خونریزی بعد از یائسگی را جدی بگیرید

خونریزی بعد از یائسگی چه دلایلی دارد؟

چنانچه فرد یائسه شده باشد دیگر نباید خونریزی‌های قاعدگی را تجربه کند. یائسگی به توقف قاعدگی حداقل به مدت یکسال اطلاق می‌شود. لذا در صورت مشاهده خونریزی بعد از یائسگی حتی به اندازه یک لکه باید به پزشک مراجعه شود. شرایط مختلفی می‌تواند دلیل خونریزی بعد از یائسگی باشد:

  • وجود پولیپ: توده‌های بافتی که در داخل رحم یا گردن رحم رشد کرده و اگر چه غیر سرطانی هستند اما می‌توانند باعث ایجاد لکه خونی یا خونریزی شدید و حتی خونریزی بعد از رابطه جنسی شوند.
  • تضعیف و لاغری آندومتر یا نازک شدن پوشش داخلی رحم: آندومتر بافتی است که سطح داخلی رحم را پوشش می‌دهد. ضخامت این بافت توسط هورمون‌های استروژن و پروژسترون کنترل می‌شود. کاهش سطح هورمون‌ها بعد از یائسگی سبب لاغری این لایه پوششی می‌گردد. این شرایط می‌تواند خونریزی بعد از یائسگی را تحریک کند.
  • ضخیم شدن بافت آندومتر: بعد از یائسگی ممکن است غلظت استروژن به شدت افزایش یابد در حالی که سطح پروژسترون بسیار پایین می‌ماند. در نتیجه، بافت آندومتر ضخیم شده که می‌تواند باعث خونریزی بعد از یائسگی شود. گاهاً سلول‌های موجود در بافت آندومتر می‌تواند غیر طبیعی شده و منجر به سرطان شوند. لذا باید سریعاً نسبت به درمان این شرایط اقدام کرد.
  • تحلیل بافت واژن: استروژن در حفظ سلامت این بافت نقش دارد. کاهش سطح استروژن بعد از یائسگی باعث نازک شدن دیواره واژن، خشکی و التهاب آن می‌شود که عمدتاً منجر به خونریزی بعد از سکس می‌شود.
  • سرطان: خونریزی بعد از یائسگی از جمله عوارض شایع سرطان آندومتر یا رحم بعد از یائسگی است. همچنین می‌تواند نشانه سرطان واژن یا گردن رحم نیز باشد.
  • بیماری‌های جنسی: بعضی بیماری‌های جنسی مانند کلامیدیا و سوزاک می‌توانند باعث ایجاد لکه خونی یا خونریزی بعد از سکس شوند. زخم‌های ناشی از هرپس نیز می‌تواند گاهاً باعث خونریزی شود.
  • مصرف دارو: خونریزی بعد از یائسگی گاهی ممکن است جزء عوارض جانبی داروهای خاصی مانند هورمون درمانی، تاموکسی‌فین و رقیق کننده‌های خون باشد.

برای مطالعه خدمات دکتر آزیتا صفارزاده، متخصص ناباروری و لاپاروسکوپی، روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره تخصصی با ما در تماس باشید.

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.