بارداری‌های سالم

زمانی که متوجه می‌شوید باردار هستید بهتر است بارداری خود را هفته به هفته برنامه‌ریزی کنید. ممکن است هر روز سؤالات بیشتری در مورد بارداری سالم داشته باشید، اینکه چه باید بخورید؟ آیا می‌توانید ورزش کنید؟ پیش از تولد نوزاد انجام چه آزمایش‌هایی را باید در نظر داشته باشید؟ اگر شما دو قلو یا چند قلو باردار هستید احتمالاً سؤالات بیشتری خواهید داشت، اینکه چه مقدار وزن باید اضافه کنید؟ چطور می‌توان از زایمان زودرس جلوگیری کرد؟ آیا نیاز به استراحت مطلق خواهید داشت؟ داشتن اطلاعات در مورد هفته به هفتۀ دوران بارداری می‌تواند برای تصمیم‌گیری در این دوران کمک بزرگی باشد. در مورد اینکه چه چیزهایی باید بخورید یا نخورید و مسائل اساسی همچون ورزش کردن، رابطۀ جنسی و درد پشت باید اطلاعاتی داشته باشید.

سه ماهۀ اول

سه ماهۀ اول هم برای شما و هم برای نوزاد با تغییرات سریعی همراه خواهد بود. تغییرات فیزیکی سه ماهۀ اول برای شما شامل حساسیت و درد پستان‌ها، خستگی و حالت تهوع است. همچنین احساسات شما ممکن است از هیجان تا اضطراب متغیر باشد. برای نوزاد نیز سه ماهۀ اول، زمانی برای رشد سریع است. مغز، طناب نخاعی و دیگر اندام‌ها شروع به شکل‌گیری کرده و قلب نوزاد شروع به تپش می‌کند. انگشتان دست و پای نوزاد نیز شروع به شکل گرفتن می‌کند.

سه ماهۀ دوم

حال عمومی شما در طول سه ماهۀ دوم بارداری (از ماه چهارم تا ششم) از سه ماهۀ اول بهتر خواهد بود. در این سه ماه، پستان‌ها و شکم بزرگتر شده و پوست تغییراتی می‌کند. در سه ماهۀ دوم، نوزاد شما می‌تواند لگد بزند، بشنود و حالات چهرۀ خود را تغییر دهد. تا پیش از هفتۀ ۲۰ بارداری، نیمی از دوران بارداری سپری شده است. قرار ملاقات‌های منظم با پزشک در طول سه ماهۀ دوم بسیار مهم است.

سه ماهۀ سوم

آخرین سه ماهۀ بارداری از لحاظ فیزیکی و احساسی چالش‌برانگیز است. علائم سه ماهۀ سوم شامل کمر درد، تورم مچ پا و داشتن اضطراب است. در این سه ماه، نوزاد شما احتمالاً چشم‌های خود را باز خواهد کرد و به وزنش اضافه می‌شود. رشد سریع ممکن است منجر به حرکت‌های بیشتری در جنین شود. پیش از پایان هفتۀ ۳۷، نوزاد کامل می‌شود. در طول سه ماهۀ سوم باید پزشک خود را به طور منظم ملاقات کنید. پزشک موقعیت نوزاد و تغییرات دهانۀ رحم را بررسی و ارزیابی می‌کند. تا نزدیک شدن روز موعود، سؤالات خود را از پزشک بپرسید. اینکه بدانید در طول سه ماهۀ سوم چه چیزی در انتظار شما است به آماده شدن برای مراحل نهایی بارداری بسیار کمک می‌کند.

مشکلات بارداری

در طول بارداری، سلامتی نوزاد در بالاترین اولویت قرار دارد. اگر مبتلا به یک بیماری مزمن همچون دیابت، صرع یا افسردگی هستید باید بدانید که چطور بیماری شما ممکن است بارداری را تحت تأثیر قرار دهد و ممکن است با چه مشکلاتی روبه‌رو شوید. به منظور کمک به پیشگیری از مشکلات بارداری امکان دارد نیاز به نظارت نزدیک پزشک و یا تغییر در برنامۀ درمانی باشد. در دیگر موارد، مشکلاتی همچون دیابت بارداری، بارداری سالم را با مشکلاتی مواجه می‌کند. همچنین برای هر کسی، نگرانی در مورد سقط جنین و یا استراحت مطلق می‌تواند وجود داشته باشد. اگر چه مشکلات بارداری می‌تواند به شدت برای شما نگران کننده باشد اما به یاد داشته باشید که کارهای بسیاری وجود دارد که شما می‌توانید برای داشتن یک بارداری سالم انجام دهید. در این مسیر پزشک برای تصمیم‌گیری‌های بهتر در طول دوران بارداری به شما کمک می‌کند.

برای کسب اطلاعات از خدمات و تماس با ما  روی لینک آن کلیک کنید.