اسپرم‌ها هم تنبلی می کنند

ناباروری در مردان – قسمت دوم

همانطور که در بخش‌های قبلی توضیح داده شد، ناباروری مشکلی است که امکان دارد هریک از طرفین و یا هر دو طرف دلیل آن باشند. اقدام هم‌زمان هر دو طرف برای تشخیص علت ناباروری و درمان آن، کمک بالایی به فرزنددار شدن می‌کند. توصیه اکید دکتر صفارزاده برای تشخیص علت ناباروری در مرد، انجام آزمایش اسپرموگرام است. در این تست اسپرم از نظر کیفی و کمی ارزیابی می‫شود. آزمایش خون نیز برای بررسی سطح هورمون تستوسترون و یا هورمون‫های دیگر مردانه ممکن است انجام شود.‬‬‬‬
مشکلات مختلف اسپرم که ممکن است باعث ناباروری شده باشد در این تست مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. این مشکلات شامل موارد مختلفی است، از جمله:

الیگو اسپرمی

الیگواسپرمی یکی از دلایل ناباروری در مردان است که به کم بودن تعداد اسپرم‌های مرد مربوط می‌شود. به‌طور معمول تعداد اسپرم‌ها در هر میلی‌لیتر اسپرم اندازه‌گیری و گزارش می‌شود. کمتر بودن تعداد سلول‌ها از ۲۰ میلیون اسپرم در هر میلی‌لیتر، الیگواسپرمی به شمار می‌رود.
الیگو‌اسپرمی نیز دارای طبقه‌بندی‌هایی است:

  • الیگواسپرمی خفیف: بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون سلول اسپرم در هر میلی‌لیتر
  • الیگواسپرمی متوسط: بین ۵ تا ۱۰ میلیون سلول اسپرم در هر میلی‌لیتر
  • الیگواسپرمی شدید: کمتر از ۵ میلیون سلول اسپرم در هر میلی‌لیتر

 

استنواسپرمی

استنواسپرمی به کم‌تحرکی اسپرم‌ها گفته می‌شود. استنواسپرمی یکی از دلایل رایج ناباروری در مردان است، زیرا باعث می‌شود اسپرم نتواند خودش را به سلول تخم برساند. پیشگیری از استنواسپرمی و دوری از شرایطی که باعث ابتلا به استنواسپرمی می‌شوند برای مردان اهمیت بالایی دارد. خود ارضایی، استفاده از مواد شیمیایی، کمبود ویتامین‌ها و سبزیجات در رژیم غذایی از جمله دلایل کم‌تحرکی اسپرم هستند.

آزواسپرمی

آزواسپرمی یعنی فقدان حتی یک عدد سلول اسپرم. این مشکل در ۵ درصد از آقایان وجود دارد. آزواسپرمی به دلیل عمده ممکن است ایجاد شود:

  • ایجاد اختلال در تولید اسپرم
  • سد شدن مسیر عبور اسپرم، به‌طوری‌که اسپرم تولید می شود اما از بدن خارج نمی‌شود.

تراتواسپرمی

تراتواسپرمی به این معنی است که تعداد سلول‌های غیرطبیعی در مرد از حد معمول فراتر رود. به‌طور معمول اگر سلول‌های غیرطبیعی اسپرم از ۴۰ درصد بیشتر باشد، ناباروری ایجاد و شخص برای فرزنددار شدن دچار مشکل می‌شود. پزشک با مشاهده سلول‌های اسپرم زیر میکروسکوپ می‌تواند این مشکل را تشخیص دهد. اگر بخشی از اسپرم‌ها بدشکل و بخشی سالم باشند، ناباروری جدی نیست و قابل حل است.

واریکوسل

واریکوسل بیماری است که در آن اتساع رگ‌های شبکه پامپینیفرم و بالا رفتن جریان خون در آن ناحیه و یا وجود نواقصی در دریچه‌های سیاهرگی باعث افزایش درجه حرارت اسکروتوم و تأثیر منفی روی اسپرماتوژنز و در نتیجه ناباروری می‌شود. درمان واریکوسل یا همان واریکوسلکتومی باعث بهبود شرایط اسپرم و کمک به باروری می‌شود.

منابع

http://www.wisegeek.com/what-is-teratospermia.htm
http://theturekclinic.com/
http://www.healthcentral.com/
http://theturekclinic.com

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.