راه های انتقال HPV را با "آگاهی" مسدود کنید

HPV یا همان پاپیلوماویروس یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی در سطح جهان است. با آگاهی از راه های انتقال این ویروس و واکسیناسیون می توان به راحتی از ابتلا به ویروس HPV جلوگیری نمود.

آیا ویروس HPV را می شناسید؟

ویروس HPV ویروسی متفاوت از هرپس تناسلی و نیز HIV است. ویروس HPV به تازگی به شایع ترین عفونت انتقال یابنده از طریق جنسی تبدیل شده است. شاید بتوان گفت بیشتر افرادی که قبل از ازدواج از لحاظ جنسی فعال هستند به این ویروس مبتلا می شوند. HPV انواع مختلفی دارد که برخی از آن ها موجب زگیل تناسلی و برخی سرطان ها می شود. می توان با واکسیناسین از این عفونت جلوگیری نمود.

راه های انتقال ویروس زگیل تناسلی

داشتن هر نوع نزدیکی (رابطه جنسی واژینال، مقعدی و دهانی) با شخص مبتلا به پاپیلوماویروس باعث ابتلا به این ویروس می شود. گاهی اوقات شخص مبتلا هیچ علامت ظاهری ندارد. بنابراین اگر شخصی قبل از ازدواج رابطه جنسی برقرار کرده باشد (حتی با یک نفر)، امکان دارد به ویروس HPV مبتلا شده باشد. علائم HPV امکان دارد سال ها بعد از ابتلا به آن ظاهر شوند. بنابراین نمی توان به طور قطعی گفت که شخص چه زمانی و در اثر رابطه جنسی با چه کسی به این ویروس مبتلا شده است.

ابتلا به ویروس HPV چه مشکلاتی را برای شخص ایجاد می کند؟

خوشبختانه در بیشتر مواقع ویروس HPV بدون ایجاد هیچ مشکلی خود به خود مهار می شود. اگر این ویروس در بدن شخص باقی بماند، امکان دارد زگیل تناسلی یا سرطان ایجاد کند. نکته دیگر این است که انواعی از HPV که زگیل تناسلی ایجاد می کنند، اغلب باعث سرطان نمی شوند.

ویروس HPV و سرطان

ویروس HPV می تواند موجب ابتلا به سرطان های مختلفی شود. در مطالب قبلی اطلاعات مفیدی در مورد روش های پیشگیری و علائم سرطان دهانه رحم برای افزایش آگاهی شما وجود دارد.

راه هایی برای کاهش امکان ابتلا به HPV

  • واکسیناسیون
  • انجام منظم پاپ اسمیر
  • استفاده از کاندوم در هنگام داشتن رابطه جنسی
  • داشتن تنها یک شریک جنسی که او هم تنها با شما ارتباط دارد.

درمان HPV

برای از بین بردن ویروس HPV راهی وجود ندارد؛ اما مشکلات ناشی از HPV در بدن را می توان درمان نمود:

  • زگیل تناسلی: با داروهایی مختلفی که پزشک تجویز می کند می توان زگیل را درمان کرد.
  • تغییرات پیش سرطانی دهانه رحم: با انجام مرتب تست پاپ اسمیر، تغییرات دهانه رحم خیلی زود تشخیص داده و به راحتی درمان می شود. این تغییرات اگر درمان نشوند ممکن است در آینده منجر به سرطان دهانه رحم شوند.
  • سرطان های مرتبط با HPV: سرطان های مختلف از جمله سرطان دهانه رحم در مراحل در صورت تشخیص به موقع قابل درمان هستند.

منبع

http://www.cdc.gov/std/hpv/stdfact-hpv.htm

نظر دهیدمجتبي

4 سال پیش

سلام دكتر من حس ميكنم زيگيل تناسلي دارم تعدادي جوش سر سفيده باز روي كيسه تخمدانم هر از چند گاهي ميزدو خوب ميشد الان نزديكه مقعدم زده سر بستس ولي خازش داره و خيلي ريز دارم نگران ميشم خيلي مطالعه كردم ديدم درماني وجود نداره براش كه كلا از بين بره و تبديل به سرطانو خال گوشتي ميشه ايا واقا هيچ درماني قرار نيس واسش پيدا بشه؟ يني هميشه قراره اين مشكلو داشته باشم و بدترو بدتر بشه؟
واكسني كرمي چيزي نيس ك منو خوب كنه؟
دارم سعي ميكنم سيستم دفاعي بدنمو قوي كنم با مواد غذايي ويتامين ب دار ايا ممكنه اينجوري ويروس از بين بره؟
لطفا جوابمو بدين خيلييي نگرانم

CopyWriter

4 سال پیش

با سلام
زگیل تناسلی در اثر عفونت HPV ایجاد می شوند؛ HPV انواع مختلفی دارد. خوشبختانه انواعی از ویروس های HPV که زگیل تناسلی ایجاد می کنند، عامل ایجاد سرطان نیستند. انواع سرطانزای HPV، عفونت هایی بدون ضایعات پوستی هستند و علامت هایی مانند درد، خونریزی، ایجاد تغییر در اجابت مزاج و غیره ایجاد می کنند و برای تشخیص آن، باید آزمایشات دقیق انجام شود. از لحاظ ایجاد سرطان نگران نباشید؛ برای درمان زگیل به پزشک مراجعه کنید؛ درمان از طریق کرم های موضعی و لیزر و فریز انجام می شود. پیش از پایان درمان از برقراری تماس جنسی خودداری کنید زیرا امکان انتقال زگیل تناسلی به شریک جنسی وجود دارد. اقداماتی مانند ورزش، تغذیه سالم و ترک سیگار به درمان کمک می کند. واکسن گارداسیل بزنید.

