، ۱۰۵ دختر به دنیا می‌آید. در حقیقت اختلاف میان این دو ناچیز است و تقریباً همان ۵۰/۵۰ محسوب می‌شود.

IVF و انتقال جنین دختر یا پسر

تعیین جنسیت با اطمینان ۹۵ درصد

امروزه با استفاده از روش‌های علمی می‌توان حتی به صورت ۹۵ درصد جنسیت کودک را از قبل تعیین نمود. یکی از این روش‌ها استفاده از IVF است. در این روش همان کارهایی که برای زوج‌های نابارور انجام داده می‌شود برای خانم‌هایی که ناباروری ندارند نیز انجام می‌شود. به این ترتیب که تعدادی تخمک از خانم گرفته می‌شود و بعد در آزمایشگاه، اسپرم‌ها داخل تخمک‌ها تزریق می‌شوند و جنین تشکیل می‌شود. پس از آن یک سلول از جنین تشکیل شده با روشی به نام PGD (Pregestational Diagnosis) یا همان «تعیین جنسیت قبل از تولد» مورد آزمایش قرار می‌گیرد تا مشخص شود جنین پسر است یا دختر. سپس با توجه به خواسته زوج مورد نظر تصمیم‌گیری می‌شود که جنین پسر داخل رحم مادر منتقل شود یا جنین دختر. در این روش می‌توان با اطمینان ۱۰۰ درصد جنسیت جنین را تعیین نمود اما جواب دهی خود IVF، ۱۰۰ درصد نیست. تکنیکIVF یک روش آزمایشگاهی کمک باروری است که جواب دهی آن در زوج‌های نابارور ایرانی حدود ۴۰ درصد است و کسانی کهناباروری ندارند چیزی حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد از آن جواب مثبت می‌گیرند. از طرف دیگر این روش هزینه‌بر است و فقط پرو تعیین جنسیت حدود ۳ میلیون تومان هزینه می‌برد و با داروهایش حدود ۷ تا ۸ میلیون تومان تمام می‌شود، اما از همه روش‌ها مطمئن‌تر است.

 

جداسازی و تزریق اسپرم داخل رحم

تعیین جنسیت با اطمینان ۷۰ تا ۸۰ درصد

برای تعیین جنسیت روش‌های ساده‌تری نیز وجود دارند که درصد اطمینان‌شان ۱۰۰ درصد نیست اما تا حدود ۸۰ درصد جواب مثبت می‌دهند. یکی از این روش‌ها تزریق اسپرم به داخل رحم است. در واقع اسپرم‌هایی که Y هستند حرکت‌شان سریع‌تر از اسپرم‌های X است. با روش‌های آزمایشگاهی می‌توان تا حدودی این اسپرم‌ها را از هم جدا کرد و برحسب علاقه زوج مورد نظر اسپرم‌های X (دختر) یا Y (پسر) تزریق می‌شوند. همان طور که گفته شد جواب دهی این روش ۷۰ تا ۸۰ درصد است. البته باید در نظر داشته باشید که در هر دوره احتمال رخداد حاملگی حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد است. یعنی احتمال جنسیت دلخواه ۷۰ تا ۸۰ درصد و احتمال حاملگی با این روش ۳۰ تا ۳۵ درصد است.

سونوگرافی و تعیین روز تخمک‌گذاری

تعیین جنسیت کم هزینه بر اساس روز تخمک‌گذاری

از دیگر روش‌های ساده‌تر برای تعیین جنسیت می‌توان به انجام سونوگرافی برای تعیین روز تخمک‌گذاری اشاره نمود. در واقع پزشک بر اساس نتیجه سونوگرافی می‌تواند بگوید نزدیکی در چه روزهایی احتمال دختر شدن یا پسر شدن را بیشتر می‌کند. معمولاً بعد از تخمک‌گذاری احتمال پسر شدن جنین بیشتر است و ۲ تا ۳ روز قبل از تخمک‌گذاری احتمال دختر شدن بیشتر است زیرا اسپرم‌هایY سرعت‌شان بیشتر است و زودتر از بین می‌روند اما اسپرم‌های X مقاومت‌شان بیشتر است و حرکت‌شان کندتر است و برای مدت طولانی‌تری باقی می‌مانند. بنابراین X اسپرم با X تخمک جنسیت دختر ایجاد می‌کند. برخی افراد معتقدند برای دختردار شدن خانم باید از دو ماه قبل سطح کلسیم و منیزیم خون خود را بالا ببرد و سطح سدیم و پتاسیم را پایین بیاورد و برای پسر شدن درست برعکس این موضوع عمل کند اما باید بدانید که این راهکارها از لحاظ علمی خیلی تأیید شده نیستند.

