درمان سندرم شل شدگی واژن (VRS) بدون جراحی

سندرم شل شدگی واژن (Vaginal Relaxation Syndrome) یک عارضه شایع پزشکی است که در آن واژن ساختار طبیعی خود را از دست می دهد. بارداری های مکرر و زایمان طبیعی، شروع دوره یائسگی که با کاهش سطح هورمون و آتروفی بافت واژن همراه است، از عوامل مهم ایجاد و تشدید کننده این سندرم محسوب می شوند. شل شدگی و از دست رفتن تنگی واژن موجب شده است که زوجین، به علت کاهش میزان تماس در طول مقاربت جنسی با کاهش لذت جنسی رو به رو شوند.
روش های درمان سندرم VR
طیف وسیعی از درمان های مختلف رفتاری (ورزش کگل)، درمان های دارویی (داروهای هورمونی، کرم ها و اسپری های تنگ کننده) و عمل جراحی واژن برای درمان این سندرم وجود دارد. ورزش و درمان دارویی علی رغم اینکه غیر تهاجمی و امن هستند، اما اثر آن ها محدود و کم است. از طرف دیگر عمل زیبایی واژن نیز با صرف هزینه و ریسک بالا همراه است. در روش جراحی، برای تنگ کردن کانال واژن بخشی از بافت برداشته می شود و به بقیه بافت های اطراف آسیب وارد می شود. جراحی بافت حساس واژن ذاتا خطرناک است و می تواند موجب اثرات جانبی مانند ایجاد زخم های دائمی، آسیب های عصبی و حتی کاهش احساس شود. علاوه بر این بیمار بعد از عمل زیبایی واژن نیازمند به گذراندن دوره طولانی مدت برای بهبودی کامل است.
مکانیسم اثر لیزر جوان سازی واژن
امروزه روش های درمانی نوین با حداقل تهاجم برای رفع سندرم VR وجود دارد. یکی از این روش ها سفت کردن بافت مخاط کانال واژن با استفاده از لیزر جوان سازی واژن است که نیاز به بیهوشی، ایجاد برش و خونریزی در بافت ندارد. لیزر جوان سازی در واقع نوعی لیزر فوتونی – حرارتی است که در آن پالس های فوتونی با انرژی معین که توسط پزشک تنظیم می شود، با استفاده از پروب دستگاه به بافت مخاطی کانال واژن وارد می شود. این عمل بدون درد است و موجب گرم شدن موضعی بافت و کلاژن موجود در دیواره واژن می شود. گرم شدن موضعی موجب انقباض سریع، کوتاه و ضخیم شدن فیبرهای عضلانی می گردد. از طرف دیگر این عمل موجب شروع مجدد و افزایش تولید کلاژن و در نتیجه جوان شدن و افزایش خاصیت ارتجاعی بافت مخاطی و به دنبال آن تنگ شدن کانال واژن می شود.
اهمیت لیزر جوان سازی واژن
در دهه اخیر، استفاده از لیزر جوان سازی واژن یک روش غیر تهاجمی، ایمن و موثر برای رفع مشکلات مربوط به کانال واژن محسوب می شود. تعداد دقیق جلسات درمانی با توجه به وضعیت بیمار، توسط پزشک تعیین می شود. اما معمولا بین ۳ الی ۵ بار است که بین جلسات ۲ هفته فاصله در نظر گرفته می شود. پروسه درمان در هر جلسه بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه به طول می انجامد و برخلاف عمل زیبایی واژن شخص نیاز به بستری شدن ندارد. اثر مثبت لیزر جوان سازی پس از اولین جلسه درمان، قابل ملاحظه است.
منابع
http://www.civicpde.com.au/wp- content/uploads/2013/08/59_66_laha_journal_2012_1.pdf
http://www.callalyn-aesthetics.com/treatments/skin-treatments/laser-vaginal-rejuvenation-lvr/

نظر دهیدفاطمه

3 سال پیش

لطفا ادرس مطب خانم دکتر صفارزاده وشماره تلفن مطب برام ایمیل کنید

سی‌سرو - برندینگ

3 سال پیش

بیمارستان : تهران، سعادت‌آباد، خیابان شهید بخشایش، بیمارستان عرفان
تلفن : ۴ – ۲۲۳۵۹۱۵۳ (۹۸۲۱+)
مطب : تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی
تلفن مطب : ۶ – ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

اطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.