اهدای تخمک در چه مواردی توصیه می‌شود؟

بسیاری از زوج‌ها آرزوی بچه‌دار شدن دارند اما به دلایل بسیاری نمی‌توانند بچه‌دار شوند و درمان‌های دارویی نیز بر روی آن‌ها اثر ندارد. در این موارد، روش اهدای تخمک توصیه می‌شود. اهداء تخمک فرآیندی است که در طی آن، یک فرد اهداکننده تخمک به طور داوطلبانه و با نیت خیر و انسان‌ دوستانه تخمک سالم خود را به فرد نابارور اهدا می‌کند تا آرزوی مادر شدن او را تحقق بخشد. تخمک‌های اهدا شده با اسپرم زوج دریافت کننده، طی یک فرآیند در آزمایشگاه ترکیب می‌شود و پس از لقاح در آزمایشگاه به رحم فرد دریافت کننده منتقل می‌شود. اهدای تخمک در زنانی که حداقل یکی از شرایط زیر را دارند، توصیه می‌شود:

  • زنانی که در سن بالا بچه دار می‌شوند.
  • زنانی که به علت یائسگی، نارسایی تخمدان دارند، دچار نارسایی زودرس تخمدان هستند یا جراحی تخمدان انجام داده‌اند (فرد زمانی به نارسایی اولیه تخمدان مبتلا می‌شود که قاعدگی‌اش در دوران بلوغ شروع نمی‌شود).
  • زنانی که به دلیل پایین بودن کیفیت تخمک‌ خود یا داشتن بیماری‌های ارثی نمی‌توانند باردار شوند و روش IVF‌ (بارداری از طریق لقاح آزمایشگاهی) نیز برای آن‌ها ناکارآمد بوده است.
  • زنانی که تخمدان‌هایشان برای دستیابی به تخمک‌ها غیر قابل دسترس هستند.
  • زنانی که سقط مکرر داشته‌اند.
  • اگر قبلا ناهنجاری‌های کروموزومی در مادر یا جنین دیده شده باشد.
  • زنانی که با انجام مکرر روش IVF‌ باردار نمی‌شوند ( به این دلیل است که تخمدان فرد به تحریکات پاسخ نمی‌دهد).

اولین اقدام برای اهدای تخمک، مراجعه فرد اهدا کننده به مرکز اهدای تخمک است. پس از مراجعه و انجام مصاحبه با پزشک و انجام آزمایشات اولیه، فرد اهدا کننده برای انجام مراحل غربالگری آماده می‌شود. پس از گذراندن مرحله آزمایشات، فرد اهداکننده می‌تواند به برنامه اهدای تخمک وارد شود. در مرحله بعد، برای فرد اهداکننده تخمک به صورت روزانه تزریق یک دارو به نام Lupron انجام می‌شود که این دارو برای سرکوب چرخه طبیعی تخمک‌ گذاری فرد است، به طوری که چرخه تخمک گذاری فرد و چرخه تخمک گذاری دریافت کننده هماهنگ می‌شوند. در مرحله تحریک تخمدان، تخمدان فرد اهداکننده از تزریق روزانه گنادوتروپین تحریک می‌شود. در یک چرخه طبیعی، تنها یک تخمک بالغ می‌شود؛ تزریقات گنادوتروپین باعث می‌شود که بیش از یک تخمک بالغ شود. در طول دوره تحریک تخمدان، فرد اهداکننده تخمک از طریق آزمایش خون و اولتراسوند تحت نظارت قرار می‌گیرد تا از پاسخ و واکنش درست تخمدان‌ها اطمینان حاصل شود. هنگامی که تصویربرداری اولتراسوند نشان داد که تخمک‌های فرد اهدا کننده به اندازه کافی بالغ شده‌اند، تخمک‌های او در یک پروسه کوتاه مدت در مطب پزشک بازیابی می‌شود. سپس بعد از تزریق آرام‌بخش به فرد اهداکننده، پزشک با استفاده از روشی که تحت هدایت اولتراسوند انجام می‌گیرد، تخمک‌ها را برداشت می‌کند. تخمک‌های بازیابی شده با اسپرم همسر دریافت کننده در آزمایشگاه کشت داده می‌شوند. به طور معمول، جنین‌ها در روز سوم پس از بازیابی تخمک اهدا شده (در موارد نادر در روز پنجم) به رحم فرد گیرنده منتقل می‌شوند. پس از اتمام فرآیند اهدای تخمک، فرد اهدا کننده بایستی برای چکاپ مجدد به مرکز اهدای تخمک مراجعه کند تا پزشک از بهبودی فرد و بازگشت چرخه طبیعی تخمک گذاری اطمینان حاصل کند. فرآیند اهدای تخمک برای فرد اهدا کننده سه تا پنج هفته زمان می‌برد. در صورت تمایل با مراجعه به مطب از مشاوره پزشک متخصص برای روش اهدای تخمک بهره‌مند شوید.

برای کسب اطلاعات از خدمات و تماس با ما روی لینک آن کلیک کنید.