در کلینیک سلامت بارداری به سؤالات شما پاسخ داده می‌شود

سالانه میلیون‌ها زن زایمان می‌کنند و تقریبا یک سوم از آن‌ها به عوارض مربوط به دوران بارداری دچار می‌شوند. کسانی که مراقبت‌های مناسب قبل از زایمان را ندارند، در معرض خطر ابتلا به این عوارض خواهند بود که می‌تواند به مشکلات جدی برای مادر و نوزاد منجر شود. به همین دلیل بسیار مهم است که مراقبت‌های دوران بارداری را در اسرع وقت شروع کنید. بهتر است که مراقبت‌های قبل از زایمان، قبل از بارداری شروع شود. اگر شما در حال اقدام برای بارداری هستید، برای معاینه و چکاپ کامل می‌توانید به کلینیک سلامت بارداری مراجعه کنید. با انجام آزمایشات می‌توانید وضعیت سلامت خود را بررسی کنید و اطمینان یابید که دچار بیماری یا اختلالی نیستید که بر روی بارداری و سلامت جنین تاثیر می‌گذارد. در کلینیک سلامت بارداری آزمایشاتی انجام می‌شود از جمله:

  • شمارش گلبول‌های خون (CBC): که برای بررسی مشکلات خونی از جمله کم خونی است.
  • آزمایش PRP: جهت بررسی بیماری‌های منتقل شده از روابط جنسی مانند سفلیس است.
  • آزمایش Rubella: این آزمایش برای بررسی سرخچه انجام می‌شود.
  • آزمایش HBsAg: این آزمایش برای تشخیص وجود هپاتیت ب (عفونت کبدی) ‌است.
  • آزمایش ادرار: این آزمایش برای بررسی بیماری‌های کلیوی یا عفونت‌های مثانه است.
  • تست گروه خونی: این آزمایش نوع گروه خونی شما و عامل Rh (آنتی ژن یا پروتئینی است که بر روی سطح سلول‌های خونی وجود دارد و می‌تواند پاسخ سیستم ایمنی بدن را ایجاد کند) را تعیین می‌کند.

چنانچه علائم مشکوکی در نتیجه‌ آزمایش شما مشاهده شود، زمان مناسبی است که قبل از باردار شدن به درمان بیماری خود اقدام کنید. اگر شما در حال حاضر یک بیماری مزمن مانند دیابت، آسم، فشار خون بالا، مشکل قلبی، آلرژی، لوپوس (یک بیماری التهابی که می‌تواند بر سیستم‌های مختلف بدن تاثیر بگذارد)، افسردگی یا بیماری دیگری دارید باید با پزشک خود مشورت کنید و چگونگی تاثیر این اختلالات را در دوران بارداری بدانید. در کلینیک سلامت بارداری پس از آنکه وضعیت سلامت شما به طور کامل بررسی شد، در صورت وجود بیماری و مصرف داروهای خاص، پزشک کلینیک به شما راهنمایی‌های لازم را می‌کند که در صورت لزوم برای کاهش خطر ابتلای جنین به بیماری، مصرف داروها را قطع کنید یا نوع دارو یا دوز مصرفی را تغییر می‌دهد (مخصوصا در سه ماهه اول بارداری). ممکن است لازم باشد تا مراقبت‌های بیشتری انجام دهید به طور مثال زنانی که مبتلا به دیابت هستند باید سطح قند خون خود را مرتب کنترل کنند چه در دوران قبل از بارداری و چه در دوران بارداری. زیرا قند خون بالا باعث ابتلای جنین به نقص‌های مادرزادی می‌شود. همچنین پزشک شما قرص‌های مولتی ویتامین قبل از بارداری را به شما تجویز می‌کند که حاوی اسید فولیک، کلسیم و آهن است. مصرف قرص‌های حاوی اسید فولیک برای زنانی که قصد بارداری دارند بسیار مهم و ضروری است زیرا اختلال نقص لوله عصبی در ۲۸ روز اول بارداری در جنین اتفاق می‌افتد. زمانی که اغلب حتی فرد نمی‌داند باردار است. در کلینیک سلامت بارداری سابقه خانوادگی زوجین از نظر اختلالات ژنتیکی بررسی می‌شود و در صورت لزوم برای انجام مشاوره و آزمایش ژنتیک به مرکز مشاوره ژنتیک ارجاع داده می‌شود. همچنین شما می‌توانید با پزشک خود درباره عادت‌های روزمره که برای جنین می‌تواند خطرناک باشد صحبت کنید مانند نوشیدن الکل یا استعمال دخانیات و راهنمایی‌ها و دستورالعمل‌های لازم را برای ترک این عادات خطرناک دریافت کنید. با مراجعه به کلینیک سلامت بارداری با پایش و بررسی‌های دقیق از وضعیت سلامت خود در زمان اقدام به بارداری و سلامت جنین در دوران بارداری اطمینان حاصل نمایید.

برای کسب اطلاعات از خدمات و تماس با ما روی لینک آن کلیک کنید.