مراحل اصلی بارداری به روش لقاح آزمایشگاهی

IVF یکی از مؤثرترین روش های درمان ناباروری است. در این مطلب مراحل انجام IVF را به طور مختصر توضیح می دهیم.
تحریک تخمک گذاری
قبل از انجام لقاح آزمایشگاهی یا IVF (In Vitro Fertilization)، برای دست یابی به تعداد زیادی تخمک، از داروهای تحریک کننده تخمک گذاری استفاده می شود. تخمدان های خانم ها به طور معمول در هر ماه، تنها یک تخمک آزاد می کنند. هورمون های تحریک کننده فولیکول، به این منظور استفاده می شوند. با استفاده از سونوگرافی و آزمایشات های خونی، صحت انجام تخمک گذاری بررسی می شود. IVF به طور کلی بین ۸ تا ۲۰ روز به طول می انجامد. در طول این مدت بیمار بین چهار تا پنج مرتبه به مطب مراجعه می کند.
برداشت تخمک ها
۳۶ ساعت بعد از مصرف قرص های تحریک کننده تخمک گذاری، برداشت تخمک از تخمدان های خانم انجام می شود. برای برداشت تخمک ها از سونوگرافی واژینال و سوزن استریل با ایجاد مکش کمک گرفته می شود. این کار با ایجاد بی حسی انجام می شود و کاملا بدون درد است. این مرحله بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می کشد.
آماده سازی اسپرم
برای باروری تخمک خانم ها، از اسپرم همسر استفاده می شود. این نمونه در داخل مطب از او گرفته می شود؛ سپس در آزمایشگاه برای IVF آماده می شود. آماده سازی اسپرم پیش از IVF، اسپرم های سالم و دارای حرکت بیشتری را در اختیار تیم پزشکی قرار می دهد.
لقاح آزمایشگاهی
چهار تا شش ساعت بعد از برداشت تخمک ها، لقاح تخمک و اسپرم در آزمایشگاه و در یک ظرف حاوی محلول مغذی صورت می گیرد.
بررسی و مشاهده تخمک های بارور شده
بین ۱۵ تا ۱۷ ساعت پس از مجاورسازی تخمک و اسپرم در کنار یکدیگر، تخمک ها مورد بررسی قرار می گیرند تا مشخص شود چه تعدادی از آن ها توسط اسپرم ها بارور شده اند. سپس تخمک های بارور شده به مدت دو تا پنج روز در محیط های مناسبی قرار داده می شوند تا برای انتقال به رحم مادر آماده شوند.
انتقال جنین به بدن مادر
برای این منظور، یک اسپوکولوم از طریق واژن وارد رحم می شود. این مرحله از کار هیچ درد و ناراحتی برای بیمار ندارد؛ به همین خاطر بی حسی انجام نمی شود. با استفاده از یک سوزن پلاستیکی نرم، جنین های چند سلولی به بدن مادر انتقال داده می شوند.
منبع
https://ivf-spain.com/treatments/treatment-index/

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.