کولپوسکوپی آزمایشی است که در آن به منظور یافتن نشانه‌هایی از بیماری، دهانۀ رحم، وولو (Vulva) و واژن از نزدیک بررسی می‌شوند. در کولپوسکوپی از ابزار خاصی به نام کولپوسکوپ (که یک ابزار بزرگنمایی خاص است) استفاده می‌شود. معمولاً این آزمایش زمانی توصیه می‌شود که نتایج غیر طبیعی از آزمایش پاپ اسمیر (Pap Smear) به دست آمده باشد. اگر حین کولپوسکوپی، مجموعه‌ای غیر طبیعی از سلول‌ها یافت شود نمونه‌ای از بافت برای تست آزمایشگاهی (بیوپسی) برداشته می‌شود.

کولپوسکوپی زمانی توصیه می‌شود که آزمایش پاپ اسمیر یا لگن، نتایج غیر طبیعی را نشان داده باشند. کولپوسکوپی برای تشخیص موارد زیر به کار می‌رود:

سرطان دهانۀ رحم
زگیل تناسلی
التهاب دهانۀ رحم
تغییرات پیش‌ سرطانی در بافت دهانۀ رحم
تغییرات پیش‌ سرطانی در بافت واژن
تغییرات پیش‌سرطانی وولو
سرطان واژن
سرطان وولو

پیش از کولپوسکوپی ممکن است پزشک موارد زیر را به شما توصیه کند:
کولپوسکوپی نباید در دوران قاعدگی انجام گیرد.
یک تا دو روز پیش از کولپوسکوپی نباید رابطۀ جنسی واژینال داشت.
یک تا دو روز پیش از کولپوسکوپی باید از استفاده از تامپون پرهیز کرد.
مصرف مسکن‌هایی مانند ایبوپروفن (با نام‌های تجاری Advil، Motrin و …) و یا استامینوفن (Tylenol و …) پیش از رفتن برای انجام کولپوسکوپی.

کولپوسکوپی معمولاً در مطب پزشک انجام می‌شود و حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد. همچون آزمایش لگن یا پاپ اسمیر باید به پشت دراز بکشید در حالی که پاهایتان در محافظ‌هایی در حالت استراحت قرار می‌گیرد.
پزشک از یک اسپکولوم (Spuculum) برای باز نگهداشتن دیواره‌های واژن استفاده می‌کند و از این طریق می‌تواند دهانۀ رحم را ببیند. سپس کولپوسکوپ را حدود چند سانتیمتر دورتر از وولو قرار می‌دهد. پزشک از طریق کولپوسکوپ می‌تواند درون واژن را مشاهده کند.
مخاط دهانۀ رحم و واژن با استفاده از پنبه تمیز می‌شود. پزشک ممکن است برای تشخیص نواحی که حاوی سلول‌های مشکوک است از محلول سرکه یا هر محلول دیگری استفاده کند. این کار موجب احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن می‌شود.

اگر پزشک ناحیه‌ای از سلول‌های مشکوک پیدا کند، نمونۀ کوچکی از بافت را برای تست آزمایشگاهی برمی‌دارد. برای این کار از یک ابزار بیوپسی استفاده می‌شود. اگر چندین ناحیۀ مشکوک وجود داشته باشد، پزشک ممکن است چندین نمونۀ بیوپسی را بردارد.
چیزی که شما حین بیوپسی احساس می‌کنید به نوع بافتی که برداشته می‌شود بستگی دارد:
بیوپسی دهانۀ رحم: این نوع بیوپسی درد ندارد اما ممکن است حس فشار یا انقباض داشته باشید.
بیوپسی واژن: در بیشتر قسمت‌های واژن حین بیوپسی، حس درد وجود ندارد اما بیوپسی از قسمت پایینی واژن یا وولو ممکن است درد داشته باشد. به همین دلیل پزشک در آن قسمت از بی‌حسی موضعی استفاده خواهد کرد.
همچنین ممکن است پزشک از یک مادۀ شیمیایی برای کاهش خونریزی استفاده کند.

اگر پزشک حین کولپوسکوپی نمونۀ بیوپسی برنداشته باشد، به محض اینکه آزمایش به پایان رسید شما هیچ محدودیتی برای انجام فعالیت‌های خود نخواهید داشت. ممکن است در یک تا دو روز پس از کولپوسکوپی، خونریزی واژینال خفیفی داشته باشید.
اما اگر حین کولپوسکوپی نمونۀ بیوپسی برداشته شده باشد، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:
درد وولو یا واژن که یک تا دو روز طول می‌کشد.
خونریزی واژینال خفیف که چند روز طول می‌کشد.
خارج شدن ترشحات تیره‌رنگ از واژن.
به مدت یک هفته پس از کولپوسکوپی، باید از رابطۀ جنسی و استفاده از تامپون اجتناب کرد.

نتایج آزمایش کولپوسکوپی مشخص می‌کند که آیا نیاز به آزمایش‌ها و درمان‌های بیشتری می‌باشد یا خیر.

برای کسب اطلاعات از خدمات و تماس با ما  روی لینک آن کلیک کنید.