نيما

4 سال پیش

سلام جناب ايا از استفاده كردن ليوان كسى كه مبتلا به ويروس هست هم مبتلا ميشن ؟ يا كشيدن سيگار كسى كه مبتلا به ويروس هست ادم مبتلا ميشه ؟

CopyWriter

4 سال پیش

ویروس HPV با تماس جنسی دهانی، مقعدی و واژینال انتقال پیدا می کند. حتمال انتقال ویروس از طریق لیوان و حوله مشترک و امثال آن بسیار پایین و در حد صفر است

نغمه

4 سال پیش

سلام. ایا این ویروس از طریق اشیای خارجی به داخل رحم منتقل میشه؟ مثل عکسبرداری از رحم؟ ایا امکان داره وسایلی که استفاده میشه آلوده بوده و ویروس رو منتقل کنند؟ من بعد از عکسبرداری از رحم، موقع نزدیکی در حد خیلی کم خون میبینم. تشکر

CopyWriter

4 سال پیش

خیر ویروس HPV تنها از طریق تماس جنسی منتقل می شود

محسن قاسمی

4 سال پیش

سلام. من دچار زیگیل ناسلی شدم.اشتباه کردم.تو شهرستان ابادان خیلی شایعه..دوساله رو بدنمه..میخوام فریز کنم.نگرانیم بیشتر به خاطر کسیه که باهاش بعداز دچار زگیل سکس کردمرابطه جنسی داشتم بدون داشتن اگاهی کامل…عذاب وجدان گرفتم.نمیدونم الان چی میشه..خدای نکرده دچار سرطان نشه!؟ خودمو نمیبخشم..خواهشا ازتون میخوام اطلاع رسانی کنید

CopyWriter

4 سال پیش

زگیل تناسلی و سرطان رحم هر دو در اثر انواع ویروس HPV ایجاد می شوند اما سویه هایی از ویروس که سرطان ایجاد می کنند با سویه های ایجادکننده زگیل یکسان نیستند. در صورت ابتلا به زگیل تناسلی، باید تا پایان دوره درمان از روابط جنسی خودداری کرد.

ارش

4 سال پیش

با سلام خانمی که مبتلا به زیگیل تناسلی هست ایا با بوسیدن لب اون باز بیماری منتقل میشه؟

CopyWriter

4 سال پیش

اگر روی لب و دهان زگیل وجود داشته باشد با بوسیدن منتقل می شود. زگیل تناسلی روی اندام تناسلی، با برقراری رابطه جنسی منتقل می شود.

بینام

3 سال پیش

سلام دکتر.من دچار زیگیل تناسلی شدم. و در ارتباط جنسی این ویروس رو به کس دیگه ای هم انتقال دادم. خودم رو درمان کردم با کرم و فیریز.فعلا ک اثری ازش نیست. من چند ماه قبل از رابطه جنسی اپیلاسیون کرده بودم.و هیچگونه رابطه ای با شخص دیگری قبل از این شخص نداشتم.میخوام بدونم از چه راهی دچار شدم؟دکترم گفت شایعترین راه انتقالش رابطه جنسیه. اما من که رابطه جنسی نداشتم قبلش چطور مبتلا شدم؟ دلیلش اپیلاسیون نیست؟امکان نداره از اپیلاسیون گرفته باشم؟

CopyWriter

3 سال پیش

خیر با اپیلاسیون منتقل نمی شود، تنها راه ابتلا به زگیل تناسلی، روابط جنسی است. اما ممکن است زگیل تناسلی مدتها پس از رابطه جنسی با شخص مبتلا، ایجاد شود. اگر فقط با یک نفر رابطه جنسی داشته اید، حتما زگیل تناسلی از ایشان به شما منتقل شده است.

Ali

3 سال پیش

سلام همسرم hpv نوع ۶ داره هیچ گونه زیگیل نداره آیا ممکن من هم گرفته باشم ،یا خطری هم دارد ،لطفا راهنمای کنید ؟

CopyWriter

3 سال پیش

HPV نوع ۶ معمولا باعث ایجاد زگیل تناسلی میشود، اما نه در تمام افراد. تنها خطر آن زگیل تناسلی است. بله اگر رابطه جنسی داشته اید، ممکن است شما نیز عفونت HPV گرفته باشید. البته عفونت با HPV به معنای ایجاد زگیل تناسلی نیست.

اطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.