چگونه لوبریکاتور واژن باعث عفونت واژینال می شود؟

ترشحات واژن و لغزندگی آن هنگام برقراری رابطه جنسی، نقش مهمی در لذت رابطه جنسی دارد. خیسی واژن، باعث آمادگی واژن برای دخول و برقراری رابطه جنسی می شود. خیسی واژن اصطکاک و ساییدگی واژن در اثر عمل دخول و همچنین التهاب واژن را کاهش می دهد. درد رابطه جنسی، اغلب ناشی از خشکی واژن است.
چرا خانم ها دچار خشکی واژن می شوند؟
خشکی واژن، مشکل رایجی در بین خانم ها است و از دلایل مختلفی ناشی می شود. کاهش سطح استروژن در یائسگی، عوامل روانی و برخی داروها باعث خشکی واژن می شوند. یائسگی یکی از مهم ترین علت های خشکی واژن است. بعد از یائسگی خیسی واژن برای رابطه جنسی کافی نیست و این موضوع، رابطه جنسی را دردناک می کند. برخی از خانم هایی که در اثر تحریک جنسی به طور طبیعی دچار خیسی واژن نمی شوند، از لوبریکاتورهای واژینال استفاده می کنند. لوبریکاتورها در داروخانه ها و فروشگاه ها در دسترس هستند. این لوبریکاتورها اگرچه مشکل خشکی واژن را به طور موقت برطرف می کنند، ولی عوارضی دارند که بهتر است قبل از استفاده، با آن ها آشنا شوید.
عوارض استفاده از لوبریکاتور واژینال
در چند سال اخیر، مطالعاتی در مورد مزایا و معایب لوبریکاتورها انجام شده است. این مطالعات نشان داد استفاده دائمی از لوبریکاتورها، مشکلات مختلفی به خصوص برای گروه های خاصی از خانم ها ایجاد می کند. بهتر است شما نیز با مشکلات احتمالی لوبریکاتورها آشنا شوید.

  • برخی از لوبریکاتورها احتمال ابتلا به کلامیدیا (شایع ترین بیماری مقاربتی) و گونورا (سوزاک) را افزایش می دهند.
  • لوبریکاتورهایی که اسملاریته بالا دارند (قابل جذب در داخل بافت های بدن هستند) باعث آسیب دیدگی بافت واژن و روده می شوند و خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی را افزایش می دهند.
  • لوبریکاتورهای حاوی گلیسیرین، برای خانم هایی که مستعد عفونت های قارچی هستند، مناسب نیستند.
  • لوبریکاتورهای حاوی اسانس خطر ابتلا به عفونت مجاری ادراری را افزایش می دهند.
  • بعضی از لوبریکاتورها pH واژن را تغییر می دهند و به طور بالقوه خطر ابتلا به عفونت واژینال را افزایش می دهند.
  • لوبریکاتورها حاوی موادی هستند که باعث التهاب و آلرژی در بعضی از خانم ها می شوند.
  • لوبریکاتورهای بر پایه روغن (لوبریکاتورهایی که چرب هستند) باعث تجزیه لاتکس می شوند و هرگز نباید همزمان با کاندوم های لاتکس استفاده شوند. روان کننده های طبیعی مانند انواع روغن ها و روغن بچه نیز همین مشکل را ایجاد می کنند و نباید همزمان با کاندوم استفاده شوند.
  • بعضی از لوبریکاتورهای بر پایه آّب‌ (غیرروغنی) تحرک اسپرم را کاهش می دهند. (کم تحرکی اسپرم باعث کاهش امکان بارداری می شود.)

درمان خشکی واژن با لیزر مونالیزا، بدون ایجاد عوارض
لیزر جوانسازی واژن با دستگاه مونالیزا، تمام عوارضی که در اثر یائسگی ایجاد می شوند (مانند خارش، سوزش، خشکی واژن و درد رابطه جنسی) را کاهش می دهد. این مشکلات نه تنها بعد از یائسگی، بلکه در اثر هیسترکتومی (جراحی برداشتن رحم) و درمان سرطان سینه نیز در خانم ها ایجاد می شوند. خوشبختانه جوانسازی واژن با لیزر، بدون خطر و تأیید شده توسط سازمان FDA است.
منابع
https://www.sharecare.com/health/womens-health/risks-of-using-vaginal-lubricants
http://www.berkeleywellness.com/self-care/sexual-health/article/slippery-facts-about-lubricants
http://www.issm.info/education-for-all/sexual-health-qa/why-is-vaginal-lubrication-important-for-women

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.