اثرات کافئین بر هورمون های زنانه

این واقعیت که ماده کافئین اثراتی بر بدن ما دارد، بر کسی پوشیده نیست؛ به خاطر همین اثرات کافئین است که هر روز صبح، عصر یا هر زمان که نیاز به افزایش سریع انرژی داشته باشیم، به سراغ آن می رویم. مطالعه ای که در ایالات متحده در مورد اثرات کافئین انجام شد، نشان داد مقداری از کافئین که به طور معمول با نوشیدن چند فنجان قهوه وارد بدن می شود، در حدی هست که بتواند سطح استروژن را در بدن خانم ها تغییر دهد. این تغییرات ممکن است مثبت یا منفی باشد

 هرچند مقدار کافئینی که از طریق نوشیدن روزانه دو فنجان قهوه به بدن می رسد، در حدی نیست که توانایی تخمک گذاری خانم ها را در کوتاه مدت تحت تأثیر قرار دهد، اما تغییرات سطح هورمون استروژن در اثر کافئین، می تواند در طولانی مدت خطر برخی از بیماری ها را در خانم ها افزایش دهد.

یکی از نتایج جالبی که از این مطالعه به دست آمد، این بود که اثرات کافئین در بدن خانم های متعلق به نژادهای مختلف، با یکدیگر متفاوت است. در خانم های سفیدپوست، مصرف روزانه دو فنجان قهوه (معادل دویست میلی گرم کافئین) باعث کاهش سطح هورمون استروژن و همچنین کاهش خطر بیماری هایی می شود که وابسته به استروژن بالا هستند؛ مانند سرطان اندام های تولید مثلی. از طرف دیگر، خانم های سیاه پوست و خانم های آسیایی با نوشیدن همان مقدار قهوه در روز، استروژن خونشان افزایش پیدا می کند.

هرچند برای نتیجه گیری قطعی مطالعات بیشتری مورد نیاز است؛ اما با این اطلاعات می توان گفت مصرف متعادل قهوه، خطر سرطان سینه را در خانم های سفیدپوست افزایش نمی دهد. برای اظهار نظر در مورد سایر نژادها مطالعات بیشتری باید صورت گیرد.

به عنوان آخرین نکته، باید به این موضوع توجه شود که هنگام صحبت از تغییرات و عوامل هورمونی در بدن، نمی توان از یک قانون کلی برای همه مردم استفاده کرد، بلکه معیارهای دیگری مانند نژاد، ملیت و مسائل فرهنگی اجتماعی را نیز باید در نظر گرفت.

 منبع

http://www.prevention.com/health/healthy-living/drinking-coffee-could-affect-estrogen-levels-study

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

از زبان بیماران

© 2017 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.