آیا استفاده از دوش واژینال کار ایمنی است؟

دوش واژینال چیست؟

واژن به گونه‌ای است که بطور طبیعی موجب حفظ تعادل pH سالم خود می‌شود. واژن پر از باکتری و فلور طبیعی واژن است که موجب توقف رشد عفونت‌ها و جلوگیری از ابتلا به آن‌ها می‌شود. دوش واژینال شستن یا تمیز کردن واژن با آب یا سایر محلول‌هاست. در صورتی که با دوش واژینال تعداد زیادی از باکتری‌های سالم واژن از بین بروند، باکتری‌های مشکل‌ساز ممکن است جایگزین شوند و منجر به عفونت، تحریکات واژن و عوارض جدی‌تری شوند. بطور کلی خطرات دوش واژینال بسیار بیشتر از مزایای آن است و شامل موارد زیر هستند:

عفونت‌های واژن (واژینوز باکتریایی)

دوش واژینال تعادل طبیعی باکتری‌های واژن (فلور طبیعی واژن) را به هم می‌زند. این تغییرات، محیط واژن را برای رشد باکتری‌هایی که موجب عفونت می‌شوند، مطلوب می‌سازد. مطالعات نشان داده است خانم‌هایی که استفاده از دوش واژینال را متوقف کرده‌اند به احتمال کمتری مبتلا به واژینوز باکتریایی می‌شوند. ابتلا به واژینوز باکتریایی می‌تواند خطر زایمان زودرس و عفونت‌های منتقله از راه جنسی را افزایش دهد.

بیماری التهابی لگن (PID)

بیماری التهابی لگن عفونتی است که در اندام‌های تولیدمثلی شامل رحم، لوله‌های فالوپ و/یا تخمدان‌ها گسترش می‌یابد. تحقیقات نشان داده است خانم‌هایی که از دوش واژینال استفاده می‌کنند به میزان ۷۳% بیشتر در معرض ابتلا به بیماری التهابی لگن هستند.

مشکلات بارداری

خانم‌هایی که بیشتر از یک بار در هفته دوش واژینال انجام می‌دهند نسبت به افرادی که از دوش واژینال استفاده نمی‌کنند به میزان بیشتری دچار مشکلات باروری می‌شوند. دوش واژینال ممکن است خطر بارداری خارج از رحم را تا ۷۶% افزایش دهد. بطور کلی انجام منظم دوش واژینال به احتمال بیشتری موجب تولد زودرس نوزاد، سقط جنین و دیگر عوارض بارداری می‌شود.

سرطان دهانه رحم

مطالعات نشان داده است که دوش واژینال موجب افزایش احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم می‌شود. اگر می‌خواهید در مورد عفونت واژینال مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره با مادر تماس باشید.

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.