درمان ناباروری رحم با هیستروسکوپی


روش ‌های درمان ناباروری شامل تکنیک ‌های بسیار متنوعی هستند. امروزه جراحی‌ هایی با حداقل تهاجم برای درمان ناباروری پیشنهاد می شوند. یکی از این تکنیک‌ ها هیستروسکوپی است.

کاربردهای هیستروسکوپی

هیستروسکوپی برای بررسی داخل رحم انجام می شود. برخی از از مشکلات داخل رحم با هیستروسکوپی به راحتی تشخیص داده و درمان می ‌شوند. این موارد عبارتند از:

  • هیستروگرام غیرطبیعی
  • خونریزی غیرطبیعی از رحم
  • بیماری ‌های داخل رحمی
  • ناهنجاری ‌های رحم

هیستروسکوپی و درمان ناباروری

هیستروسکوپ نه تنها اجازه مشاهده بافت‌ های داخل رحمی و تشخیص مشکلات را به جراح می‌ دهد، بلکه امکان درمان این مشکلات را نیز فراهم می‌ کند. تا قبل از پیدایش هیستروسکوپی، جراحی ‌های لاپاراتومی و هیستروتومی برای درمان مشکلات داخل رحمی انجام می ‌شد. مثال ‌های زیر برخی از عوامل ناباروری هستند که با هیستروسکوپی درمان می ‌شوند:

  • سپتوم رحم
  • چسبندگی‌ های داخل رحم
  • پولیپ و میوم زیرمخاطی
  • انسداد لوله ‌ها

چرا قبل از IVF هیستروسکوپی نیاز است؟

هیستروسکوپی قبل از IVF باعث می ‌شود پزشک از سلامتی رحم اطمینان حاصل کند. رحم در صورتی می تواند تخم بارور شده را بپذیرد که از سلامتی کامل برخوردار باشد؛ بنابراین قبل از آغاز IVF باید با هیستروسکوپی، سلامتی رحم را ارزیابی کرد.
برای آغاز هیستروسکوپی، ابتدا شخص تسکین ‌دهنده‌ های موضعی دریافت می ‌کند و یا تحت بی ‌هوشی کامل قرار می‌ گیرد. سپس لوله باریکی که انتهای آن مانند تلسکوپ است، از طریق واژن و دهانه رحم وارد رحم می ‌شود و تصاویر داخل رحم روی مانیتور نمایش داده می ‌شوند. جراح وجود فیبروئیدها، پولیپ‌ ها، بافت ‌های اسکار، سپتوم و سایر مشکلات داخل رحم را بررسی می ‌کند. اگر ناهنجاری تشخیص داده شود، همان‌ زمان درمان می ‌شود و جراحی هیستروسکوپی تشخیصی تبدیل به هیستروسکوپی درمانی می‌ شود.
هیسترسکوپی فقط تهیه یک اسکن از داخل رحم نیست، بلکه بخشی از فرایند ارزیابی رحم است. انجام هیستروسکوپی قبل از IVF، از عدم موفقیت IVF جلوگیری می‌ کند و باعث صرفه‌ جویی در هزینه می ‌شود. عوارض جانبی بعد از هیستروسکوپی نادر هستند؛ به ‌طوری ‌که از بین ۱۰۰ نفر، در کمتر از ۱ نفر عفونت یا جراحت ایجاد می ‌شود. اما مشکلاتی مانند نفخ و گرفتگی رحم بعد از هیستروسکوپی رایج ‌تر است.
بیشتر بخوانید:
کمربندها را ببندید؛ پرواز به سوی بارداری
آیا سن موضوع مهمی در بارداری است؟
بارداری بعد از ۴۰ سالگی، ممکن اما دشوار
اول آگاهی، بعد فریز
با راه های طبیعی زایمان آشتی کنید
بارداری در سن بالای ۳۵ سال، راه رفتن روی لبه تیغ
آن چه در مورد تغذیه در دوران بارداری نمی دانید

منابع

http://www.glowm.com/
http://www.arcfertility.com//
http://www.yourivfjourney.com//

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.