روش‌های درمان ناباروری در مردان

گرچه هنوز هم عده‌ای بر اساس تفکرات سنتی، نازایی را ناشی از مشکل زنان می‌دانند اما باید دانست حدود ۱ مورد از هر ۳ مورد ناباروری فقط مربوط به مشکل مردان است. روش‌های درمان ناباروری در مردان عبارتند از:

جراحی

بیوپسی بیضه

این روش به صورت سرپایی و با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام می‌شود که در آن چند قطعه از بافت بیضه برداشته می‌شود و اسپرم‌ها بررسی می‌شوند. در صورتی که اسپرم‌ها طبیعی باشند، نشان می‌دهد مشکل ناباروریمربوط به موارد دیگر است. در این حالت می‌توان از اسپرم‌ها برای روش‌های باروری استفاده کرد.

استخراج اسپرم از بیضه (TESA)

با بی‌حسی موضعی، بیوپسی سوزنی از بیضه انجام می‌شود و نمونه‌ای از بافت به طور مستقیم از بیضه گرفته می‌شود. از این روش برای استخراج اسپرم در لقاح خارج رحمی (IVF) یا میکرواینجکشن (ICSI) استفاده می‌شود.

۱- ۳ آسپیراسیون اسپرم از اپیدیدیم (PESA)

در صورتی که انسداد در مجرای دفران به دلیل وازکتومی یا موارد دیگر باشد، برای بدست آوردن اسپرم، آسپیراسیون اسپرم از اپیدیدیم (لوله‌های درون بیضه که محل بلوغ و ذخیره اسپرم هستند) به کمک سوزن انجام می‌شود.

ترمیم واریکوسل (واریکوسلکتومی)

واریکوسل به بزرگ شدن وریدهای واریسی اطراف بیضه‌ها می‌گویند که برای اصلاح این حالت و مسدود کردن وریدهای غیر طبیعی، جراحی انجام می‌شود. این روش تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی و با ایجاد یک برش کوچک زیر شکم یا قسمت بالایی کیسه بیضه صورت می‌گیرد. رفع واریکوسل تا حد زیادی باعث بهبود کیفیت اسپرم‌ها و باروری می‌شود.

درمان عفونت

درمان آنتی‌بیوتیکی می‌تواند عفونت مربوط به دستگاه تناسلی را از بین ببرد اما همیشه در درمان ناباروری موثر نیست.

درمان مشکلات مقاربت جنسی

داروها یا مشاوره پزشکی می‌توانند به بهبود باروری در شرایطی مثل اختلال نعوظ یا انزال زودرس کمک کنند.

درمان مشکلات هورمونی

در صورتی که مشکل ناباروری مربوط به سطح بالا یا پایین بعضی هورمون‌های خاص یا روشی که بدن از آن‌ها استفاده می‌کند باشد، درمان‌های دارویی یا جایگزین‌های هورمونی می‌توانند به رفع آن کمک کنند.

فن‌آوری کمک به باروری (ART)

روش درمانی ART شامل گرفتن اسپرم از طریق انزال طبیعی، جراحی یا از افراد دهنده و سپس تلقیح اسپرم‌ها به روش‌های مختلف به درون تخمک است. روش‌های تلقیح اسپرم شامل موارد زیر است:

تلقیح داخل رحمی اسپرم (IUI)

در زمان تخمک‌گذاری، اسپرم‌ها به طور مستقیم به داخل رحم تلقیح می‌شوند. قبل از این کار معمولا دارو برای افزایش میزان تخمک‌گذاری به زن داده می‌شود.

لقاح آزمایشگاهی (IVF)

در این حالت اسپرم‌ها با تعداد زیادی تخمک که در لوله آزمایش جمع شده، مخلوط می‌شود. سپس تخمک بارور شده درون رحم قرار داده می‌شود. این روش نیازمند وجود تعدادی اسپرم زنده است.

تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI)

در این روش تنها یک اسپرم از طریق سوزن کوچکی به درون تخمک تلقیح می‌شود. سپس تخمک بارور شده درون رحم کاشته می‌شود. روش ICSI زمانی که تعداد اسپرم‌ها خیلی کم یا غیر طبیعی است، انجام می‌شود.

تغییر شیوه زندگی

با رعایت موارد زیر می‌توان به افزایش میزان باروری کمک کرد و از انجام جراحی‌های غیر ضروری خودداری نمود:
 از مصرف ماری‌جوانا، کوکائین، تنباکو و مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های الکلی که به تولید اسپرم‌ها آسیب می‌زنند، خودداری کنید.
 از حمام آب داغ اجتناب کنید، چرا که درجه حرارت بالا سرعت تولید اسپرم‌ها را کم می‌کند.
 مصرف بیش از حد تستوسترون یا هر آندروژنی مثل DHEA (برای افزایش وزن) می‌تواند باعث آسیب به باروری شود.
 اجتناب از استرس

همچنین بخوانید:
روش‌های درمان ناباروری و نازایی

نظر دهیدآنیتا

4 سال پیش

درود و خسته نباشید به شما خانم دکتر. من مریض شما هستم برای تعیین جنسیت با iuiمراجعه کردم .یکشنبه وقت ملاقات با شما دارم آزمایش شوهرم منو خیلی نگران کردrapid progressive 5% و progressive 25% و count 28 میلیون. آیا باید ivf کنیم؟

سی‌سرو - برندینگ

4 سال پیش

با قرص اسپرم تقویت میشه و iui انجام میشه

اطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.