آیا مصرف دارو در دوران بارداری خطرناک است؟

مصرف دارو در دوران بارداری

بیش از ۵۰ درصد از زنان باردار، داروهای تجویزی، غیر تجویزی یا داروهای غیر قانونی مصرف می‌کنند و میزان مصرف دارو در زنان باردار روز به روز در حال افزایش است. بسیاری از داروها می‌توانند به جنین آسیب بزنند و خطرناک باشند و نباید در دوران بارداری استفاده شوند مگر اینکه از نظر پزشک، مصرف دارو در دوران بارداری تایید شده باشد. تقریبا ۲ تا ۳ درصد نواقص مادرزادی به علت مصرف دارو در دوران بارداری است.

در برخی از موارد، مصرف دارو در دوران بارداری برای سلامتی خانم باردار و جنین ضروری است. در چنین مواردی، فرد بایستی حتما با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات استفاده از دارو صحبت کند. همچنین خانم باردار قبل از مصرف دارو در دوران بارداری حتی داروهای بدون نیاز به نسخه یا داروهای گیاهی حتما باید با پزشک خود مشورت کند. داروهای حاوی ویتامین و مواد معدنی در صورت صلاح دید پزشک به خانم باردار تجویز می‌شود.

زمانی که خانم باردار دارو مصرف می‌کند، این دارو از طریق جفت به جنین منتقل می‌شود که این همان مسیری است که اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز برای رشد و نمو جنین به او می‌رسد.

داروهایی که در زمان بارداری مصرف می‌شود می‌تواند از چند طریق بر روی جنین تاثیر بگذارد:

  • این داروها می‌توانند به طور مستقیم بر روی جنین تاثیر بگذارند و باعث ایجاد نقص‌های مادرزادی یا حتی مرگ شوند.
  • داروها می‌توانند عملکرد جفت را تغییر دهند. معمولا باعث می‌شوند که رگ‌های خونی باریک شوند و بنابراین اکسیژن و مواد مغذی که از مادر به جنین منتقل می‌شود، کاهش می‌یابد و در اغلب موارد، منجر به تولد نوزاد نارس و کم وزن می‌شود.
  • برخی از داروها می‌توانند عضلات رحم را شدیدا منقبض کنند و مانع از خونرسانی به جنین شوند که در نتیجه آن، خانم باردار دچار زایمان زودرس می‌شود.
  • همچنین مصرف دارو در دوران بارداری می‌تواند به طور غیر مستقیم بر روی جنین تاثیر بگذارد. به عنوان مثال، داروهایی که باعث کاهش فشار خون مادر می‌شود، جریان خونرسانی به جفت را نیز کاهش می‌دهد و در نتیجه باعث کاهش میزان اکسیژن و مواد مغذی رسیده به جنین می‌شود.

اگر می‌خواهید درباره بارداری سالم بدانید روی لینک آن کلیک کنید.همچنین می‌توانید برای مشاوره تخصصی با ما در تماس باشید.

 

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.