آیا با وجود تبخال تناسلی رابطه‌ جنسی امکان‌پذیر است؟

تبخال تناسلی چیست؟

تبخال تناسلی یک بیماری قابل‌انتقال جنسی (STD) معمول و شایع است، که هر فرد فعال از جهت جنسی می‌تواند به آن مبتلا شود. اکثر افراد مبتلا به این ویروس نشانه‌ای ندارند. حتی بدون علائم بیماری هم، تبخال تناسلی می‌تواند به شریک جنسی انتقال یابد. عامل ایجاد تبخال تناسلی دو نوع ویروس است: ویروس سیمپلکس هرپس نوع ۱ (HSV-1) و  ویروس سیمپلکس هرپس نوع ۲ (HSV-2).

آیا با وجود تبخال تناسلی می‌توان رابطه ‌جنسی داشت؟

با وجود تبخال تناسلی هم می‌توانید یک زندگی جنسی رضایت‌بخش داشته باشید، گرچه ممکن است این امر نسبت به قبل پیچیده‌تر باشد. در حال حاضر، شما باید در مورد کاری که انجام می‌دهید و زمان آن مراقب باشید. درصورت داشتن زخم در ناحیه تناسلی یا زمان بروز زگیل تناسلی،  باید از فعالیت‌های جنسی زیر اجتناب کنید:

 • رابطه جنسی واژینال
 • رابطه جنسی مقعدی
 • رابطه جنسی دهانی

چگونه با وجود تبخال تناسلی رابطه جنسی ایمن داشته باشید؟

با وجود پیروی از دستورالعمل‌های رابطه‌جنسی ایمن و استفاده از داروهای آنتی‌ویروس جهت سرکوب تبخال‌ها در بدن، به راحتی نمی‌توان خطر انتشار ویروس و انتقال به پارتنر کاملا از بین برود. با انجام برخی از گام‌های زیر می‌توان خطر انتقال را کاهش داد:

 • در زمان ظهور تبخال‌ها به هیچ وجه رابطه جنسی نداشته باشید. ظهور تبخال‌ها زمانی اتفاق میفتد که ریزش ویروس‌ها بیشتر است، این بدین معنی است که خطر ابتلا کردن فرد دیگر به عفونت توسط شما بالاتر از زمانی است که تاول، زخم باز یا تبخال پوسته پوسته شده در ناحیه تناسلی خود دارید.
 • از داروهای آنتی‌‌ویروس استفاده کنید. داورهایی مانند والاسیکلوویر مانع گسترش ویروس هرپس در بدن شده و باعث کاهش سطح ریزش ویروس می‌شوند. طبق مطالعات انجام شده، با مصرف داروی والاسیکلوویر برای درمان تبخال تناسلی، ۴۸% کمتر احتمال دارد تا فرد عفونت را به شریک جنسی خود انتقال دهد؛ زیرا خطر ابتلا به ویروس از ۳.۹% به ۱.۹% کاهش پیدا می‌کند.
 • از کاندوم استفاده کنید. با وجودیکه کاندوم به طور کامل خطر انتقال تبخال به شریک جنسی را ازبین نمی‌برد، اما استفاده از آن تفاوت زیادی ایجاد می‌کند. مطابق تحقیقات انجام شده، استفاده از کاندوم خطر انتقال ویروس فعال HSV-2 را از مرد به زن تا ۹۶% و از زن به مرد تا ۶۵% کاهش می‌دهد. به طور کلی، استفاده از کاندوم خطر ابتلا به تبخال را به یک سوم یا یک بیستم زمانیکه از آن استفاده نمی‌شود، کاهش می‌دهد.
 • پذیرفتن اینکه همچنان خطر ابتلا به عفونت وجود دارد. در نهایت، مهم است که آگاه باشید که حتی با شیوه‌های رابطه جنسی ایمن که در بالا ذکر شد، همچنان احتمال انتقال ویروس هرپس به شریک جنسی وجود دارد. این امر بدین معناست که شما و شریک جنسی‌تان باید خطرات و پیامدهای ناشی از عفونت تبخال تناسلی را قبل از برقراری رابطه‌جنسی درک کرده و بپذیرید.

نشانه‌های تبخال تناسلی

نخستین نشانه‌های ابتلا به تبخال تناسلی معمولا ۲ تا ۱۲ روز بعد از تماس جنسی با فردی که تبخال دارد، ظهور پیدا می‌کنند. علائم می‌توانند بین ۲ تا ۴ هفته ادامه پیدا یابند. سایر علائم اولیه عبارتند از:

 • احساس فشار در شکم
 • نشانه های شبیه آنفولانزا – مانند تب
 • احساس خارش یا سوزش در ناحیه تناسلی یا مقعد
 • درد در ران، باسن، یا ناحیه تناسلی
 • غده های متورم
 • ترشحات غیرطبیعی واژن

آیا تبخال تناسلی درمان می‌شود؟

درمانی برای تبخال وجود ندارد. بااین حال، داروهایی هستند که می‌توانند از شیوع بیماری پیشگیری کنند یا زمان آن را کوتاه‌تر کنند. مصرف روزانه یکی از داروهای آنتی‌ویروس می‌تواند احتمال انتقال عفونت به شریک جنسی را کاهش دهد.

برای مطالعه خدمات دکتر آزیتا صفارزاده، متخصص ناباروری و لاپاروسکوپی، روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره تخصصی با ما در تماس باشید.

اطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.