دختر می‌خواهید یا پسر؟

عوامل تعیین کننده جنسیت جنین

سهم هر والد بیولوژیکی در تعیین جنسیت جنین مساوی است. والد زن از نظر تکوینی XX است و به این ترتیب می‌تواند کروموزوم X را به فرزند خود انتقال دهد. والد مرد XY است بنابراین وی دهنده هر دو کروموزوم X و یا Y محسوب می‌شود. زمانی که یک اسپرم حاوی کروموزوم Y تخمک را باردار کند، جنین پسر خواهد بود و اگر اسپرم حاوی کروموزوم X تخمک را باردار کند، جنین دختر می‌شود. با این تفاصیل شانس تولد هر نوزاد پسر یا دختر به طور تقریبی ۵۰-۵۰ است اما این تقریب از آن جهت است که اسپرم‌های تعیین کننده جنسیت خصوصیات رفتاری متفاوتی دارند. به عنوان مثال اسپرم‌های حاوی کروموزوم X حجیم‌تر هستند و به همین دلیل حرکت کندتری دارند و تعداد کمی از آن‌ها به دهانه رحم می‌رسند. در مقابل، اسپرم‌های حاوی کروموزوم Y نمی‌توانند در محیط اسیدی رحم به مدت طولانی دوام بیاورند و به نسبت اسپرم‌های حاوی کروموزوم X عمر کوتاه‌تری دارند. خصوصیاتی از این دست بسیاری از دانشمندان علوم ژنتیک را بر آن داشت تا روش‌هایی را برای مشخص نمودن جنسیت جنین تدوین کنند اما این روش‌های تجربی اغلب ناکارآمد و بیش از اندازه بر پایه احتمالات بنا نهاده شده‌اند.
امروزه یکی از تکنیک‌های مؤثر برای مشخص کردن دختر یا پسر شدن جنینی که هنوز متولد نشده است، روش تعیین جنسیت پیش از لانه گزینی (Pre-implantation genetic diagnosis) است. از این تکنیک در لقاح آزمایشگاهی (IVF) چه برای زوج‌های بارور و چه نابارور به منظور انتخاب جنسیت نوزاد آینده کمک گرفته می‌شود. واقعیت این است كه روش PGD به عنوان تكنیكی پیشرفته در دنیا، نه تنها می‌تواند امكان انتخاب جنسیت جنین را فراهم كند، بلكه می‌تواند گام بلندی به سوی تشخیص بیماری‌های ژنتیكی قبل از لانه‌گزینی جنین باشد.

دلایل انتخاب تکنیک PGD چیست؟

یشگیری از نواقص ژنتیکی

برخی والدین بیماری‌های ژنتیکی ویژه‌ای دارند و مایل نیستند این اختلال به فرزندشان نیز منتقل شود. به عنوان مثال هموفیلی و دیستروفی ماهیچه‌ای از جمله اختلالات جنس مذکر محسوب می‌شوند و به همین دلیل چنین والدینی ترجیح می‌دهند در تعیین جنسیت دخالت و جنسیت جنین خود را مؤنث انتخاب کنند. به این ترتیب با کمک تکنیک PGD می‌توان از بروز اختلالات ژنتیکی بسیاری پیشگیری کرد.

حفظ تعادل جنسیتی در یک خانواده

اگر چه امروزه جنسیت نوزادی که در راه است موضوعی حیاتی محسوب نمی‌شود اما در برخی خانواده‌ها این مسئله اهمیت ویژه‌ای دارد. به عنوان مثال خانواده‌ای که دارای یک یا چند فرزند از یک جنسیت هستند ممکن است خواستار فرزند دیگری با جنسیت مخالف باشند. در چنین موارد می‌توان از PGD استفاده کرد. به علاوه، هستند والدین ناباروری که یک جنسیت را به دیگری ترجیح می‌دهند و تمایل دارند که اگر قرار است تنها یک فرزند داشته باشند، جنسیت آن را خودشان تعیین کنند.

افزایش احتمال بارداری موفق

در خانم‌های بالای ۳۵ سال، احتمال وقوع بارداری سالم به شکلی تصاعدی کاهش می‌یابد. به علاوه در زنانی که سابقه سقط‌های مکرر داشته‌اند و یا زوجی که در انجام IVF ناموفق بوده‌اند، غربالگری جنین‌های سالم درصد موفقیت را تا حد بسیاری افزایش می‌دهد.

