تاثیر لاپاراسکوپی بر روی بارداری

ناباروری بعد از انجام لاپاراسکوپی

در روش لاپاراسکوپی پزشک می‌تواند رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها را که در انتهای شکم قرار گرفته است، مشاهده کرده و هر گونه ناهنجاری‌ که در آن‌ها دیده می‌شود را ببیند. از لاپاراسکوپی برای تشخیص مشکلاتی از قبیل کیست، چسبندگی رحم، فیبروئید‌ها و عفونت‌ها‌ استفاده می‌شود.

لاپاراسکوپ چیست؟

یک لوله نازک با سر نورانی است که از طریق یک برش کوچک که بر روی شکم ایجاد شده است عبور داده می‌شود تا بوسیله‌ آن ارگان‌های شکمی یا ارگان‌های لگنی زنان را مشاهده کنند. گاز دی اکسید کربن (CO2) قبل از قرار دادن لاپاراسکوپ در داخل شکم، وارد شکم می‌شود. این کار سبب می‌شود که در حین جراحی، دیواره شکم از ارگان‌های تولیدمثل فاصله بگیرد.

مزایای لاپاراسکوپی در درمان ناباروری چیست؟

از لاپاراسکوپی به منظور تشخیص و درمان مشکلات مربوط به ناباروری استفاده می‌شود. برای مثال اندومتریوز خفیف در زنان تنها با استفاده از روش لاپاراسکوپی قابل تشخیص است. چسبندگی لگن که اغلب به بافت اسکار نیز اتلاق می‌شود تنها از طریق لاپاراسکوپی قابل تشخیص است و با روش‌های سونوگرافی، اشعه ایکس یا سی‌تی اسکن قابل مشاهده نیست. لاپاراسکوپی نسبت به عمل‌های معمول کمتر تهاجمی است. در جراحی سنتی، یک شکاف در شکم به طول چند سانتیمتر ایجاد می‌کنند که برای ریکاوری، بیمار باید دو تا سه شب را در بیمارستان بگذراند. اما در لاپاراسکوپی از یک تا سه برش کوچکتر استفاده می‌کنند و اغلب بیمارانی که لاپاراسکوپی داشته‌اند در همان روز جراحی می‌توانند مرخص شوند.

معایب لاپاراسکوپی در درمان ناباروری چیست؟

مهارت‌های مورد نیاز در روش جراحی لاپاراسکوپی در مقایسه با جراحی‌های قدیمی‌تر متفاوت است. حتی در بعضی موارد، چالش بیشتری نیز می‌تواند وجود داشته باشد. به عنوان مثال در زنان با تعداد زیادی از فیبروئید‌های کوچک و بزرگ که در لایه‌های عمیقی از رحم قرار گرفته‌اند، استفاده از روش‌های سنتی پیشنهاد می‌شود.

قبل از لاپاراسکوپی چه چیزهایی بررسی شود؟

قبل از لاپاراسکوپی باید پزشک ارزیابی کاملی از وضعیت ناباروری زوج‌ها انجام داده باشد. برای مثال وضعیت تخمک‌گذاری و میزان تخمک ذخیره شده باید بررسی شود. قبل از جراحی لاپاراسکوپی، آزمایش‌های سونوگرافی و هیستروسالپینگرام برای زن و آنالیز اسپرم برای مرد انجام ‌می‌شود.

لاپاراسکوپی در مقابل IVF

چسبندگی لگن و اندومتریوز با استفاده از روش IVF نیز درمان می‌شوند. از آنجایی که IVF نسبت به روش لاپاراسکوپی کمتر تهاجمی است و میزان موفقیت بسیار بالایی دارد، برخی از زوج‌ها به طور مستقیم از روش IVF استفاده می‌کنند.

پس از انجام لاپاراسکوپی وضعیت بیمار چگونه است؟

پس از عمل لاپاراسکوپی، بیمار سریع‌تر بهبود پیدا می‌کند و زخم‌های ایجاد شده در این روش کمتر است و بعد از بیست و چهار ساعت پانسمان برداشته می‌شود. پزشک به منظور کاهش درد و تهوع پس از عمل، دارو تجویز می‌کند. مدت زمان لازم برای ریکاوری به نوع روش انجام شده، مدت زمان انجام عمل جراحی، تعداد برش‌هایی که ایجاد شده است و وضعیت سلامتی بیمار قبل از عمل جراحی بستگی دارد. بیمار باید به مدت بیست و چهار ساعت در بیمارستان بماند و معمولا بعد از چند روز تا چند هفته می‌تواند فعالیت‌های روزمره خود را شروع کند.

اگر می‌خواهید در مورد لاپاراسکوپی بیشتر مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره با ما در تماس باشید.

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.