اقدامات قبل از بارداری و زمان شروع آن‌ها

نکات قبل از بارداری

همه ما به اهمیت مراقبت‌های دوران بارداری که موجب تضمین سلامتی مادر باردار و کودک است، واقف هستیم. اما متخصصان و روانشناسان توصیه می‌کنند که زنان قبل از آنکه باردار شوند نیز باید اقداماتی را در راستای داشتن بارداری سالم و مطمئن انجام دهند. در ادامه این مطلب، به برخی اقدامات قبل از بارداری که توسط متخصصان توصیه شده است، خواهیم پرداخت.

  • در مورد تصمیم خود به خوبی فکر کنید.

پذیرش نقش مادری و پدری یکی از مهمترین تعهدات و مسئولیت‌های زندگی است. پیش از تصمیم‌گیری برای بچه‌دار شدن، با همسر خود مشورت کنید و اطمینان پیدا کنید که هر دو توانایی و آمادگی پذیرفتن این مسئولیت بزرگ را دارید.

  • چکاپ کامل انجام دهید.

در این مرحله به پزشک معتمد خود مراجعه کنید و از او بخواهید تا چک آپ کاملی برای شما انجام دهد. در این چک آپ پزشک سابقه خانوادگی و بیماری‌های شما را بررسی می‌کند تا از سلامت کامل شما اطمینان حاصل کند. همچنین داروهایی که در حال حاضر مصرف می‌کنید را بررسی می‌کند زیرا مصرف برخی از داروها در دوران بارداری بسیار خطرناک است و بایستی مصرف آن‌ها قبل از بارداری قطع شود. اگر از آخرین چک آپ شما یک سال می‌گذرد، پزشک برای شما آزمایش پاپ اسمیر را تجویز می‌کند و اگر در معرض خطر بیماری‌های مقاربتی باشید بایستی آزمایش‌های لازم برای نداشتن بیماری‌های عفونی و مقاربتی را انجام دهید.

  • آزمایشات ژنتیک قبل از بارداری را انجام دهید.

پزشک بایستی برای شما و همسرتان آزمایشات ژنتیک را قبل از آنکه باردار شوید، تجویز نماید تا از عدم مشکلات جدی ژنتیکی خود و همسرتان اطمینان حاصل کنید. این مرحله یکی از مهمترین مراحل اقدامات قبل از بارداری است که می‌توانید توسط آن از سلامت نوزاد خود در آینده مطمئن شوید. در این مرحله کافیست در آزمایشگاه ژنتیک نمونه خون از شما و همسرتان گرفته شود.

  • به دندانپزشک مراجعه کنید.

هنگامی که قصد بارداری دارید حتماً باید به سلامت دهان و دندان خود توجه کنید. در واقع تغییرات هورمونی در دوران بارداری می‌تواند باعث ابتلا به بیماری‌های لثه شود. به گفته پزشکان خانم‌هایی که قبل از بارداری مشکلات لثه و دندان‌های خود را درمان می‌کنند، در دوران بارداری به بیماری‌های دهانی مبتلا نمی‌شوند. پس بایستی قبل از بارداری به دندانپزشک مراجعه کنید و دندان‌های پوسیده خود را ترمیم کنید.

  • وزن خود را در رنج وزن سالم کنترل کنید.

بر اساس تحقیقات، فردی که وزن نرمال دارد دوران بارداری خود را به آسانی پشت سر خواهد گذاشت. اضافه وزن یا کمبود وزن شدید باعث بروز مشکلات جدی در دوران بارداری خواهد شد. برای رسیدن به وزن نرمال می‌توانید به پزشک متخصص تغذیه مراجعه کنید.

  • برنامه ورزشی داشته باشید.

با تعیین یک برنامه ورزشی برای تناسب اندام و انجام آن به طور منظم می‌توانید بدن سالمی برای داشتن بارداری سالم داشته باشید. تمرینات ورزشی می‌تواند شامل ۳۰ دقیقه ورزش ملایم همچون پیاده روی، دوچرخه سواری یا ورزش‌های هوازی باشد. برای افزایش انعطاف بدن، ورزش‌های کششی یا یوگا انجام دهید. توجه کنید که بعد از باردار شدن نیز بایستی تمرینات ورزشی خود را ادامه دهید. اگر تاکنون ورزش در اولویت برنامه روزانه شما نبوده است از حالا شروع کنید. می‌توانید از تمرینات سبکی همچون پیاده‌روی بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه در روز شروع کنید. از چندین ماه قبل از باردار شدن، ورزش‌های روزانه را به طور منظم انجام دهید.

  • زمان تخمک گذاری خود را مشخص کنید.

در نهایت با مشخص نمودن زمان تخمک گذاری می‌توانید زمان دقیق باروری خود را در هر ماه محاسبه کنید و با انجام نزدیکی در این زمان‌ها شانس باردار شدن خود را افزایش دهید. برای تعیین زمان تخمک گذاری، زمان تغییر دمای بدن خود و شروع تغییرات در ترشحات واژن را یادداشت کنید. روند تغییرات این علائم را برای چند ماه متوالی بررسی کنید تا بتوانید در هر دوره، زمان دقیق تخمک گذاری را مشخص کنید.

برای آنکه درباره بارداری‌های سالم  بیشتر بخوانید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره تخصصی با ما در تماس باشید

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.