سندروم تخمدان پلی کیستیک و راه درمان آن

بیماری سندروم تخمدان پلی کیستیک را کنترل کنید

سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک اختلال هورمونی شایع در خانم‌ها در سنین باروری است. عدم تعادل هورمونی ناشی از سندروم تخمدان پلی کیستیک موجب مشکلاتی در تخمدان‌ها و فرآیند تخمک‌گذاری می‌شود. سندروم تخمدان پلی کیستیک موجب بی‌نظمی در قاعدگی شده که می‌تواند منجر به ناباروری و رشد کیست (کیسه‌های کوچک پر از مایع) در تخمدان شود. سندروم تخمدان پلی کیستیک همچنین موجب رشد موی اضافی در صورت و بدن شده و در طولانی مدت مشکلاتی مثل دیابت و بیماری قلبی ایجاد کند.

درمان قطعی برای سندروم تخمدان پلی‎ کیستیک وجود ندارد، اما روش‌های مختلفی برای کنترل و از بین بردن علائم آن وجود دارد که شامل موارد زیر است:

تغییر شیوه زندگی

درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک معمولا با تغییراتی در شیوه زندگی مثل کاهش وزن، تغذیه و ورزش شروع می‌شود.

کاهش ۵ تا ۱۰% وزن بدن به تنظیم چرخه قاعدگی و بهبود علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک کمک می‌کند. همچنین کاهش وزن می‌تواند سطح کلسترول و انسولین را کاهش دهد و به این ترتیب تعادل هورمونی تنظیم شده و تخمک‌گذاری بهتر انجام شود.

هر رژیم غذایی که به کاهش وزن کمک کند به بهبود وضعیت شما نیز کمک می‌کند اما برخی مواد غذایی مزایای بیشتری دارند. مطالعات نشان داده است که رژیم غذایی با کربوهیدرات کم در کاهش وزن و کاهش سطح انسولین موثر است. همچنین رژیم غذایی حاوی میوه، سبزیجات و دانه‌ها به تنظیم بهتر چرخه قاعدگی کمک می‌کند.

۳۰ دقیقه ورزش متوسط تا شدید حداقل سه روز در هفته در کاهش وزن و همچنین بهبود تخمک‌گذاری و تنظیم سطح انسولین موثر است.

درمان‌های دارویی

قرص‌های کنترل بارداری

مصرف روزانه پروژستین و استروژن به تنظیم تعادل هورمونی و تخمک‌گذاری و تسکین علائمی مثل آکنه و رشد بیش از حد مو کمک می‌کند و همچنین ابتلا به سرطان اندومتر را کاهش می‌دهد.

متفورمین

متفورمین داروی درمانی دیابت نوع دو است که با بهبود سطح انسولین می‌تواند سندروم تخمدان پلی کیستیک را درمان کند.

کلومفین

کلومفین یک داروی باروری است که به بارور شدن خانم‌های مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک کمک می‌کند. با این حال احتمال دوقلو یا چندقلوزایی را افزایش می‌دهد.

اگر می‌خواهید در مورد راه‌های طبیعی در درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره با ما در تماس باشید.

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

از زبان بیماران

© 2017 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.