عمل جراحی اندومتریال ابلیشن که با هدف کاهش جریان قاعدگی انجام می‌شود، آندومتر (پوشش درونی رحم) را از بین می‌برد. در برخی زنان که تحت این جراحی قرار می‌گیرند ممکن است جریان قاعدگی به طور کامل متوقف شود. برای این عمل جراحی، هیچ برشی نیاز نیست و ابزارهای جراحی بلند و باریکی از طریق دهانۀ رحم (Cervix) وارد رحم می‌شوند. این ابزارها ممکن است بسته به روش مورد استفاده برای از بین بردن آندومتر، متفاوت باشند. در برخی انواع روش‌های اندومتریال ابلیشن از سرمای شدید استفاده می‌شود در حالی که سایر روش‌ها از مایعات گرم،‌ انرژی مایکروویو یا رادیوفرکانس‌های پُرانرژی بهره می‌گیرند. برخی از انواع اندومتریال ابلیشن در مطب پزشک قابل انجام هستند در حالی که دیگر روش‌ها باید در اتاق عمل صورت پذیرند. عواملی همچون اندازه و شرایط رحم به انتخاب روش مناسب اندومتریال ابلیشن کمک می‌کند.

هر ماه در دوران قاعدگي، از پوشش آندومتر رحم، خون جاري مي‌شود. عمل اندومتريال ابليشن از دست رفتن خون بيش از حد در دوران قاعدگي را درمان مي‌کند.

خونريزي‌هاي زياد غير معمول در دوران قاعدگي در بيشتر ماه‌ها
ابتلا به آنمي (کم‌خوني) به علت از دست دادن خون زياد
چندین گزینه برای کمک به کاهش خونریزی قاعدگی وجود دارد. پزشک ممکن است مصرف دارو و یا استفاده از دستگاه درون‌رحمی (Intrauterine Device-IUD) را به عنوان اولین مرحله از درمان خونریزی‌های شدید قاعدگی تجویز نماید اما اگر این دو گزینه کمکی نکرد عمل اندومتریال ابلیشن توصیه می‌شود.
انجام این عمل برای زنانی با شرایط زیر توصیه نمی‌شود:

می‌خواهند در آینده باردار شوند.
از انقباض‌های شدید در دوران قاعدگی رنج می‌برند.
سرطان رحم دارند.
اخیر باردار بوده‌اند.
در دوران یائسگی هستند.

چند هفته پیش از عمل، پزشک ممکن است در موارد زیر با بیمار صحبت کند:
بررسی سرطان. می‌توان نمونۀ کوچکی از آندومتر رحم را با استفاده از ابزار باریکی که از دهانۀ رحم وارد می‌شود، به منظور بررسی سرطان برداشت. اگر بیمار سرطان داشته باشد احتمالاً به جای اندومتریال ابلیشن نیاز به هیسترکتومی خواهد بود.
کاهش ضخامت آندومتر. اندومتریال ابلیشن اغلب زمانی با موفقیت انجام می‌شود که پوشش داخلی رحم نازک باشد. این امر با مصرف دارو و یا با انجام اتساع و کورتاژ (Dilation and Curettage-D&C) قابل دستیابی است.
بحث در مورد گزینه‌های بیهوشی. برخی روش‌های اندومتریال ابلیشن نیاز به بیهوشی عمومی دارند بنابراین بیمار حین عمل چیزی حس نمی‌کند. دیگر انواع روش‌ها ممکن است با مصرف داروهای آرام‌بخش و یا بکارگیری بی‌حس‌کننده‌های موضعی در رحم و دهانۀ رحم انجام شود.

بسیاری از جدیدترین روش‌های اندومتریال ابلیشن در مطب پزشک قابل انجام هستند اما برخی از آن‌ها باید در بیمارستان انجام شوند به خصوص آن‌هایی که نیاز به بیهوشی عمومی دارند.
دهانۀ گردنۀ رحم به منظور عبور ابزارهای مورد استفاده در اندومتریال ابلیشن نیاز به گشاد شدن دارد. گشاد شدن دهانۀ رحم با مصرف دارو و یا با ورود ابزارهایی که به تدریج قطر دهانۀ رحم را افزایش می‌دهند قابل انجام است.

پس از این عمل ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:
انقباض‌های ماهیچه‌ای: ممکن است به مدت چند روز انقباض‌هایی شبیه به دوران قاعدگی داشته باشید. داروهایی همچون ایبوپروفن یا استامینوفن می‌توانند به تسکین انقباض‌ها پس از عمل کمک کنند..
ترشحات واژن: ترشحات مخلوط با خون ممکن است به مدت چند هفته رخ دهد. این ترشحات معمولاً چند روز اول پس از عمل شدیدتر هستند.
ممکن است نیاز باشد تا مدتی پس از عمل از داشتن روابط جنسی و استفاده از تامپون اجتناب کنید.
دفع ادرار مکرر: ممکن است در طی ۲۴ ساعت اول پس از عمل، نیاز به دفع ادرار بیشتر از حالت معمول باشد.
ممکن است نیاز باشد تا مدتی پس از عمل، از داشتن روابط جنسی و استفاده از تامپون اجتناب کنید.

ممکن است مشاهدۀ نتایج نهایی چند ماه به طول انجامد اما اندومتریال ابلیشن معمولاً در کاهش میزان خون از دست رفته در دوران قاعدگی موفق است. بیشتر زنان، دوران قاعدگی سبک‌تری خواهند داشت و برای برخی خونریزی به طور کامل متوقف خواهد شد.
از آنجا که این عمل روشی برای عقیم‌سازی نیست پس باید همچنان به پیشگیری از بارداری ادامه داد. پس از این عمل هنوز هم امکان بارداری وجود دارد اما به احتمال زیاد انجام آن خطرناک خواهد بود و منجر به سقط جنین می‌شود.

برای کسب اطلاعات از خدمات و تماس با ما  روی لینک آن کلیک کنید.