کیست تخمدان و بارداری

آیا کیست تخمدان باعث ناباروری می شود؟

کیست تخمدان انواع مختلفی دارد، برخی از انواع کیست تخمدان می توانند امکان بارداری خانم ها را کاهش دهد. کیست هایی که ممکن است باروری شخص را تحت تأثیر قرار دهند، شامل موارد زیر هستند:

اندومتریوما: اندومتریوما کیست هایی هستند که در اثر آندومتیوز به وجود می آیند. آندومتریوز، نوعی بیماری است که بافت دیواره رحم، در خارج از رحم رشد می کند. کیست های اندومتریوما می توانند باعث اشکالاتی در باروری خانم ها شوند.

سندروم تخمدان پلی کیستیک: سندروم تخمدان پلی کیستیک، نوعی بیماری است که باعث تشکیل کیست های ریز فراوان در تخمدان، پریود نامنظم و بالا رفتن سطح برخی از هورمون می شود. سندروم تخمدان پلی کیستیک می تواند باعث بی نظمی در تخمک گذاری خانم ها شود و این موضوع، در باردار شدن خانم ها اشکلاتی ایجاد می کند.

کیست تخمدان و بارداری

از هر هزار خانم باردار، یک نفر در طول بارداری درگیر کیست تخمدان می شود. کیست ها به طور معمول در سه ماهه دوم بارداری ایجاد می شوند. هرچند ممکن است ابتلا به کیست باعث نگرانی خانم های باردار شود، اما باید توجه کرد بیشتر این کیست ها، بدون ایجاد علائم و مشکلی برای مادر و جنین،‌ خود به خود از بین می روند.

علائم کیست تخمدان در خانم های باردار، مانند علائم معمولی کیست تخمدان است. درد لگنی، گرفتگی عضلات، نفخ و درد هنگام روابط جنسی از جمله علائم کیست تخمدان هستند. ممکن است این علائم، با علائم ناشی از بارداری اشتباه گرفته شوند.

مهم ترین اشکالی که ممکن است کیست تخمدان در زمان بارداری ایجاد کند، بزرگ شدن کیست، پارگی و پیچ و تاب خوردن آن است. این خطر در خانم هایی که مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک هستند، بیشتر است.

ترکیدن و پیچ و تاب خوردن کیست تخمدان می تواند مشکلات جدی مانند درد ناگهانی، سقط جنین یا زایمان زودرس ایجاد کند. این خطرات تنها در صورت وجود کیست تخمدان بزرگ تر از شش سانتی متر ممکن است ایجاد شوند. اقدامات درمانی کیست تخمدان، به طور معمول زمانی انجام می شود که در مدت دو هفته، کیست به طور خود به خود از بین نرود.

بهترین زمان برای جراحی کیست تخمدان، سه ماهه دوم بارداری، بین هفته های چهاردهم تا شانزدهم بارداری است. در این زمان، لانه گزینی جنین به طور مناسب صورت گرفته است و این امکان وجود دارد که کیست تخمدان خود به خود حذف شود. امکان برداشت کیست ها و تومورها تا هفته بیست و هشتم بارداری نیز وجود دارد، اما جراحی پس از هفته بیست و هشتم بارداری احتمال زایمان زودرس را افزایش می دهد.

اگر بافت سرطانی تشخیص داده شود، انجام سریع جراحی و برداشت توده سرطانی بدون در نظر گرفتن مدت بارداری ضروری است. کیست ها و توده ها اغلب با روش جراحی با حداقل تهاجم لاپاروسکوپی برداشته می شوند. در موارد نادر که کیست تخمدان بیش از حد بزرگ باشد، شکاف بزرگ تری ایجاد می شود و درمان کیست تخمدان طریق سیستکتومی صورت می گیرد.

منابع

http://www.womens-health-advice.com/ovarian-cysts/pregnancy.html

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ovarian-cysts/expert-answers/ovarian-cysts-and-infertility/faq-20057806

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.