تعیین جنسیت پیش از لانه گزینی چگونه انجام می‌شود؟

در این تکنیک پیشرفته، رویان (جنین) با جنسیت انتخاب شده پیش از انتقال به رحم، از نظر ناهنجاری‌های ژنتیکی نیز مورد بررسی و مطالعه قرار می‌گیرد. روش تعيين جنسيت جنين پیش از لانه گزینی مشابه روش لقاح خارج رحمي و يا ميکرواينجکشن است. پبش از انتقال جنین‌هایی که به روش IVF رشد کرده‌اند لازم است عمل غربالگری صورت گیرد. به این ترتیب رویان‌های ۳ روزه سالم، برای تعیین آزمایش‌های لازم انتخاب می‌شوند. تعیین جنسیت یکی از هدف‌های انجام غربالگری محسوب می‌شود اما هدف مهمتر انجام تست ناهولادی (Aneuploidy) یا تشخیص کروموزوم‌های معیوب در پیشگیری از ناهنجاری‌های ژنتیکی از قبیل سندروم داون است. برای تعیین جنسیت، در غشای اطراف رویان شکاف کوچکی ایجاد می‌گردد. سپس در فرآیندی که نیازمند دقت عمل بسیار بالایی است، یکی از سلول‌های جنین خارج می‌شود. این سلول به منظور تعیین جنسیت و نیز ارزیابی نواقص کروموزومی توسط متخصصین ژنتیک مورد بررسی قرار می‌گیرد. پس از غربالگری، رویان‌های سالم با جنسیت دلخواه برای چند روز دیگر در انکوباتور نگهداری می‌شوند. سپس این رویان‌های ۵ تا ۶ روزه به همان روش میکرواینجکشن به داخل رحم انتقال پیدا می‌کنند.

منابع

  • http://www.lajollaivf.com/
  • http://www.livescience.com/
  • http://www.theguardian.com/childrens-books-site
  • Evan Reese, Ethical Technology Journal, reese20140222

نظر دهیدراحل

4 سال پیش

سلام خسته نباشید
من ی اشنایی دارم ک ۳تا دختر داره,خیلی دوس داره پسرهم داشته باشه ولی پسردار نمیشه..
لطفا راهنمایی کنید ک ایشون چیکار میتونن انجام دهند,و برای این مشکل ب دکتر باچه تخصصی مراجعه کنند?
ممنونم

sisarvcp

4 سال پیش

با سلام. برای تعیین جنسیت پیش از لقاح روش های خانگی و روش های پیشرفته وجود دارد. روش های خانگی بر اساس رژیم غذایی و تعیین زمان لقاح با توجه به زمان تخمک گذاری انجام می شوند. این نوع روش ها احتمال تولد نوزادی با جنسیت دلخواه را افزایش می دهند، اما قطعی نیستند. برای گرفتن نتیجه قطعی روش های پیشرفته ای وجود دارند که در بعضی مراکز ارائه می شود. در صورت تمایل با مطب دکتر صفارزاده تماس بگیرید. ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

میلاد

3 سال پیش

با سلام
من پسر ۲۷ ساله هستم که مشکل تالاسمی مینور دارم و نامزدم هم ۲۷ ساله و مینور هست.
میخوام ببینم معمولا این روش برای جلوگیری از تولد نوزاد ماژور یا مینور مناسبه؟
و یه سوال آماتور که آیا واسه مادر دردناک هست این آزمایشات؟

سی‌سرو - برندینگ

3 سال پیش

بله، با تلفیق روش IVF (لقاح مصنوعی) و PGD (تشخیص بیماری های ژنتیکی پیش از لانه گزینی) میتوان با شناسایی جنینهای سالم، تنها جنینهای سالم را به رحم مادر منتقل کرد.

مژده

3 سال پیش

سلام
برای فرزنددوم قصد تعیین جنسیت دارم…میشه لطفا راهنمایی بفرمایید

سی‌سرو - برندینگ

3 سال پیش

تعیین جنسیت با IVF با موفقیت صد در صد. با مطب تماس بگیرید. تلفن: ۶ – ۸۸۲۴۸۴۸۵

ندا

3 سال پیش

سلام
ميخواستم هزينه عمل تزريق اسپرم به رحم رو بدونم؟

سی‌سرو - برندینگ

3 سال پیش

۷۰۰ هزارتومان

آویسا جعفرزاده

3 سال پیش

سلام خانم دکتر خسته نباشید من یک دختر دارم که زیر نظر شما هم باردار شدم الان هم قصد بارداری برای پسر دارشدن و دارم با آی یو آی میتونم نتیجه بگیرم چون هزینه ای وی اف و ندارم

CopyWriter

3 سال پیش

شانس حاملگی با IUI روش ۳۵% و تعیین جنسیت ۷۰_۸۰%

Hva

3 سال پیش

با سلام. من قصد ازدواج با خانمی را دارم که متوجه شدم مانند خودم مبتلا به تالاسمی مینور نوع بتا است. میدانم که یکی از روشهای جلوگیری از ماژور شدن نوزاد PGD است. میخواستم درباره درصد موفقیت این روش با توجه به آمار موجود نظر شما را بدانم
ممنون

CopyWriter

3 سال پیش

مشاوره ژنتیک بگیرید مرکز کریم نژاد میدان صنعت

ن.ح

3 سال پیش

سلام من ۳۲سالمه و فرزند اولم دختره میخوام بچه دومم پسر بشه میخواستم بدونم هزینه جراحی آی وی اف چقدره و اینکه با این روش سلامت بچه حفظ میشه و مشکلی برای جنین پیش نمیاد

CopyWriter

3 سال پیش

هزینه IVF پانزده میلیون تومان است، بله سلامتی جنین صد در صد حفظ می شود

علی

3 سال پیش

سلام ایا امکان تعیین جنسیت دلخواه در بارداری اول هم وجود دارد?

CopyWriter

3 سال پیش

بله در بارداری اول هم می توان تعیین جنسیت کرد

اطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.