ضرورت لاپاراسکوپی برای آی وی اف

ضرورت انجام لاپاراسکوپی برای آی وی اف

تکنولوژی آی وی اف موثرترین راه درمان ناباروری و تولید مثل محسوب می‌گردد. در روش آی وی اف یا لقاح آزمایشگاهی ابتدا تخمدان‌ها با استفاده از داروهای باروری تحریک می‌شوند. در هر تخمک چندین فولیکول به وجود می‌آید. سپس متخصص با استفاده از یک سوزن کوچک، تخمک‌ها را از تخمدان خارج کرده و در محیط آزمایشگاهی با اسپرم بارور می‌کند. ۳ تا ۵ روز بعد از انجام لقاح، متخصص تخمک‌های بارور شده را برای رشد و نمو داخل رحم می‌فرستد.

عمل لاپاراسکوپی، غالبا به منظور تشخیص و معالجه زنان در خصوص مشکلات ناباروری به کار می‌رود. سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا لاپاراسکوپی رحم و لوله‌های فالوپ برای افراد کاندید آی وی اف ضروری است؟ آیا از طریق انجام لاپاراسکوپی اطلاعات جدیدی در مورد علل ناباروری به دست خواهد آمد؟

ضرورت لاپاراسکوپی

بر اساس نظر متخصصان، لاپاراسکوپی برای افرادی که می‌خواهند برای درمان ناباروری آی وی اف انجام دهند، مفید و موثر است. از آنجای که ۵۰ درصد از دلایل ناباروری مربوط به بیماری اندومتریوز است، غالبا افرادی که قبل از عمل آی وی اف برای درمان اندومتریوز لاپاراسکوپی انجام داده‌اند، نتایج موفقیت آمیزتری در آی وی اف بدست آورده‌اند. اغلب افرادی که برای درمان ناباروری به آی وی اف روی می‌آورند، انتظار دارند که بدون بررسی و ارزیابی شرایط رحم در کوتاه‌ترین زمان ممکن به نتیجه برسند. در صورتی که با انجام لاپارسکوپی قبل از آی وی اف می‌توان زمان درمان را تا ۶ ماه کوتاه‌تر کرد.

چگونگی کاربرد لاپاراسکوپی در درمان ناباروری

در اکثر موارد علت اصلی ناباروری زنان مربوط به مشکلات و بیماری‌های است که فرد در ناحیه لگن و دستگاه تناسلی به آنها مبتلا است. بیماری‌ها و مشکلاتی می‌توانند بر عملکرد سیستم تولید مثل و باروری فرد بگذارند، شامل موارد زیر می‌شوند:

  • اسکار و زخم ناشی از عفونت
  • آندومتریوز
  • کیست تخمدان
  • پولیپ یا فیبروم در رحم

لاپاراسکوپی برای تشخیص مواردی که غالبا در سونوگرافی دیده نمی‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. نکته قابل توجه این است که لاپاراسکوپی نه تنها روش تشخیص بلکه کاربردی و عملیاتی است. به این معنی که اگر پزشکان در حین انجام لاپاراسکوپی مشکلی را تشخیص دهند، در همان مرحله می‌توانند آن را برطرف و درمان کنند.

 

چه کسانی باید برای درمان ناباروری لاپاراسکوپی انجام دهند

به طور کلی، لاپاراسکوپی به زوجینی  توصیه می‌گردد که قبلا بررسی‌های اولیه نازایی ازقبیل: ارزیابی تخمک گذاری، ذخیره تخمک و اسپرم، سونوگرافی و هیستروسالپنگوگرام برای آنالیزهای تخمک زن و اسپرم مرد را انجام داده‌ باشند. ممکن است  به برخی از افراد برای باروری و درمان نازایی روش‌های مانند استفاده از داروهای باروری همراه با لقاح آزمایشگاهی توصیه گردد که در این صورت نیازی به انجام لاپارسکوپی نخواهند داشت. با این حال در مواردی متخصص نازایی برای پیدا کردن علت ناباروری فرد از روش لاپارسکوپی استفاده می‌کند. به عنوان مثال، اگر یک خانم سابقه عفونت شدید لگن یا تروما داشته باشد احتمال چسبندگی در ناحیه لگن و رحم بسیار بالا است در این صورت متخصص برای برطرف کردن مشکل انجام لاپاراسکوپی را پیشنهاد می‌دهد.

لاپاراسکوپی در برابر آی وی اف

امروزه با استفاده از تکنولوژی آی وی اف می‌توان علل اصلی ناباروری از قبیل: بیماری چسبندگی لگن و اندومتریوز را به طور موثر درمان کرد. با توجه به اینکه روش آی وی اف نسبت به لاپاراسکوپی تهاجمی‌تر و از میزان موفقیت بسیار بالاتری برخوردار است، بسیاری از زوجین از انجام لاپاراسکوپی خودداری می‌کنند و خواهان انجام روش آی وی اف به طور مستقیم هستند.

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.