تست پاپ اسمیر به چه منظور و هر چند وقت یکبار باید انجام شود؟

تست پاپ اسمیر چیست؟

تست پاپ اسمیر نوعی روش غربالگری برای بررسی سرطان گردن رحم است. هدف از این تست، شناسایی سلول‌های سرطانی یا سلول‌های مستعد سرطانی شدن در گردن رحم است. برای تست پاپ اسمیر معمولاً تعدادی از سلول‌های گردن رحم به آرامی خراشیده و برداشته می‌شود و سپس از نظر سلامتی بررسی می‌شوند. قاعدگی می‌تواند بر روی نتایج تست اثر بگذارد پس بهتر است در زمانی غیر از ایام قاعدگی اقدام به انجام تست کنید. یک روز قبل از انجام تست نیز نباید رابطه جنسی برقرار کرد. انجام تست پاپ اسمیر در صورت ریلکس بودن معمولاً کمتر باعث ناراحتی می‌شود لذا بهتر است حین انجام تست، ضمن کشیدن نفس عمیق آرامش خود را حفظ کنید.

تمام زنان بهتر است از سن حدود ۲۱ سالگی و پس از آن هر سه سال یکبار برای تست پاپ اسمیر اقدام کنند، چرا که بعضی افراد ممکن است مستعد ابتلا به سرطان یا عفونت باشند. چنانچه فرد بالای ۳۰ سال بوده و سه تست پاپ اسمیر طبیعی داشته باشد، پس از آن می‌تواند با مشورت با پزشک هر پنج سال یکبار تست را انجام دهد. البته لازم است نتیجه تست HPV وی نیز در این مدت طبیعی بوده باشد. HPV نوعی ویروس است که می‌تواند باعث ایجاد سرطان گردن رحم شود. زنان بالای ۶۵ سال که در طی سال‌های گذشته تست پاپ اسمیر طبیعی داشتند می‌توانند انجام تست‌های بعدی را متوقف کنند.

از آنجایی که ویروس HPV دوره نهان چند ساله دارد لذا حتی در صورت داشتن روابط جنسی بی‌خطر نیز لازم است همچنان در دوره‌های منظم برای تست پاپ اسمیر اقدام شود.

در صورت باردار بودن بهتر است در ۲۴ هفته اول برای انجام تست پاپ اسمیر اقدام شود. بعد از این زمان انجام تست ممکن است دردناک باشد. بعد از زایمان نیز بهتر است دوازده هفته صبر کرد و سپس برای انجام تست اقدام کرد.

برای مطالعه خدمات دکتر آزیتا صفارزاده، متخصص ناباروری و لاپاروسکوپی، روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره تخصصی با ما در تماس باشید.

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.