آیا ناباروری در مردان با واریکوسل ارتباط دارد؟

واریکوسل در مردان

واریکوسل به شرایطی گفته می‌شود که وریدهای درون کیسه بیضه، گشاد (بزرگ) می‌شوند؛ در بسیاری از مردان، وریدها در کیسه بیضه متورم هستند. واریکوسل بین مردان بسیار شایع است، به گونه‌ای که ۱۰% تا ۱۵% افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. واریکوسل در بسیاری از افراد نشانه‌ای ندارد، اما برخی از افراد حالاتی از ناباروری را تجربه می‌کنند.

علل ایجاد واریکوسل

پزشکان مطمئن نیستند که چه چیزی موجب بروز این شرایط می‌شود. اما این مشکل می‌تواند به سبب اختلال جریان خون در طناب منوی (اسپرماتیک) که خون را به درون و بیرون بیضه‌ها منتقل می‌کند، ایجاد شود. چنانچه دریچه‌های درون طناب اسپرماتیک به درستی عمل نکنند، جریان خون به درون رگ‌ها برمی‌گردد و باعث گشاد شدن وریدها می‌شود.

نشانه‌های واریکوسل

افراد مبتلا به واریکوسل معمولاً نشانه‌ای ندارند و بیماری به طور اتفاقی حین معاینه توسط پزشک مشخص می‌شود. این عارضه به ندرت به فرد آسیب می‌زند؛ اما اگر فرد درد داشته باشد ممکن است آن را به شکل زیر تجربه کند:

  • تغییر درد از ملایم به شدید
  • زمانی که فرد می‌ایستد، درد بدتر می‌شود (به ویژه به مدت طولانی)
  • درد روز به روز شدیدتر می‌شود
  • زمانی که فرد به پشت دراز می‌کشد، درد ناپدید می‌شود

تشخیص واریکوسل

امکان دارد فرد و پزشک به راحتی بتواند توده را احساس کنند. اگر نه، پزشک از فرد می‌خواهد تا یک نفس عمیق بکشد و آن را نگه دارد تا پزشک بتواند وریدهای متورم شده را احساس کند. این حالت به پزشک کمک می‌کند تا رگ‌های متورم را تشخیص دهد. اگر این معاینه برای تشخیص کافی نباشد، پزشک تقاضای آزمایش اولتراسونیک بیضه می‌کند.

درمان واریکوسل

تمامی افراد مبتلا به این بیماری نیازمند درمان نیستند. درمان زمانی انجام می‌شود که فرد درد داشته یا در باروری او اختلال ایجاد شده باشد. هدف از درمان فرد این است که رگ‌هایی که خون را به طناب بیضه‌ای می‌برند، حذف شوند. ممکن است فرد به جراحی باز نیاز داشته باشد.

رابطه بین واریکوسل و ناباروری در مردان

ارتباط بین واریکوسل و ناباروری مردان بیش از نیم قرن مورد بحث بوده است. این عارضه شایع‌ترین علت قابل درمان ناباروری در مردان است، اما برخی از مردان مبتلا قادرند حتی بدون مداخله هم فرزند داشته باشند. به علاوه، بهبود کیفیت منی بعد از واریکوسلکتومی همیشه موجب بارداری زودهنگام نمی‌شود. بسیاری از مردانی که این بیماری را دارند، مشکلات ناباروری ندارند. اما ناباروری مردانی که واریکوسل دارند، نسبت به سایر افراد بیشتر است. این اتفاق ممکن است به این دلیل باشد که واریکوسل در توانایی بدن برای تولید و ذخیره اسپرم مداخله می‌کند. اطلاعاتی که در سال ۲۰۱۴ به دست آمده نشان می‌دهد که نزدیک به یک سوم افراد نابارور دچار این عارضه بوده‌اند؛ این میزان شیوع نشان می‌دهد که در برخی موارد (نه همیشه) واریکوسل علت ناباروری مردان است. چنانچه زوجی نتوانند باردار شوند، انجام آزمایشات مختلف ضروری است؛ از جمله تست شمارش اسپرم. به نظر می‌رسد که این عارضه به تنهایی عامل ناباروری در فرد نیست.

برای مطالعه خدمات دکتر آزیتا صفارزاده، متخصص ناباروری و لاپاروسکوپی، روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره تخصصی با ما در تماس باشید.

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.