با آزمایش خون هم می‌توان جنسیت جنین را تشخیص داد

دختر یا پسر بودن جنین را نمی‌توان از روی علایم ظاهری خانم باردار تشخیص داد. برای مثال جوش زدن صورت دلیل بر دختر بودن جنین نمی‌شود! در حال حاضر روش‌های سریع‌تری برای تشخیص جنسیت وجود دارد. برای مثال قبل از انجام سونوگرافی، با آزمایش خون می‌توان تا حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد جنسیت جنین را از روی خون مادر تشخیص داد. البته این کار از هفته هشتم و نهم بارداری انجام‌پذیر است و هم اکنون چندین آزمایشگاه در تهران مانند آزمایشگاه پارسه این کار را انجام می‌دهند.

باباهای پیر و سیگاری دختردار می‌شوند؟!

برخی افراد معتقدند هر چقدر سن پدر و مادر بالاتر برود احتمال دختر شدن بیشتر می‌شود. این موضوع تا حدودی می‌تواند حقیقت داشته باشد زیرا اسپرم‌های Y کمی حساس‌تر هستند و با بالا رفتن سن پدر کیفیت‌شان پایین می‌آید و زودتر از بین می‌روند. البته این موضوع اثبات شده نیست و تأثیرگذاری آن ناچیز است. تأثیر سیگار بر روی جنسیت جنین نیز بسیار ناچیز است. سیگار در واقع بیشتر باعث کاهش قدرت باروری می‌شود زیرا حرکت اسپرم‌ها را کاهش می‌دهد و تا حدود بسیار کمی با پایین آوردن کیفیت اسپرم‌ها احتمال دختر شدن را بیشتر می‌کند. اما همان طور که گفته شد تأثیر آن ناچیز است. استرس و اضطراب نیز کیفیت اسپرم‌ها را خراب می‌کند و بیشتر منجر به نازایی و کاهش باروری می‌شود تا اینکه بر جنسیت کودک تأثیرگذار باشد.

آقایان هم باید از چند ماه قبل اسید فولیک بخورند

در گذشته به خانم‌ها توصیه می‌شد از ۱ ماه قبل از تصمیم به بارداری شروع به خوردن اسید فولیک کنند اما امروزه پزشکان به خانم‌ها توصیه می‌کنند از ۱ سال قبل شروع به خوردن اسید فولیک ۱ میلی‌گرمی بکنند. حتی به آقایان نیز توصیه می‌شود از چند ماه قبل از تصمیم به بچه‌دار شدن شروع به خوردن اسید فولیک ۱ میلی‌گرمی بکنند. در مورد ویتامین‌ها نیز اگر به اندازه کافی میوه و سبزی (۵ نوع میوه در روز) مصرف می‌کنند نیازی به ویتامین اضافی نخواهند داشت. در غیر این صورت بهتر است از مولتی ویتامین استفاده کنند.

قرص‌های ضد بارداری چه تأثیری بر جنسیت جنین می‌گذارند؟

قرص‌های ضد بارداری تأثیری روی جنسیت بچه نمی‌گذارد و درست یک ماه بعد از قطع آن‌ها احتمال بارداری مانند قبل زیاد خواهد شد. آقایان بهتر است از چند ماه قبل یا در صورت امکان همیشه از پوشیدن شلوارهای تنگ و قرار گرفتن در محیط‌های خیلی گرم خودداری کنند زیرا بیضه‌های آقایان بیرون بدن‌شان قرار گرفته است. این در حالی است که ساخت اسپرم باید در درجه حرارتی کمتر از ۳۷ درجه انجام گیرد. بنابراین هر چقدر گرما در آن ناحیه بیشتر باشد قدرت باروری مرد نیز کمتر می‌شود. برای مثال اگر فرد از شلوار تنگ استفاده کند و یا محل کارش بیش از حد گرم باشد یا به طور مداوم لپ‌تاپ روی پاهایش بگذارد باعث می‌شود درجه حرارت بیضه‌ها بالا برود و اسپرماتوژنزیس کاهش پیدا کند. در نتیجه تعداد اسپرم‌ها کم می‌شود و قدرت باروری فرد کمتر می‌شود. برخی معتقدند آقایان باید از چند ماه قبل روی بیضه‌هایشان کیسه یخ بگذارند اما باید بدانید که این موضوع تأثیر خاصی روی جنسیت بچه یا قدرت باروری نمی‌گذارد و تنها کافیست از بالا رفتن بیش از حد درجه حرارت در آن ناحیه جلوگیری کرد. گاهی اوقات نیز گفته می‌شود برای پسردار شدن آقایان باید از ۳ ماه قبل دیگر غذاهای کنسروی و سوسیس و کالباس مصرف نکنند. این موضوع نیز تأثیری بر جنسیت بچه نمی‌گذارد. با این حال اگر مصرف این خوراکی‌ها را کنار بگذارند مطمئناً به نفع‌شان خواهد بود! موضوع آخر اینکه جدول‌های زمان‌بندی شده بر حسب روزها و ماه‌های سال برای نزدیکی و تعیین جنسیت پایه علمی ندارند و نمی‌توان به آن ها اعتماد نمود.

لینک های مرتبط :

درمان نازایی – دکتر آزینا صفارزاده

درمان ناباروری – دکتر آزیتا صفارزاده

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.